Korodi Attila: nem árt, ha a nem igazán átlátható intézményeket is átvilágítják
Fotó: Sándor Csilla
Vizsgálóbizottságot hozott létre a parlament kedden a kormányőrség (SPP) parancsnoka, Lucian Pahonţu által állítólag elkövetett visszaélések felderítésére. Erről együttes ülésén döntött a törvényhozás két háza 225-106 arányban.
2018. február 20., 18:352018. február 20., 18:35
A kormánypártok támogatták az indítványt, az ellenzék viszont elzárkózott a 15 tagú testület magalakításától.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a működési szabályzat módosításával erősíteni kell a parlament ellenőrző szerepét. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) részéről Raluca Turcan közölte: pártja alkotmánybíróságon támadja meg a törvényt, amiért az parlamenti bizottsággal vizsgáltatná ki a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) hatáskörébe tartozó intézményt.
Mint arról beszámoltunk, a kormányőrség parancsnokát Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke vádolta meg azzal, hogy beavatkozott a politikába. Dragnea azt állítja, hogy Pahonţu arra használta a beosztottait, hogy azok információkat gyűjtsenek a kormány tagjairól, majd továbbította azokat az ügyészségekre vagy a bíróságokra. Dragnea elmondta, ő maga már mandátuma kezdetétől lemondott a kormányőrség szolgálatairól, mivel nem bízik meg annak vezetőjében.
„Nem bízom az intézmény vezetőjében, Pahonţu úrban, mivel sok éve ismerem, és túllépi a hatáskörét, évek óta arra használja az intézmény munkatársait, hogy információt gyűjtsenek, és megpróbálta befolyásolni a kormánytagokat, a pártok vezetőit ilyen vagy olyan irányban, és néha sikerült is neki.
Az egyik miniszterelnök-helyettes egyértelműen kimondta. (...) Hol írja egy kormányőr szakmai kötelezettségei között, hogy politikai ügyekbe kell beavatkoznia, a pártok belügyeibe, befolyásolnia kell a kormány tagjait?" – tette fel a kérdést Dragnea.
A politikus azt állította, arról is tudomása van, hogy a kormányőrség vezetője az elmúlt években folyamatosan ügyészeknek és bíráknak adta át a megszerzett információkat. Azt is állította, hogy Pahonţu közreműködésével készültek őt elmozdítani a párt éléről. Dragnea vádjai nyomán a Dăncilă-kormány is lemondott a kormányőrség biztosította védelemről.
Érdekes fejlemény ugyanakkor, hogy kedden a kormánypárti honatyák leszavazták azt a javaslatot, amely szerint Dragneát meg kellett volna hallgatnia a képviselőház védelmi bizottságának.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
szóljon hozzá!