Politikába átigazolt újságírók – médiaarcokkal ellensúlyozzák kopottságukat a pártok

Politikába átigazolt újságírók – médiaarcokkal ellensúlyozzák kopottságukat a pártok

Ugródeszka. A pártok tisztában vannak hitelességük elvesztésével, s ezt újságírók, elsősorban tévés műsorvezetők ismertségével igyekeznek pó tolni

Fotó: 123RF

Újságírók ismertségével, televíziós „arcokkal” próbálják ellensúlyozni kopottságukat, a szavazók előtti hitelvesztésüket a romániai pártok. A lapunknak nyilatkozó médiaszakértő szerint a politikából a sajtóba visszatérő egykori zsurnaliszták általában vezető pozíciókban landolnak, s ott érvényesíteni próbálják a korábban képviselt politikai érdekeket.

Pataky István

2019. április 03., 15:352019. április 03., 15:35

2019. április 03., 16:092019. április 03., 16:09

Bukarest főpolgármestere továbbra is az egyik legnépszerűbb politikus Romániában. Gabriela Firea nem is olyan régen még műsorvezetőként, hírolvasóként és szerkesztőként dolgozott a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) politikai érdekeit szolgáló Antena 3 hírcsatornán. Talán az ő példája ihlette meg a két legnagyobb román politikai alakulatot, a PSD-t és az ellenzéki Nemzeti Liberális Pártot (PNL), hogy újságírókat küldjenek harcba az európai parlamenti mandátumokért, méghozzá vezető helyeken. Részben ebbe a sorba illeszkedik az RMDSZ is, hiszen Vincze Loránt is a médiában kezdte pályafutását.

A magyarellenesség
nem akadály

Rareș Bogdant, a liberálisok listavezetőjét talán senkinek sem kell bemutatni. Az ellenzék szekerét toló Realitatea Tv esti vitaműsorának egykori vezetője olykor botrányos stílusban heccelte nézőit a kormány, a PSD, az RMDSZ vagy éppen a magyarok ellen. Nem véletlenül került a hírtelevízió a Hatalmi játszmák című műsorban elhangzottak miatt többször is az audiovizuális, illetve a diszkriminációellenes tanács célkeresztjébe, és róttak ki rá tetemes büntetést.

Carmen Avramot, az Antena 3 műsorvezetőjét a második helyre tartották érdemesnek a szociáldemokraták nemrég közzétett EP-listájukon.

A politikailag elfogult, de Bogdannál jóval kiegyensúlyozottabb tévés újságíró inkább a PSD törzsszavazói között ismert, akik estéről estére a Liviu Dragnea vezette párt kedvében járó hírtelevíziót nézik. Vincze Loránt, az RMDSZ-es EP-lista második helyezettje 1993-tól tizenhat éven át dolgozott a romániai közszolgálati rádió marosvásárhelyi, kolozsvári és bukaresti szerkesztőségének magyar nyelvű adásainál. Bukarestben szerkesztőségvezető s a Román Rádió nemzetközi projektjeinek vezetője volt, majd 2007 és 2009 között a Scripta Kiadó Rt. vezérigazgatójaként, az Új Magyar Szó napilap főszerkesztőjeként tevékenykedett. Hosszú évek óta nem dolgozik a médiában.

Mit tud egy újságíró, amit
egy politikus nem?

Rareș Bogdan, Carmen Avram, Vincze Loránt. Politikai érzék, népszerűség vagy jó kommunikáció? Mit tud egy újságíró, amit egy politikus nem? Hogyan viszonyul az újságírói szakma a politikussá vált egykori kollégákhoz? Szigorúbb vagy elnézőbb? Van-e visszaút a politikából a médiába? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a romániai politika legújabb jelensége kapcsán.

Galéria

Idegen tollakkal. A Ludovic Orban vezette PNL Rareș Bogdannal vág neki az uniós választásnak

Fotó: PNL

„Nem tudom, mit tud az újságíró, amit a politikus nem, nem hiszem, hogy van erre pontos válasz. Inkább az egyes személyekről szól” – nyilatkozta a Krónikának Rácz Éva, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) elnöke. A Kolozsvári Rádió munkatársa elmondta, azért elválasztaná például Rareș Bogdan és Vincze Loránt esetét. „Az előbbit, hogy úgy mondjam, a képernyőről vették át a listára, míg az utóbbi már legalább tíz éve nem újságíróként dolgozik, hanem előbb szakértői munkát végzett EP-képviselői irodákban, majd ő maga is politikai karrierre váltott” – jelentette ki lapunk megkeresésére Rácz Éva.

