Charles Michelt a Cotroceni-palotában fogadta Klaus Iohannis államfő
Fotó: Presidency.ro
Az Európai Tanács elnöke hétfőn Bukarestben kijelentette, hogy mielőbbi döntésre van szükség Románia schengeni csatlakozásáról. A román államfővel folytatott megbeszélésén is kiderült azonban, továbbra sincs rögzítve a schengeni csatlakozás jóváhagyásának időpontja.
2023. március 27., 18:232023. március 27., 18:23
2023. március 27., 20:182023. március 27., 20:18
A romániai látogatáson tartózkodó Charles Michelt a Cotroceni-palotában fogadta Klaus Iohannis államfő, akivel a megbeszélések után közös sajtótájékoztatót tartottak. „Mielőbb döntenünk kell Románia schengeni csatlakozásáról” – mondta az újságíróknak az uniós tisztségviselő.
Kifejtette, számára egyértelmű, hogy Románia az összes csatlakozási feltételt teljesítette, és jómaga mindent meg fog tenni, hogy mielőbb megszülessen a Románia számára kedvező döntés. „Ez közös célkitűzésünk 2023-ban” – jelentette ki. Hozzátette, átérzi a román állampolgárok csalódottságát, és azt üzeni nekik, hogy Románia mielőbbi csatlakozása európai szintű támogatottságot élvez.
Arról is beszélt, hogy a migráció kihívást jelent az Európai Unió számára, ezért júniusban ismét napirendre tűzik ezt a témát. „Számíthatnak rám és az elnökükre. Az összes romániainak tudnia kell, hogy mindent megteszek, ami lehetséges. A szabad közlekedés alapvető az EU-ban” – fogalmazott az Európai Tanács elnöke.
Klaus Iohannis a Charles Michellel közösen tartott sajtótájékoztatón elmondta: hétfő délután az Európai Tanács elnöke a román határrendészet operatív központjába látogat, ahol személyesen meggyőződhet arról, hogy Románia „utolsó generációs technológia alkalmazásával” őrzi az EU külső határait. A román elnök ismertette azokat a lépéseket, amelyekkel Románia hozzájárult a februárban uniós szinten elfogadott migrációkezelési intézkedések gyors végrehajtásához. Megemlítette a román–szerb határon megvalósuló kísérleti projektet, amelyik szerinte lehetővé teszi Románia számára, hogy „megossza a külső határok védelmének legjobb gyakorlatait”.
Elmondta, hogy a tárgyalások még zajlanak, de Bukarest eltökélt abban, hogy ez a folyamat még idén lezáruljon. Megjegyezte: Románia számára az lenne a legmegfelelőbb, ha Bulgáriával együtt lépne be a schengeni térségbe.
„Nem Románia, Ausztria vagy néhány brüsszeli tisztviselő, hanem a teljes Európai Unió problémája ennek a kérdésnek a megoldása. Schengen az EU egyik jelképe, az európai polgárok szabad mozgásáról szól. A december 8-i elutasító szavazás az Európai Unió és az európai polgárok szabad mozgásra irányuló törekvéseinek arculcsapását jelentette. Ezt a kérdést inkább előbb, mint utóbb meg kell oldani, ha azt akarjuk, hogy polgáraink továbbra is azt higgyék, hogy az Európai Unió nemcsak az egységes piac, hanem a szabad mozgás térsége is” – idézte Iohannist az Agerpres hírügynökség.
Az államfő hangsúlyozta, hogy Románia schengeni csatlakozása továbbra is az ország célkitűzése. Szerinte a tárgyalásokat az nehezíti, hogy Ausztria nem Románia felkészültségével elégedetlen, hanem a migráció uniós kezelésével kapcsolatban vannak kifogásai.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!