Felgöngyölítik a hálózatot. Potra zsoldosainál tartottak házkutatásokat a hatóságok
Fotó: Horaţiu Potra/Facebook
Több házkutatást tartottak a legfőbb ügyészség ügyészei pénteken a közrend és a nemzetbiztonság elleni különösen súlyos bűncselekményekkel kapcsolatos büntetőügyben.
2025. március 14., 10:182025. március 14., 10:18
A nyomozáshoz közel álló források szerint a házkutatásokat Bukarestben és több megyében végzik, és a Călin Georgescu zsoldosvezéreként ismert Horațiu Potra zsoldosai ellen irányulnak, akik az erőszakos akciókhoz való csatlakozásra vonatkozó kérésére reagáltak.
Az ügy Horațiu Potra és Călin Georgescu felhívására vonatkozik, amelyben 2024. december 8-án a parlament előtti tüntetésekre hívták a zsoldosokat.
A legfelsőbb bíróság csütörtökön elutasította a Horațiu Potra zsoldosvezér, a fia, Dorian Potra és rokonuk, Alexandru Potra ügyvédjeinek fellebbezését, így érvényben maradnak a távollétükben két héttel ezelőtt ellenük kiadott letartóztatási parancsok.
Az akciót az is indokolja, hogy Potra vasárnap és hétfőn, Georgescu elnökválasztási indzlásának megtiltása után uszító felhívásaiban arra buzdította a fegyvertulajdonosokat, hogy vonuljanak az utcára, és okozzanak rendbontást.
A nyomozás számos bűncselekményekre vonatkozik.
Mint arról beszámoltunk,
A legfőbb ügyészség ügyészei még múlt szerda reggel Szeben, Maros, Temes, Kolozs és Ilfov megyében összesen 47 helyszínen tartottak házkutatást.
Újabb erőszakra buzdító üzenetet küldött a Călin Georgescu zsoldosvezéreként ismert Horațiu Potra azt követően, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap este nem engedélyezte Georgescunak, hogy elinduljon a megismételt elnökválasztáson.
Egyebek mellett illegális kampányfinanszírozás, fasiszta, rasszista vagy xenofób szervezet létrehozása, valamint népirtásért vagy háborús bűnökért elítélt személyek kultusza népszerűsítésének gyanújával vizsgálódtak.
Ugyanakkor egy padló alá rejtett széfből pénzkötegek és aranyrudak kerültek elő.
Lázadásra szólította bajtársait a román hatóságok által körözött zsoldosvezér, Horațiu Potra azt követően, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) elutasítottaCălin Gerogescu indulását a megismételt elnökválasztáson.
Az akciótervet Călin Georgescu és közeli ismerősei dolgozták ki közvetlenül az elnökválasztás érvénytelenítése után egy, a ciolpani-i farmon december 7-én szervezett titkos találkozón.
Potra és zsoldosai december 8-án Bukarestbe utaztak, hogy destabilizáló akciókat szervezzenek a fővárosban, de útközben a rendőrök elfogták és őrizetbe vették őket.
Utólag a bíróság szabadon engedte a zsoldosvezért, arra hivatkozva, hogy nem közveszélyes.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
szóljon hozzá!