Szkeptikus. Rareș Bogdan szerint az ukránoktól kapott tájékoztatás csupám „formai”
Fotó: Facebook/Rares Bogdan
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
2024. november 16., 11:382024. november 16., 11:38
Rareș Bogdan pénteken este azzal vádolta Marcel Ciolacut, hogy „formai” magyarázatot kért az ukrán hatóságok azon döntésével kapcsolatban, hogy megtiltották George Simion beutazását a szomszédos országba, tudván, hogy az SZBU által küldött válasz nem tartalmaz majd „informatív bizonyítékokat” az AUR vezetőjének Oroszországgal való kapcsolatáról.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
„Marcel Ciolacu hazudik, kétségbeesetten be akarja juttatni Simiont a második fordulóban és megpróbálja becsapni a választókat. Kinek használ ez a trükk? Ciolacu azt állítja, hogy a faxon kapott papír titkosítás alól feloldott dokumentum, holott valójában »rutinszerű« hivatalos levelezésről van szó, amely politikai okokkal indokolja, hogy miért tiltották ki Ukrajnából az AUR jelöltjét, de nem hivatkozik azokra a tájékoztató jellegű bizonyítékokra, amelyek alátámasztják a kijevi kormány radikális intézkedését” – írta a közösségi oldalán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Bogdan emlékeztetett arra, hogy
„Miért kérte Marcel Ciolacu februárban az ukrán titkosszolgálatoktól, hogy adjanak tájékoztatást arról, hogy miért nyilvánították George Simiont persona non gratának? Simion nem volt a kormány tagja. Miért foglalkoztatták a román miniszterelnököt a parlamenti képviselőt ért vádak? Miért nem küldött ilyen levelet Alfred Simonis, a képviselőház elnöke?” – tette fel a kérdést Bogdan.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
Bogdan szerint Ciolacu olyan eljárás keretében kért felvilágosítást, amelyről tudta, hogy nem teszi lehetővé olyan titkos adatok továbbítását, mint például a Simion orosz tisztviselőkkel való találkozóiról szóló információk.
»Hivatalos« magyarázatot kért, és pontosan ezt kapta. De az a tény, hogy Ciolacu az év eleje óta egy olyan forgatókönyvet népszerűsít, amely azt állítja, hogy Simion az ukrajnai románok jogait védi, sokat elárul a PSD és a Kreml által irányított párt, az AUR együttműködésének mélységéről” – zárta Bogdan.
A SRI-t felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
Mint arról beszámoltunk, a PNL – amely egyébként koalícióban kormányoz a Ciolacu által irányított Szociáldemokrata Párttal (PSD) – arra a vádra építette fel kampánykommunikációját, hogy a PSD az elnökválasztás első fordulójában szavazókörönként 10-20 voksot át akar „irányítani” Simionra, mivel a felmérések szerint az első fordulót biztosan megnyerő Ciolacu őt tudná a legbiztosabban legyőzni a második fordulóban.
Mint megírtuk, a kormány által pénteken ismertetett kijevi dokumentum értelmében
„Ezek a tevékenységek ellentétesek Ukrajna nemzeti érdekeivel, sértik az ország szuverenitását és területi integritását. George Simion nyilatkozatai Ukrajna nemzetközi téren való lejáratását, valamint az unionista eszmék promoveálását célozzák” – szerepel a kijevi nemzetbiztonsági szolgálat indoklásában. Hozzáteszik: Simion tevékenysége, az általa képviselt eszmék veszélyt jelentenek az ukrán nemzetbiztonságra.
A gyanú mellett egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy George Simion, az AUR elnöke találkozott az orosz katonai hírszerzés tisztjeivel, és békés tüntetéseket, választási felvonulásokat próbált eltéríteni.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!