Ami a szakmának az exsajtós politikusokhoz való viszonyulását illeti, a MÚRE vezetője szerint nem lehet általánosítani. „Mindenkinek lehet véleménye, de nem hiszem, hogy egy újságíró elnézőbb lenne valakivel azért, mert bár az illető most politikai tisztségben van, korábban a sajtóban dolgozott. Persze, ha közvetlen munkatársakról van szó, akkor ez a kép még árnyaltabb. Amúgy én bízom az újságírókban, s abban, hogy nem ez alapján viszonyulnak a politikusokhoz (sem) és a munkájukhoz” – fogalmazott az újságíró-szövetség elnöke. Úgy véli, a politikából a médiába való visszaút megint csak nem fekete vagy fehér, ha általában vonatkoztatjuk a politikai szférában dolgozókra.

Idézet
Tekintsük újságírónak azt, aki valamit már elért, valahol komolyan dolgozott a szakmában. Innen van út a politikai kommunikációba, sajtótanácsadásba. Onnan pedig elágazik az út: van, aki politikai pályába kezd, s van olyan is, aki kipróbálja, és annyi elég. Annak, aki magas politikai funkciót tölt be, nem hiszem, hogy van visszaút, de nem is hiszem, hogy aki e pályamódosítás mellett döntött, visszavágyna az újságíróéletbe”

– mondta Rácz Éva.

Vezető pozíciókkal
jutalmazott újságírók

Brândușa Armanca médiaszakértő lapunk megkeresésére három okot sorolt fel, amiért harminc éve a politikai porondon szereplő pártok újságírókat jelöltek befutó helyekre európai parlamenti listájukon. „Egyrészt ezek a formációk megkoptak, a felmérések alapján tisztában vannak hitelességük elvesztésével, s ezt igyekeznek pótolni újságírók, elsősorban televíziós műsorvezetők ismertségével. Másrészt ezzel a jelöltválasztással azt is jelzik, hogy megvetik saját tagjaikat. Azzal büszkélkednek, hogy többezres tagságuk van, mégsem közülük választanak. Harmadrészt nincsenek komoly, a közérdeket szolgáló, azt figyelembe vevő feltételeik a listák alakításánál, csak az önérdek vagy a klientúra érdekei diktálnak” – hangsúlyozta a Román Közszolgálati Televízió (TVR) temesvári stúdiójának volt igazgatója. Brândușa Armanca szerint

a politikába belépő újságírók tévesen gondolják azt, hogy nagyobb figyelmet kapnak csak azért, mert jó kapcsolataik vannak a sajtóban.

„Ez téves megközelítés. A médiaszerepléseket a médiumok tulajdonosai és a pártok anyagi jellegű megállapodásai szabályozzák, a kapcsolatok önmagában nem segítenek” – nyomatékosította a médiaszakértő, volt egyetemi oktató, aki tudni véli, hogy az Antena 3 alkalmazottjának felkerülése a PSD listájára egy részben gazdasági jellegű megegyezés része a szociáldemokraták és Dan Voiculescu sajtómogul között. Brândușa Armanca úgy véli, Cozmin Gușă, a Realitatea hírtelevízió többségi részvényese is csak akkor fogja kiemelten szerepeltetni Rareș Bogdant, ha valamiféle anyagi előnye származik a PNL-től.

Ami a politikából a médiába való visszatérést illeti, a szakértő szerint

a politikai támogatók vezető állásokkal jutalmazzák meg a volt újságírókat, ez például majdhogynem szabályként működik a magyar nyelvű romániai sajtóban.

De a román médiában is hasonló a helyzet, főleg a közszolgálati csatornáknál – egészítette ki mondanivalóját Brândușa Armanca. Szerinte ezek a médiába visszakerült egykori újságírók magukkal hozzák a politika mérgezett levegőjét, s sok esetben az általuk korábban szolgált politikai érdekeknek vetik alá az érintett kiadványokat, televíziókat. A volt televíziós újságíró ennél is veszélyesebbnek tartja egyes politikailag jól körülhatárolt ügynökök jelenlétét (esetenként titkosszolgálatok által is beszervezettekét), akik újságíróként vagy elemzőként szerepelnek, de valójában hazugságokkal mérgezik a médiafogyasztókat, félretájékoztatnak, naponta manipulálnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár

Őrizetbe vettek 24 órára egy 62 éves bukaresti tanárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy viszonya volt egy kiskorú diáklánnyal.

