Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium
Aláírták szerdán Gyulafehérváron a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó kohéziós források felhasználásáról szóló partnerségi megállapodást. A pályázatok nagy részét a 2023-as év vége előtt kiírnák, így biztosítva, hogy sikerül el is költeni a több mint 31 milliárd eurós uniós támogatást.
2022. október 05., 18:582022. október 05., 18:58
2022. október 05., 19:002022. október 05., 19:00
A dokumentumot Elisa Ferreira kohézióért és reformokért felelős uniós biztos, Nicolae Ciucă miniszterelnök és Marcel Boloş európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter látta el kézjegyével. A kormányfő úgy értékelte, a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó partnerségi megállapodás aláírása fontos lépés az európai és nemzeti célkitűzések elérését szolgáló projektek megvalósítása irányába.
A partnerségi megállapodás összesen 45 milliárd eurós költségvetésű programról szól, amelyből 31 milliárd euró uniós alap, 14 milliárd eurót saját forrásokból kell biztosítani. A pénzt többek között a közlekedési infrastruktúra és az egészségügy fejlesztésére, a fenntartható fejlődést, az intelligens fejlesztést és a digitalizációt érintő projektekre fordítják.
Hegedüs Csilla, az európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium államtitkára szerint a 31,5 milliárdos támogatásból a szaktárca 8 országos és 8 regionális operatív program megvalósítását tűzte ki célul. Az országos operatív programok az egészségügy, az oktatás, közlekedés, társadalmi beilleszkedés, technikai segítségnyújtás, digitalizáció és intelligens fejlődés terén adnak majd fejlesztési lehetőségeket. „Óriási lehetőség ez Románia számára. Ezzel az támogatással végre talpra állhatunk a járvány és a háború okozta nehézségekből, sőt fejlődhetünk, kedvező élet- és munkakörülményeket biztosíthatunk. A partnerségi megállapodás elengedhetetlen ahhoz, hogy Románia uniós finanszírozásokhoz jusson. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a lehető leghatékonyabban kezeljük a kiutalt összegeket” – nyilatkozta az államtitkár, hozzátéve, a regionális operatív programokat a helyi önkormányzatok igényei és tanácsai alapján alakították ki. A tervek szerint a pályázatok nagy részét a 2023-as év vége előtt kiírják, így biztosítva azt, hogy sikerül az uniós támogatást el is költeni.
Dan Cărbunaru, a román kormány szóvivője szerdán elmondta, Bukarest ezúttal is halasztást kapott az Európai Bizottságtól, így 2023 decemberéig lehetősége nyílik a további 33 százalékot is lehívni, hiszen Románia számára csak akkor zárul le az előző ciklus. Tájékoztatása szerint a 67 százalék 24 milliárd eurót jelent, amelyből Románia csak az idén 4 milliárdot hívott le. Hozzátette: további 750 millió euró értékű beruházás pályázatait meghirdették, és hamarosan újabb, 290 millió euró értékű beruházásnál hamarosan meghirdetik, ami a kormányszóvivő szerint azt mutatja, hogy gyors ütemű az uniós pénzek lehívása.
Cărbunaru rámutatott: a munkaerő és az építőanyagok megdrágulása lassított egyes beruházásokat, de a kormány intézkedett, hogy folytatódhassanak, így reményét fejezte ki, hogy a drágulások okozta késlekedést hamarosan sikerül behozni. Az Európai Unióhoz 2007-ben csatlakozó Románia a 2007-2013-as költségvetési ciklusban a rendelkezésére bocsátott uniós források 92 százalékát hívta le úgy, hogy többszöri haladékot kapott, így akkor 2,7 milliárd eurót veszített – közölte az MTI. Románia a jelenleg futó uniós helyreállítási alapból 29,2 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást és hitelt tervez felhasználni, a 2021-2027-es uniós költségvetési ciklusban pedig további mintegy 50 milliárd euró áll rendelkezésére.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték az elhunyt Ferenc pápát.
Bár vasárnap és hétfőn különleges helyzet van az áramellátásban, a napközbeni fogyasztás történelmi mélyponton van, a rendszer képes lesz megbirkózni a helyzettel, és nem kell húsvéti áramszünettől tartani – közölte Sebastian Burduja.
Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.
Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.
Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
szóljon hozzá!