Sok, de mégis kevés. A román védelmi tárca költségtevésének csupán mintegy 20 százalékát költik a hadsereg felszerelésére
Fotó: Román védelmi minisztérium
Románia védelmi költségvetésének csupán 20 százalékát fordítják a hadsereg felszerelésére – közölte a bukaresti védelmi minisztérium egy képviselőházi interpellációra adott válaszában.
2025. január 14., 18:312025. január 14., 18:31
A hadsereg felszerelésére szánt összegekről közzétett adatok szerint Románia 2024-ben több mint 13 milliárd lejt – mintegy 2,6 milliárd eurónak megfelelő összeget – költött „állóeszközök és katonai technológia” beszerzésére. Románia becsült bruttó hazai terméke 2024-ben 350 milliárd euró volt.
„Románia továbbra is teljes mértékben elkötelezett a védelem korszerűsítése mellett, az erre elkülönített költségvetési összeg, amely a bruttó hazai termék több mint 2 százalékát teszi ki, és amelynek 20 százalékát felszerelésre fordítják, tükrözi a NATO védelmi beruházási vállalását” – áll a védelmi tárca válaszában.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter azt mondta, elégedett a tavalyi költségvetés végrehajtásával, amely közel 100 százalékos. A miniszter szerint a tárca a GDP 2,28 százalékának megfelelő előirányzatot kapott, és 2,26 százalékot költött el.
„A tavalyi költségvetés végrehajtása közel 100 százalékos lesz, mert a minisztérium megtette azokat a dolgokat, amelyek lehetővé teszik a 2023-as költségvetésnél magasabb szintű végrehajtását, és szerintem ez jó dolog, mert így a hadsereg által elvárt, általunk kívánt dolgokat a magunk által meghatározott ütemben tudtuk elvégezni” – mondta Angel Tîlvăr.
„A biztonsági kihívások, a biztonsági környezet miatt késések vannak a katonai felszerelések szállítása tekintetében, egy nagyon egyszerű okból: a kereslet exponenciálisan megnőtt” – mondta Tîlvăr.
Mint ismeretes, a NATO alapszerződése értelmében a tagállamoknak a bruttó hazai termék 2 százalékát kell védelmi célokra küldeniük, azonban Donald Trump megválasztott amerikai elnök múlt héten felvetette, hogy ezt az arányt 5 százalékre kellene növelni.
A napi iskolai tevékenységek zökkenőmentességének biztosítását tekinti az egyik prioritásának Daniel David oktatási miniszter.
Ügyvédi irodákkal egyeztetett Călin Georgescu, az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt saját állítása szerint múlt heti nyugat-európai útja során.
A liberálisok minden olyan törvénytervezetet támogatnak, amelyik hatékonyabbá teszi a közigazgatást – reagált hétfőn Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke a koalíciós partner, a PSD által bejelentett területi-közigazgatási átszervezési jogszabályjavaslatra.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Országos Tanácsa január 26-án fogja jóváhagyni Crin Antonescu államfőjelöltségét májusi elnökválasztásra – jelentette ki hétfőn Ilie Bolojan szenátusi elnök, ügyvivő pártvezető.
Új ombudsman kinevezését sürgette hétfőn az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) arra hivatkozva, hogy Renate Weber megbízatása az intézmény élén több mint hat hónapja lejárt.
Nemsokára kezdődnek az érettségi megmérettetések: két hét múlva már elkezdenek szóbelizni a végzős diákok.
Marcel Ciolacu szerint csupán viccelődés volt az Alfred Simonisszal tartott év eleji TikTok-beszélgetése, amelyen az utóbbi politikus kijelentette, hogy a tavalyi elnökválasztás első fordulójában a PSD szavazatokat adott át az AUR jelöltjének.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi szerint a szenátus elnökének kellene ügyvivő államfőként átvennie Klaus Iohannis helyét, aki 23 napja a Cotroceni-palota „törvénytelen albérlője”.
A Kolozs megyei statisztikai hivatal (DJS) felhívja a cégek figyelmét, hogy az Országos Statisztikai Intézet (INS) nevében küldött hamis e-mail üzeneteket kaphatnak, amelyeket ne vegyenek figyelembe.
Rendkívüli parlamenti ülésszak összehívását kéri a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke. George Simion szerint az elkövetkező hetekben folytatják a tüntetéseket „a szabad választásokért” és a salátarendeletbe foglalt intézkedések ellen.
szóljon hozzá!