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár
2024. április 12., péntek

Mégsem a gyógyszer helytelen adagolása miatt haltak meg a bukaresti kórház páciensei?

A bukaresti Sfântul Pantelimon kórháznál elrendelt vizsgálat az első eredmények szerint nem tárt fel olyan adatokat, amelyek az intenzív osztályon elhunyt betegek félrekezelésére utalnának – nyilatkozta Bogdan Socea, az egészségügyi intézmény menedzsere.

Mégsem a gyógyszer helytelen adagolása miatt haltak meg a bukaresti kórház páciensei?
2024. április 12., péntek

Bár több mint 7,5 millió ukrán menekült érkezett, alig több mint 150 ezren kértek romániai tartózkodási engedélyt

Márciusban Románia 2070 tartózkodási engedélyt adott ki az ukrajnai háború elől menekülő, ideiglenes védelemben részesülő külföldiek számára, az ilyen jogcímen kiállított dokumentumok száma 2022. március 18. óta elérte az 158 112-t.

Bár több mint 7,5 millió ukrán menekült érkezett, alig több mint 150 ezren kértek romániai tartózkodási engedélyt
2024. április 12., péntek

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy volt igazságügyi minisztert

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte pénteken a mangaliai bíróság Monica Macovei volt igazságügyi minisztert gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt.

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy volt igazságügyi minisztert
2024. április 12., péntek

Felmérés: Nem terem babér a PSD-nek és a PNL-nek, Geoană és Simion juthat az elnökválasztás második fordulójába

Labdába sem rúghatnának a bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökei, ha elindulnának az idei államfőválasztáson – derül ki egy friss felmérésből.

Felmérés: Nem terem babér a PSD-nek és a PNL-nek, Geoană és Simion juthat az elnökválasztás második fordulójába
2024. április 12., péntek

Iohannis elmagyarázta, miért nem sikerült elég pénzt költeni védelemre

Romániának a magas infláció okozta költségvetési problémái, illetve külső okok miatt nem sikerült tavaly év végéig a védelemre előirányzott (a GDP 2,5 százalékát kitevő) teljes összeget elköltenie – mutatott rá Klaus Iohannis államfő csütörtökön.

Iohannis elmagyarázta, miért nem sikerült elég pénzt költeni védelemre
2024. április 11., csütörtök

A szülési szabadságon lévő kismamáknak nem fog kelleni 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük

Csak a gyakori, illetve karantént igénylő betegségekben szenvedőknek és a betegség miatt 25 százalékkal csökkentett munkaidőben dolgozó alkalmazottaknak kell majd 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.

A szülési szabadságon lévő kismamáknak nem fog kelleni 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük
2024. április 11., csütörtök

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja

Klaus Iohannis államfő csütörtökön Vilniusban a sajtónak elmondta, hogy a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának keretében NATO-val kapcsolatos kérdésekről a főtitkári posztra való bejelentkezéséről is tárgyalt.

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja
2024. április 11., csütörtök

Jónak tartja régiója gazdasági helyzetét a romániaiak fele, sokak szerint okoz gondot az egészségügy helyzete

A romániaiak fele inkább jónak, 13 százaléka pedig nagyon rossznak tartja régiója jelenlegi gazdasági helyzetét – derül ki az Európai Bizottság csütörtökön közzétett Eurobarométer felméréséből.

Jónak tartja régiója gazdasági helyzetét a romániaiak fele, sokak szerint okoz gondot az egészségügy helyzete
2024. április 11., csütörtök

Egy rendőr bántalmazása miatt jelentős pénzbüntetést kell fizetnie Diana Şoşoacă szenátor férjének

Hivatalos személy elleni erőszak miatt jogerősen 18 ezer lej pénzbüntetés kifizetésére kötelezte csütörtökön a bukaresti ítélőtábla Silvestru Şoşoacát, aki 2021 decemberében bántalmazott egy rendőrt.

Egy rendőr bántalmazása miatt jelentős pénzbüntetést kell fizetnie Diana Şoşoacă szenátor férjének