Marcel Ciolacu Buzăuból érkezett a parlamentbe, az 1967-ben született, jogász végzettségű politikus már 1990 óta a PSD tagja
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Megúszta az újabb kudarcot a Szociáldemokrata Párt: a nagyobbik kormánypártnak sikerült megőriznie a képviselőház elnöki tisztségét.
2019. május 29., 18:422019. május 29., 18:42
2019. május 30., 10:102019. május 30., 10:10
Elkerülte az újabb kudarcot az európai parlamenti választásokat és börtönbüntetésre ítélt elnökét, Liviu Dragneát is elveszítő Szociáldemokrata Párt (PSD): a nagyobbik kormánypárt jelöltjét, Marcel Ciolacut választották szerdán a képviselőház elnökévé Dragnea helyett.
A szavazás kimenetele nem volt már előre lefutott, az ellenzéki Nemzeti Liberális Pártnak (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) és a Népi Mozgalom Pártnak (PMP) ugyanis kedden este sikerült megállapodniuk abban, hogy Raluca Turcan PNL-alelnök személyében közös jelöltet támogatnak a megmérettetésen.
Ciolacu végül 172 voksot kapott a szükséges 165-ből, Raluca Turcan százat, Kelemen Hunor pedig húszat.
A voksolás eredménye már csak azért sem volt előre biztos, mert a szavazást koalíciós perpatvar hátráltatta. A kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) ugyanis sérelmezte, hogy koalíciós partnere, a PSD több hónapos halogatás után végül a szenátus jogi bizottságában szerdán délelőtt támogatta, hogy a szenátus vonja meg az ALDE elnöke, Călin Popescu-Tăriceanu mentelmi jogát, miután az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) bűnvádi eljárást kíván indítani ellene a Microsoft-ügyben, amelyben azzal gyanúsítják, hogy a 2007–2008-as időszakban miniszterelnökként 800 000 eurónyi kenőpénzt kapott.
Az RMDSZ egyébként azt kérte, hogy egy héttel halasszák el a szavazást, a többi párt azonban ebbe nem ment bele, így végül megejtették a PSD számára kedvező eredményt hozó voksolást. A szavazás előtti felszólalások során Kelemen Hunor arról beszélt: helyre kell állítani az egyensúlyt a parlamentben, ezt pedig az RMDSZ politikusa is meg tudja teremteni. Hozzátette: a házelnöknek nem szabad a képviselők „főnökeként” viselkednie.
Marcel Ciolacu a kormány lemondását követelő hangok kapcsán kijelentette: a demokrácia négyéves mandátumot jelent, és emlékeztetett: nem látta, hogy bárki is Emmanuel Macron francia elnök lemondását követelte volna csak azért, mert vasárnap csak 23 százalékos eredményt ért el az EP-választáson. Hozzátette: a kormány idő előtti eltávolításának egyetlen demokratikus útja a bizalmatlansági indítvány. Egyúttal igazat adott Kelemennek abban, hogy a házelnök nem a képviselők főnöke.
Raluca Turcan szerint akkor is nagy felelősség az indulása, ha nem volt sok esélye, a kormányoldalt pedig azért ostorozta, mert szerinte nem értette meg, miről szólt a polgárok vasárnapi szavazata.
A képviselőházi erőviszonyok egyik szemben álló oldal számára sem tették lehetővé, hogy önerőből megválassza saját jelöltjét. A házelnök megválasztásához 165 voks szükséges, ám a kormányoldal 159 képviselővel rendelkezik. A PNL–USR–PMP triónak még kevesebb, csak 107 voksa van.
Az ellenzék a 21 vokssal rendelkező, de saját jelöltet indító RMDSZ-nek, illetve a kisebbségi frakciónak, valamint a Victor Ponta volt PSD-s kormányfő vezette Pro Románia 22 fős frakciójának udvarolhatott. Végül a kisebbségi frakció eldöntötte az ügyet a kormánykoalíció javára. A PSD országos végrehajtó testülete kedden este ült össze, hogy meghozza a vereség és a Dragnea elítélése után szükséges döntéseket.
Marcel Ciolacu Buzăuból érkezett a parlamentbe, az 1967-ben született, jogász végzettségű politikus már 1990 óta a PSD tagja.
Románia délkeleti része, Moldva egyes régiói és a Fekete-tenger teljes romániai partvidéke a legsúlyosabban érintett régiók közé tartozik Európában a GPS-zavarás szempontjából, ami napi szinten érinti a kereskedelmi repülőgépek navigációs rendszereit.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy soha nem fog kormányt alakítani a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter csütörtökön, a Bukarestben zajló Európai Gazdák Kongresszusán népszavazást javasolt a mezőgazdasági termelők körében arról, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027 után különváljon a többi európai alaptól.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) minden intézkedést meghozott a választások jó körülmények közötti lebonyolítása érdekében – jelentette ki Toni Greblă, a hatóság elnöke.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!