Fotó: Gov
A külföldön élő román állampolgárok a Romániában élőkkel szemben három napig szavazhatnak, és az a demokratikus, ha a romániai urnazárás időpontjában külföldön is véget ér a szavazás – jelentette ki pénteken egy sajtótájékoztatón Marcel Ciolacu.
2025. január 17., 17:152025. január 17., 17:15
2025. január 17., 18:102025. január 17., 18:10
A miniszterelnököt az újságírók az elnökválasztási törvénynek azokról az ellenzék által bírált csütörtöki módosításairól kérdezték, amelyek korlátozzák a diaszpórában, különösen Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban élő román állampolgárok szavazásának időtartamát.
Emlékeztetett arra, hogy a külföldön élő román állampolgárok a nagy távolságok miatt nem egy napig, hanem három napon át szavazhatnak, és a külképviseleti szavazóhelyiség számát a legutóbbi választásokon megkétszerezték. „A román állam tehát (...) erőfeszítéseket tett azért, hogy a diaszpórában élő románok szavazhassanak” – magyarázta.
„Tehát nem bosszúból módosítottuk így a törvényt, hanem azért (...), mert így demokratikus” – nyilatkozta Ciolacu.
Az újságírók szembesítették a kormányfőt azzal is, hogy a csütörtökön elfogadott törvénymódosító rendeletbe bekerült egy előírás a politikai hirdetésekkel kapcsolatban, amelyik a civil szervezetek szerint úgy értelmezhető, hogy büntetésre számíthatnak azok az egyszerű Facebook-felhasználók is, akik egy bizonyos jelölt megválasztására buzdítanak a közösségi oldalon.
– számolt be az Agerpres.
Újabb kérdésre válaszolva a miniszterelnök kijelentette, hogy a román állam igenis több milliárd eurós bírságot tud kivetni a nagy közösségimédia-platformokra /TikTokra, Facebookra, X-re), ha nem tartják tiszteletben a romániai elnökválasztás szigorított szabályait. A bírságok jogalapjának előkészítését már kezdeményezte a külügyminisztérium az Európai Bizottságnál – tette hozzá Ciolacu.
Az Expert Forum kifogásolja a külföldi urnazárás időpontját
Az Expert Forum pénteken felszólította a kormányt és a parlamentet, hogy törölje a 2025-ös elnökválasztás megszervezéséről szóló sürgősségi rendeletnek azt az előírását, amely szerint a választás napján a külképviseleti szavazóhelyiségekben az országtól függetlenül a 21 órás romániai urnazárás időpontjában véget ér a szavazás.
A civil szervezet közleménye szerint ez a korlátozás diszkriminál bizonyos országokban élő román állampolgárokat. Emellett zavart okoz a külföldön élő román állampolgárokban, akik az elnökválasztást megelőző két napon, pénteken és szombaton helyi idő szerint 7 órától 21 óráig szavazhatnak.
Az Expert Forum szerint semmilyen logikus magyarázat nincs erre a törvénymódosításra, amelynek alkalmazása „abszurd helyzeteket” fog teremteni.
A legfelsőbb bíróság pénteki ítéletével elutasította a Călin Georgescu és a Koalíció a Jogállamiság Védelméért által benyújtott fellebbezést abban az ügyben, amelyben az elnökválasztás érvénytelenítését támadták meg.
Büntetőeljárást indított a legfőbb ügyészség Miron Cozma egykori bányászvezér és Adrian Sârbu, az akkori ideiglenes kormány miniszterelnökének volt tanácsadója ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében.
A bukaresti csendőrség cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint a legfelsőbb bíróságnál szolgálatot teljesítő csendőrök csütörtökön panaszkodtak Călin Georgescunak, amiatt, hogy nem fizetik ki a túlóráikat.
Beidézték péntekre a legfőbb ügyészség bukaresti székhelyére Miron Cozma egykori bányászvezért, a Zsil-völgyi bányászok volt szakszervezeti vezetőjét, valamint Adrian Sârbut, Petre Roman exkormányfő volt miniszterelnöki tanácsadóját.
Vélhetően ismét román területen csapódott be egy Ukrajna ellen indított orosz harci drón – közölte pénteken a bukaresti védelmi minisztérium.
Keményen nekirontott az RMDSZ-nek Călin Georgescu, az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali elnökjelölt, miután Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a régi rendszer emberének nevezte őt.
A romániai közigazgatási-területi reformot nem lehet a kistelepülések hasraütésszerű összevonásával, csak a nagyvárosok szemszögéből kiindulva megvalósítani – szögezte le Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Tavaly novemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 8337 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma 1,7-szerese volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
Összegyűlt a Klaus Iohannis lejárt mandátumú, de az elnökválasztás érvénytelenítése miatt hivatalában maradt államfő tisztségéből való felfüggesztéséhez szükséges számú aláírás – jelentette be csütörtökön a Fiatal Emberek Pártja (POT).
Huszonöt százalékkal csökken az államtitkárok száma, az RMDSZ-nek is kevesebb államtitkára lesz a közigazgatási költségcsökkentés keretében – jelentette be csütörtökön Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!