Sorin Grindeanu szívesen látná a hatalomban az RMDSZ-t a választásokat követően
Fotó: Sorin Grindeanu/Facebook
Lehetségesnek nevezte a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ közötti koalíció létrehozását a választásokat követően a nagyobbik román kormánypárt első alelnöke, Sorin Grindeanu, aki szerint az is megtörténhet, hogy a magyar alakulat adja a miniszterelnököt ebben a felállásban.
2024. szeptember 30., 21:382024. szeptember 30., 21:38
2024. szeptember 30., 23:102024. szeptember 30., 23:10
A közlekedési minisztériumot irányító politikust hétfőn este faggatták az év végén rendezendő parlamenti és államfőválasztás várható eredményeiről, a megmérettetés utáni lehetséges politikai szövetségkötésekről az Antena3 hírtelevízió stúdiójában. Amikor arról kérdezték, hogy melyik alakulattal léphet koalícióra a legnagyobb támogatottsággal rendelkező PSD a törvényhozási megmérettetést követően, Sorin Grindeanu először is leszögezte, hogy a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) kizárják az együttműködést.
Grindeanu – akit máris első számú esélyesnek tartanak arra, hogy átvegye a PSD irányítását, amennyiben a jelenlegi pártelnök-kormányfőt, Marcel Ciolacut államfővé választják – egyértelműnek nevezte, hogy egyik parlamenti párt sem fog 50 százalékos többséget szerezni a törvényhozási megmérettetésen, így koalícióra lesz szükség.
Hozzátette, nem biztos abban, hogy folytatni tudják a jelenlegi együttműködést a Nemzeti Liberális Párttal (PNL), közösen kormányozhatnának azonban szerinte az RMDSZ-szel. „Kevés lenne a többséghez a PSD és az RMDSZ koalíciója, de lássuk a választási eredményeket. De ha folytatódik is a kormányzás a PNL-lel, fontos lenne, hogy helyet kapjon ebben a koalícióban az RMDSZ is, mégpedig a stabilitás érdekében. Adhatnák ők a miniszterelnököt is, ha Marcel Ciolacut államfővá választják” – jelentette ki Sorin Grindeanu. Hozzátette, az is a hárompárti koalíció kialakítását támasztja alá, hogy a romániai önkormányzati képviselők 95 százalékát a PSD, a PNL és az RMDSZ adja.
Az Antena3 újságírói emlékeztették a politikust az RMDSZ-nek a közigazgatási átszervezés terén képviselt álláspontjára, miszerint a szövetség egységes régióként képzeli el Hargita, Kovászna és Maros megyét. A PSD első alelnöke úgy felelt, hogy ő is dolgozott a helyi közigazgatásban, ismeri a rendszert, és az átszervezéshez szerinte nem szükséges módosítani az alkotmányt.
Amikor a műsorban felvetették, hogy az RMDSZ jó kapcsolatokat ápol a Fidesszel, Magyarország pedig „oroszbarát politikát” folytat, ezzel kapcsolatban Grindeanu úgy válaszolt: Magyarország tagja az Európai Uniónak. „Az RMDSZ sohasem volt olyan párt, amely ellenállást fejtett volna ki az európai politikákkal szemben. Lehet, hogy Magyarországon, de itt Romániában az RMDSZ nem tett Európa-ellenes kijelentéseket” – jelentette ki a PSD első alelnöke, hozzátéve: nem tud arról, hogy Kelemen Hunor szövetségi elnök járt volna Moszkvában.
A Krónika egyébként két héttel ezelőtt Kolozsváron tett látogatása során megkérdezte Marcel Ciolacu kormányfőt, a PSD elnökét és államfőjelöltjét, hogy államelnökké választása esetén kinevezne-e magyar kormányfőt egy esetleges PSD–RMDSZ-koalíció esetén. „Várjuk meg, mit határoznak a románok” – felelte a választások kimenetelére utalt a kormányfő.
Elsősorban kampánycélból tett látogatást Kolozsváron szombaton az államelnöki tisztségre pályázó Marcel Ciolacu kormányfő, megtekintve többek között a mesterséges intelligenciára szakosodott kutatóközpontot építkezési munkálatait.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!