Fotó: Facebook/Partidul Naţional Liberal
Politikai részrehajlással, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) „utasításainak” végrehajtásával vádolta Ludovic Orban miniszterelnök az alkotmánybíróságot, a testület és a PSD azonban a jogállamiság elleni támadásként elutasította a vádakat.
2020. október 16., 15:042020. október 16., 15:04
Orban egy csütörtök esti televíziós interjúban kommentálta azt, hogy az alkotmánybíróság elutasította a kormány óvását, és alkotmányosnak minősítette azt a törvénytervezetet, amely szerint nem a kormány, hanem a parlament írja ki a parlamenti választásokat.
A jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségét is betöltő kormányfő szerint az alkotmánybíróság jogi „bűvészkedéssel”, az alkotmány megsértésével hozta meg döntését, és
„Ez tűrhetetlen, meg kell változtatni az alkotmánybíróság összetételét, meg kell tisztítani a testületet a pártbürokratáktól, oda csak tapasztalt bírákat szabad beengedni” – vélekedett a kormányfő, arra utalva, hogy a román alkotmánybíróság tagjait részben a mindenkori parlamenti többség, részben az államfő jelöli, jelenlegi elnöke, Valer Dorneanu pedig a PSD politikusaként korábban a román parlament házelnöke volt.
Az alkotmánybíróság elnöke úgy értékelte: egyetlen európai ország miniszterelnöke sem enged meg magának ilyen „alpári” hangot a jogállamiságot védelmező egyik legfontosabb intézménnyel szemben.
Dorneanu felidézte:
Marcel Ciolacu házelnök, a PSD elnöke szerint a kormányfő a demokráciát veszélyezteti, a jogállamiságot támadja és „kirohanása” csak azzal magyarázható, hogy „magának akar minden hatalmat”. Ciolacu megjegyezte: az alkotmánybíróság tagjait más demokratikus államokban is a polgárok megbízatását élvező parlament választja.
A törvénytervezetet mindmáig nem hirdette ki a jobboldali államfő. Klaus Iohannis nyáron alkotmányossági normakontrollt kért arra hivatkozva, hogy a parlament nem hosszabbíthatja meg saját mandátumát: ennek az óvásnak az elutasítását kommentálta a kormányfő.
Mivel az alkotmánybíróság nem hozta meg idejében döntését, a kormány a hatályos régi törvény szerint december 6-ára tűzte ki a parlamenti választások időpontját. A 2016-ban választott parlament mandátuma december 20-án jár le, a PSD azonban a járványhelyzetre és az alkotmánybíróság vitatott döntésére hivatkozva – az alaptörvény által megengedett legkésőbbi időpontra – jövő év márciusáig szeretné elnapolni a választásokat.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!