Jobb a helyzet? Alexandru Rafila szerint a lakosság mintegy fele már megkapta az oltást
Fotó: Haáz Vince
Meglepő adatot közölt Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a romániai oltási helyzetről: szerinte a hivatalos nyilvántartásokban szereplő 40-nel szemben már a lakosság 50 százaléka megkapta a koronavírus elleni vakcinát. A miniszter szerint ugyanis az országban valójában nem élnek 19,3 millióan.
2021. december 30., 22:462021. december 30., 22:46
2021. december 30., 23:092021. december 30., 23:09
A romániai lakosság átoltottsága nagyobb a hivatalos adatokban szereplőnél, és eléri az 50 százalékot – állítja Alexandru Rafila egészségügyi miniszter. A tárcavezető a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva a hivatalos adatokban szereplő 40 százalékos és az általa említett 50 százalékos átoltottság közötti eltérést azzal magyarázta, hogy az országban ténylegesen, életvitelszerűen élő román állampolgárok száma alacsonyabb a hivatalos statisztikákban szereplőnél.
– hangoztatta Rafila.
A miniszter szerint valójában mintegy 16 milliónyian élnek jelenleg Romániában.
A tárcavezető azt is elismerte, hogy a kötelező munkahelyi védettségi igazolvány bevezetésének elmulasztása csökkenti a járvány elleni küzdelem hatékonyságát, ezért most az egyéni felelősség kerül előtérbe. A miniszter szerint az igazolvány bevezetésének elmulasztása kihatással lesz a fertőzöttek és az elhunytak számára a járvány ötödik hulláma során.
Rafila szerint a járvány leküzdésének leghatékonyabb eszköze továbbra is az oltás, ugyanakkor a zárt térben való maszkviselés fontosságát is hangsúlyozta. Leszögezte: az oltások ugyan nem akadályozzák meg százszázalékos biztonsággal a vírus terjedését, azonban az oltottak nehezebben fertőződnek meg, és nehezebben is terjesztik a vírust, a súlyos, kórházi kezelést igénylő megbetegedés pedig megelőzhető a vakcinák révén.
Rafila egy csütörtöki sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy vélhetően a fertőzésen átesettek száma is lényegesen magasabb a hivatalos 1,8 milliónál. Úgy vélte,
Ez, hozzászámítva a beoltott személyeket is, hozzájárulhat ahhoz, hogy az ötödik hullámot sikerüljön könnyebben átvészelni. Arra a kérdésre, hogy a fertőzési ráta függvényében várhatók-e lezárások, illetve az iskolák bezárása, kijelentette, ő maga az iskolák nyitva tartásának híve, a jelenléti oktatás hosszabb ideig történő szüneteltetése ugyanis hosszú ideig tartó negatív hatással jár.
A miniszter arról is beszélt, hogy a koronavírus-járvány ötödik hullámában az esetszámok növekedését valószínűleg nem lehet megakadályozni, a járvány terjedését ugyanakkor le lehet lassítani, hogy elejét vegyék a kórházak megtelésének. Rámutatott: napi 25 ezer új fertőzött esetén leterheli az egészségügyi rendszert, ha a fertőzöttek tíz százaléka kórházi kezelésre szorul.
Mint arról beszámoltunk,
és az általa okozott ötödik járványhullám 31 nap alatt elérheti a csúcsát, napi 25 ezer új fertőzéssel.
Mint ismeretes, noha az év elején az akkori, Florin Cîțu vezette kormány azt tervezte, hogy júniusig 5, augusztusig pedig 10 millió személyt oltanak be koronavírus ellen az országban, előbbi célkitűzést két hónapos késéssel sikerült teljesíteni – utóbbit a mai napig sem. Annak ellenére, hogy májustól gyakorlatilag bárki bármelyik oltóközpontnál – előzetes időpontkérés nélkül – igényelheti a vakcinát, az oltakozási hajlandóság a nyári hónapokban folyamatosan alábbhagyott. Ez a kötelező védettségi igazolvány bevezetésének meglebegtetésekor megugrott ugyan, de az ötlet jegelése nyomán ismét lecsökkent, naponta legtöbb 6000 körüli első oltást adnak be.
A tanév első két hónapjában minden tizedik gyermeket ért erőszak valamilyen formában, derül ki a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének szerdán közzétett felméréséből.
A képviselőház és a szenátus szerdai együttes ülésén jóváhagyta az „ingatlanmaffiát” kivizsgáló közös parlamenti bizottság létrehozását.
Szerdai együttes ülésén a képviselőház és a szenátus jóváhagyta az elnöki hivatal 2014-2024 közötti költekezéseit vizsgáló parlamenti bizottság létrehozását.
Klaus Iohannis államfő szerdán tudomásul vette Adrian Veştea fejlesztési miniszter lemondását, és a pénzügyi tárca vezetőjét, Marcel Boloşt nevezte ki ügyvivő fejlesztési miniszternek – közölte az elnöki hivatal.
Marcel Ciolacu miniszterelnök egy olyan magángéppel utazott, amelyet a botrányba keveredett ingatlancég, a Nordis utazási cége bérelt – értesült a G4Media portál.
Nicolae Ciucă szerint semmi takargatni valója nincs abban az ügyben, amelyet a korrupcióellenes ügyészség az általa írt könyv közpénzből való reklámozása ügyében.
Még néhány nap és kezdetét veszi az év végi választási maraton első felvonása – vasárnap derül ki, kik jutnak tovább az államelnökjelöltek közül a második körbe.
Adrian Câciu felszólította Nicolae Ciucát, hogy 48 órán belül mutassa be azokat a dokumentumokat, amelyek alapján több mint 2 millió eurót költött közpénzből a könyve megjelentésére és népszerűsítésére.
szóljon hozzá!