Fotó: Presidency.ro
Románia a legelkötelezettebb és legkitartóbb támogatója a Moldovai Köztársaságnak, szakértőkkel segíti intézményrendszerének reformját, és mindent megtesz Moldova közeledéséért az Európai Unióhoz – hangoztatta kedden Klaus Johannis román államfő, miután hivatalában fogadta az új moldovai miniszterelnököt Bukarestben.
2019. július 02., 11:592019. július 02., 11:59
2019. július 02., 13:392019. július 02., 13:39
Johannis fontos jelzésként értékelte, hogy Maia Sandu kormányfővé választása utáni első külföldi útja Bukarestbe vezetett.
A moldovai kormányfő a korábbi „oligarchikus rezsim” nehéz örökségére panaszkodott, amely szerinte csak a szólamok szintjén volt Európa-barát, valójában önös célokra használta és tönkretette az állam intézményeit.
A moldovai kormányfő hozzátette, az általa vezetett kabinet prioritásai közé tartozik a jogállam megerősítése, a korrupció elleni küzdelem és a sajtószabadság. A Moldovai Köztársaság európai uniós csatlakozás kapcsán rámutatott, ez egy „bonyolult” folyamat, mert az országnak előbb vissza kell nyernie az európai intézmények bizalmát.
Az Igor Dodon orosz párti alakulatával kötött szövetségre vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Maia Sandu azt mondta, a szocialistákkal kötött politikai megállapodás valóban „kevésbé megszokott”, de ez volt az egyetlen megoldás arra, hogy megszabaduljon az ország a korrupt, antidemokratikus rezsimtől.
Románia az első napokban ellentmondásosan viszonyult a június 8-án kirobbant moldovai válsághoz: a külügyminisztérium csak két nappal az EU, az Egyesült Államok és Oroszország után ismerte el Maia Sandu kormányát, miután Teodor Meleșcanu román külügyminiszter első megszólalásában még az előrehozott választásokat nevezte a legjobb megoldásnak, amelyet az előző kormányt adó, a Vladimir Plahotniuc oligarcha vezette Moldovai Demokrata Párt (MDP) szorgalmazott.
Moldovában június 8-án koalíciós kormányt alakított az Igor Dodon elnököt támogató Szocialista Párt és Maia Sandu EU-párti Acum (Most) pártszövetsége. Az MDP a kormányalakítási határidő túllépésére hivatkozva a befolyása alatt álló alkotmánybírósághoz fordult, amely június 9-én felfüggesztette tisztségéből a szocialista államfőt. Az alkotmányjogi patthelyzetet azzal oldották fel, hogy az MDP kormánya június 14-én lemondott, az alkotmánybíróság pedig érvénytelenítette azokat a korábbi határozatait, amelyek megkérdőjelezték az új kormány legitimitását.
A tanév első két hónapjában minden tizedik gyermeket ért erőszak valamilyen formában, derül ki a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének szerdán közzétett felméréséből.
A képviselőház és a szenátus szerdai együttes ülésén jóváhagyta az „ingatlanmaffiát” kivizsgáló közös parlamenti bizottság létrehozását.
Szerdai együttes ülésén a képviselőház és a szenátus jóváhagyta az elnöki hivatal 2014-2024 közötti költekezéseit vizsgáló parlamenti bizottság létrehozását.
Klaus Iohannis államfő szerdán tudomásul vette Adrian Veştea fejlesztési miniszter lemondását, és a pénzügyi tárca vezetőjét, Marcel Boloşt nevezte ki ügyvivő fejlesztési miniszternek – közölte az elnöki hivatal.
Marcel Ciolacu miniszterelnök egy olyan magángéppel utazott, amelyet a botrányba keveredett ingatlancég, a Nordis utazási cége bérelt – értesült a G4Media portál.
Nicolae Ciucă szerint semmi takargatni valója nincs abban az ügyben, amelyet a korrupcióellenes ügyészség az általa írt könyv közpénzből való reklámozása ügyében.
Még néhány nap és kezdetét veszi az év végi választási maraton első felvonása – vasárnap derül ki, kik jutnak tovább az államelnökjelöltek közül a második körbe.
Adrian Câciu felszólította Nicolae Ciucát, hogy 48 órán belül mutassa be azokat a dokumentumokat, amelyek alapján több mint 2 millió eurót költött közpénzből a könyve megjelentésére és népszerűsítésére.
szóljon hozzá!