Victor Ponta „meglovagolta a soviniszta hullámot” az RMDSZ szerint
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra. Az RMDSZ azzal vágott vissza, hogy szerinte Ponta soviniszta.
2025. március 26., 21:512025. március 26., 21:51
2025. március 26., 22:012025. március 26., 22:01
A nyilatkozatháborút a szociáldemokrata politikus robbantotta ki szerdán, amikor azt nyilatkozta: soha nem nevezett volna ki pénzügyminisztert az RMDSZ részéről, a tárca vezetője ugyanis a nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT) is helyet foglal. „Jól dolgoztam az RMDSZ-esekkel, a maguk helyén, de nem pénzügyminiszterként, a CSAT tagjaként. Soha nem fogadnék el ilyesmit. Nem is tudom, hogyan tették ezt a mostaniak (a kormánykoalíció román pártjai – szerk. megj.), szerintem ez hiba” – jelentette ki Victor Ponta a Digi24 hírtelevíziónak munkatársának ama kérdésére válaszolva, miszerint az RMDSZ alkotta kormány hazafinak nevezhető-e.
Erre Ponta úgy válaszolt, hogy személy szerint ő patrióta kormányt szeretne, „de nem fogad el útmutatásokat” Orbántól. „Magyarország számára Orbán számos gesztusa helyes, de az nekem nem tetszik, hogy Orbán Viktor túl befolyásos Romániában. Nem hiszem, hogy Orbán Románia javát akarja. És az sem tetszik, amikor Kelemen Hunor kiáll, és azt mondja, hogy mennie kell a kormánynak, ha nem egy bizonyos jelölt lesz az államfő. De én nem fogadok el semmit Orbán Viktortól, sem útmutatást, sem javaslatot. Patrióta kormányt akarok, nem minél nemzetibbet” – jelentette ki a szociáldemokrata politikus.
Victor Ponta kijelentése reagálva Csoma Botond heves ellentámadást intézett a független államelnökjelölttel szemben. Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője az Agerpres állami hírügynökségnek nyilatkozva „roppant veszélyes politikai kalandornak”, „opportunistának”, „sovinisztának” nevezte a volt miniszterelnököt. „Ponta úr veszélyes politikai kalandor. Az a kijelentése, miszerint nem nevezne ki magyar nemzetiségű román állampolgárt pénzügyminiszternek, arról árulkodik, hogy meglovagolta a soviniszta hullámot, és a soviniszta tábor szavazataira vadászik. Bár szuverenistának mondja magát, ő nem az, hanem egy opportunista, róla mindenki tudja, hogy ő a Dottore” – fogalmazott Csoma, utalva Ponta évekkel ezelőtti, doktori címével kapcsolatos plágiumbotrányára.
Az RMDSZ szóvivője szerint Ponta néhány héttel ezelőtt kijelentette: „a magyarok foglalkozzanak a maguk dolgával”, és ne foglaljanak állást Románia fajsúlyos politikai kérdéseiben. „Ez egy abszolút elfogadhatatlan és sovén diskurzus. Hogy jössz te, egy opportunista politikus, »Dottore» Ponta, hogy azt mondd, a magyarok nem fejthetik ki a véleményüket általános témákban Romániában?!” – tette fel a kérdést Csoma Botond.
Az RMDSZ frakcióvezetője közölte, Ponta kiforgatta Kelemen Hunor szavazait. Az RMDSZ elnöke ugyanis nem szabott meg feltételeket, csupán a véleményének adott hangot, amikor kijelentette, hogy a kormánykoalíció nem mehet tovább a jelenlegi formájában, ha nem a közös jelöltje, Crin Antonescu nyeri meg a májusi államfőválasztást.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán kijelentette, hogy a kormánykoalíció jövője Crin Antonescu elnökválasztási győzelmétől függ.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
szóljon hozzá!