Sok, de mégis kevés. A román védelmi tárca költségtevésének csupán mintegy 20 százalékát költik a hadsereg felszerelésére
Fotó: Román védelmi minisztérium
Románia védelmi költségvetésének csupán 20 százalékát fordítják a hadsereg felszerelésére – közölte a bukaresti védelmi minisztérium egy képviselőházi interpellációra adott válaszában.
2025. január 14., 18:312025. január 14., 18:31
A hadsereg felszerelésére szánt összegekről közzétett adatok szerint Románia 2024-ben több mint 13 milliárd lejt – mintegy 2,6 milliárd eurónak megfelelő összeget – költött „állóeszközök és katonai technológia” beszerzésére. Románia becsült bruttó hazai terméke 2024-ben 350 milliárd euró volt.
„Románia továbbra is teljes mértékben elkötelezett a védelem korszerűsítése mellett, az erre elkülönített költségvetési összeg, amely a bruttó hazai termék több mint 2 százalékát teszi ki, és amelynek 20 százalékát felszerelésre fordítják, tükrözi a NATO védelmi beruházási vállalását” – áll a védelmi tárca válaszában.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter azt mondta, elégedett a tavalyi költségvetés végrehajtásával, amely közel 100 százalékos. A miniszter szerint a tárca a GDP 2,28 százalékának megfelelő előirányzatot kapott, és 2,26 százalékot költött el.
„A tavalyi költségvetés végrehajtása közel 100 százalékos lesz, mert a minisztérium megtette azokat a dolgokat, amelyek lehetővé teszik a 2023-as költségvetésnél magasabb szintű végrehajtását, és szerintem ez jó dolog, mert így a hadsereg által elvárt, általunk kívánt dolgokat a magunk által meghatározott ütemben tudtuk elvégezni” – mondta Angel Tîlvăr.
„A biztonsági kihívások, a biztonsági környezet miatt késések vannak a katonai felszerelések szállítása tekintetében, egy nagyon egyszerű okból: a kereslet exponenciálisan megnőtt” – mondta Tîlvăr.
Mint ismeretes, a NATO alapszerződése értelmében a tagállamoknak a bruttó hazai termék 2 százalékát kell védelmi célokra küldeniük, azonban Donald Trump megválasztott amerikai elnök múlt héten felvetette, hogy ezt az arányt 5 százalékre kellene növelni.
Európa-szerte nőtt az elmúlt egy évben a kanyarós megbetegedések száma, és ez a tendencia Romániában fokozottan érvényesült – derül ki a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának adataiból.
A Dunába zuhant egy kisbusz Mehedinți megyében, az Ilovița viadukt térségében. Egyelőre nincsenek információk arról, hogy voltak-e utasok a járművön. A hírek szerint a kisbusz egy másik járművel ütközött, mielőtt a folyóba zuhant.
Egyre több, az elnökválasztással kapcsolatos véleményt tüntetnek el a közösségi médiából a román hatóságok.
George Becali kilépett a Románok Egyesüléséért Szövetségből (AUR), és a továbbiakban független képviselőként tevékenykedik.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos bizottsága hétfői ülésén a párt főtitkárát, Ciprian Neculát bízta meg az alakulat szerződéseinek kezelésével.
Szaharai porfelhő halad át Románia fölött április 14-e és 18-a között – tájékoztatott hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Klaus Iohannis államfőként kártékony volt, ártott az országnak – jelentette ki Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tíz megyére adott ki viharos szélre vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Bukarestbe érkezik hétfőn az Egyesült Államok törvényhozásának küldöttsége, amely a legmagasabb szinten – Ilie Bolojan ügyvivő államfővel és Marcel Ciolacu miniszterelnökkel -folytat majd tárgyalásokat.
szóljon hozzá!