A módosítás tétje, hogy Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó PSD elnöke lehet-e miniszterelnök
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Tudorel Toader, az igazságügyi tárca vezetője rámutatott: a büntetés letöltése és a rehabilitálás után ma is azok a jogkövetkezmények, amelyeket az elítéltek kormánytagságát tiltó törvény módosítása nyomán egyértelműen rögzítenének egy tervezetben.
2017. július 13., 19:252017. július 13., 19:25
Ha a közigazgatási törvénycsomag tervezett módosítása nem tartalmazná azt a cikkelyt, miszerint a jogerősen elítélt személyek rehabilitálásukat követően kormánytagok lehetnek, a jogi következmények akkor is ugyanazok lennének, mivel csak a béke és emberiesség elleni bűncselekmények elévülhetetlenek – jelentette ki Tudorel Toader igazságügy-miniszter a tervezett módosítások kapcsán.
Mint megírtuk, bukaresti sajtóértesülések szerint a kormány módosítaná a kabinet működését szabályozó 2001/90-es törvényt, amely tiltja, hogy jogerősen elítélt személyek kormánytagok legyenek. Az értesülések szerint
Két évig terjedő vagy felfüggesztett börtönbüntetés esetén a rehabilitáció automatikus, ha az érintett a büntetés letöltését követő három évben nem követ el bűncselekményt. A két évet meghaladó szabadságvesztés esetén a bíróság dönthet a rehabilitációról, ha a letöltését követő 4–10 évben az érintett jó magatartást tanúsított.
Tudorel Toader ennek kapcsán szerdán este kifejtette: az alkotmánybíróságon korábban nagy viták voltak az emberiesség elleni bűncselekmények elévüléséről a politikai foglyokat meggyilkoltató vagy megkínzó kommunista börtönőrök kapcsán, és végül arra a megállapításra jutottak, hogy ezek a bűncselekmények nem évülhetnek el.
A többi esetben ugyanakkor amennyiben letelik a bírságra, két évig terjedő szabadságvesztésre vonatkozó vagy felfüggesztett büntetés, és az azt követő próbaidő, az érintett automatikusan rehabilitáltnak tekinthető.
A miniszter azt is leszögezte, hogy a közigazgatási törvénycsomag módosítása nem sürgősségi kormányrendelet formájában született meg, hanem törvénytervezetként, vagyis
Elmondta, a csomag húsz törvénytervezetből áll, célja pedig az átláthatóbb, kiszámíthatóbb és egyértelműbb szabályozás.
Emlékeztetett: a tervezetet tavaly október nyolcadikán bocsátották nyilvános vitára, vagyis nem a jelenlegi kormány dolgozta ki. Hozzátette, a tervezet az alkotmánybíróság korábbi döntéseit és az európai direktívákat is figyelembe veszi.
A Tudose-kormány által átvett tervezet a fejlesztési tárca korábbi szövegeit tartalmazza, amelyeket még Vasile Dîncu minisztersége idején dolgoztak ki. Közéjük tartozik a 2001/90-es törvény módosítására vonatkozó tervezet.
A témában megszólalt a regionális fejlesztési, közigazgatási és európai alapokért felelős minisztérium is, amely azt közölte: a 2001/90-es törvény módosítását nem a jelenlegi, hanem a Cioloş-kormány kezdeményezte 2016. november 8-án. A közlemény kifejti: a 2001/90-es törvény nemcsak arra vonatkozik, hogy ki, milyen körülmények között lehet a kabinet tagja, hanem szabályozza a kormány és a minisztériumok egész struktúráját és működését.
Leszögezte: a tervezetet az általa vezetett kormány nem vállalta fel, nem vitatta meg és nem fogadta el, azért kizárólag az azt kidolgozó minisztériumé a felelősség.
A módosítás tétje, hogy Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke lehet-e miniszterelnök, ez ugyanis jelenleg nem lehetséges, mivel tavaly két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték választási csalás miatt.
Tudorel Toader kijelentése egyébként annak fényében érdekes, hogy az alkotmánybíróság májusban alkotmányosnak minősítette a 2001/90-es törvényt.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult konfliktus ellenérse sem lép ki a kormányból – jelentette ki Nicolae Ciucă, a párt és a szenátus elnöke.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
szóljon hozzá!