Sok, de mégis kevés. A román védelmi tárca költségtevésének csupán mintegy 20 százalékát költik a hadsereg felszerelésére
Fotó: Román védelmi minisztérium
Románia védelmi költségvetésének csupán 20 százalékát fordítják a hadsereg felszerelésére – közölte a bukaresti védelmi minisztérium egy képviselőházi interpellációra adott válaszában.
2025. január 14., 18:312025. január 14., 18:31
A hadsereg felszerelésére szánt összegekről közzétett adatok szerint Románia 2024-ben több mint 13 milliárd lejt – mintegy 2,6 milliárd eurónak megfelelő összeget – költött „állóeszközök és katonai technológia” beszerzésére. Románia becsült bruttó hazai terméke 2024-ben 350 milliárd euró volt.
„Románia továbbra is teljes mértékben elkötelezett a védelem korszerűsítése mellett, az erre elkülönített költségvetési összeg, amely a bruttó hazai termék több mint 2 százalékát teszi ki, és amelynek 20 százalékát felszerelésre fordítják, tükrözi a NATO védelmi beruházási vállalását” – áll a védelmi tárca válaszában.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter azt mondta, elégedett a tavalyi költségvetés végrehajtásával, amely közel 100 százalékos. A miniszter szerint a tárca a GDP 2,28 százalékának megfelelő előirányzatot kapott, és 2,26 százalékot költött el.
„A tavalyi költségvetés végrehajtása közel 100 százalékos lesz, mert a minisztérium megtette azokat a dolgokat, amelyek lehetővé teszik a 2023-as költségvetésnél magasabb szintű végrehajtását, és szerintem ez jó dolog, mert így a hadsereg által elvárt, általunk kívánt dolgokat a magunk által meghatározott ütemben tudtuk elvégezni” – mondta Angel Tîlvăr.
„A biztonsági kihívások, a biztonsági környezet miatt késések vannak a katonai felszerelések szállítása tekintetében, egy nagyon egyszerű okból: a kereslet exponenciálisan megnőtt” – mondta Tîlvăr.
Mint ismeretes, a NATO alapszerződése értelmében a tagállamoknak a bruttó hazai termék 2 százalékát kell védelmi célokra küldeniük, azonban Donald Trump megválasztott amerikai elnök múlt héten felvetette, hogy ezt az arányt 5 százalékre kellene növelni.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!