Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Ha megőrzi a politikai és gazdasági stabilitását, Románia a következő 4-5 évben Euróba egyik legnagyobb gazdasági hatalmává válhat – jelentette ki kedden Marcel Ciolacu.
2024. február 27., 14:582024. február 27., 14:58
A román miniszterelnök a román-amerikai kereskedelmi kamara (AmCham) rendezvényén tartott beszédet amerikai befektetők előtt.
Ciolacu kifejtette,
mert így az ország gazdasága fejlődik, és az állam több pénzt tud fordítani az infrastruktúrára, az egészségügyre és az oktatásra. Majd azt javasolta az amerikai befektetőknek, hogy a kormánnyal közösen dolgozzanak ki öt stratégiai beruházási célkitűzést és az ezekhez társuló legmegfelelőbb finanszírozási mechanizmusokat.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kormány hatékony szabályozással igyekszik megkönnyíteni az üzleti életet, ösztönözni a beruházásokat és új, jól fizető munkahelyek megteremtését. Emellett
Mindehhez az amerikai üzletembereknek a know-how és a technológia mellett szakemberekkel, magánbefektetésekkel, innovációval és exportpotenciállal kell hozzájárulniuk – tette hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy Romániának „már nincs ideje kis projektekre”, és a nagy projektekhez komoly tapasztalattal rendelkező nagyvállalatokra van szükség.
„Nem csak pénzünk van ilyen projektek elindítására, hanem egy új törvényi keretünk is a PPP-beruházásokhoz” – jelentette ki. Megemlítette azt is, hogy
„Ezek olyan konkrét realitások, amelyeket együtt üzleti projektekké alakíthatunk át” – mondta Ciolacu a befektetőknek az Agerpres szerint.
Közölte velük, hogy a kormány politikai és pénzügyi értelemben is szavatolná a befektetéseiket. Ígéretet tett arra, hogy idén nem növelik az adókat, Románia teljesíteni fogja az országos helyreállítási tervben (PNRR) rögzített vállalásait, és „egy pillanatra sem tér el” a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez való csatlakozásra kijelölt pályától.
Kitért arra, hogy a helyhatósági és az európai parlamenti választások összevonásának, illetve az államelnök-választás előre hozásának jótékony hatása lesz a gazdaságra, lehetővé teszi a nagyberuházások folytatását.
– fogalmazott Ciolacu.
Beszéde végén a kormányfő kijelentette: bízik abban, hogy Románia a következő 4-5 évben Európa egyik gazdasági hatalmává válhat, ha megőrzi a politikai és gazdasági stabilitását. Szerinte ez nem álom, hanem az ország uniós csatlakozása utáni gazdasági és társadalmi pályáján alapuló előrejelzés. Ennek megfelelően Romániában a GDP négy év múlva a jelenlegi 320 milliárd euróról 500 milliárd euróra, a bruttó országos átlagbér 2000 euróra, az országos minimálbér pedig 1200 euróra nőhet – sorolta Ciolacu.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!