Fotó: Facebook/Meteoplus
A kedd délutáni, 5,7-es erősségű földrengés után öt megye – Gorj, Dolj, Hunyad, Mehedinţi és Vâlcea – 22 településén jelentettek károkat; voltak, akik orvosi segítséget kértek a 112-es segélyhívószámon, mások az épületeken keletkezett repedésekről, levált épületelemekről számoltak be.
2023. február 15., 11:442023. február 15., 11:44
A katasztrófavédelem (DSU) szerdai tájékoztatása szerint az orvosi segítséget kérők közül a legtöbben, kilencen, pánikrohamot kaptak, négy Gorj megyei személyt leváló épületelemek sebesítettek meg, őket kórházba szállították, egy személy pedig beszorult a felvonóba Târgu Jiu egyik társasházában, és a mentőegységek szabadították ki.
Târgu Jiuban a lezuhanó épületelemek hat személygépkocsit rongáltak meg, a Zsil völgyén sziklák zuhantak az útra, az útkarbantartók közbelépésére volt szükség az eltávolításukhoz.
Ezek között van 20 lakóház, 15 panelház, két templom, egy üzlet, három cégszékhely, hét közintézmény épülete.
A megye további tíz településéről jelentettek anyagi károkat a földrengés nyomán. Bumbeşti-Jiu, Rovinari, Tismana, Arcani, Băleşti, Godineşti, Bâlteni, Stejari, Leleşti, Albeni településeken az épületek falán, kéményeken, háztetőkön, erkélyeken keletkeztek repedések.
Hunyad megye hét településén szintén hasonló károkról számoltak be a földrengés nyomán.
Közben az országos földfizikai intézet közölte, hogy szerdán reggel 8 óra 26 percig összesen tizennégy földrengést észleltek Olténiában, Gorj megyében, ezek a Richter-skála szerinti 2 és 3,3 közötti erősségűek voltak.
A földmozgások 3,3 és 15 kilométer közötti mélységben következtek be.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Tizenkét megye összesen 42 településén okozott károkat a rossz idő pénteken, szombat reggelre már 14 megye 54 települése volt érintett.
A tartalékosok mozgósításával és a lakosság védelmi célú felkészítésével kapcsolatos álhírek terjedésére figyelmeztetett pénteken a védelmi minisztérium az Inforadar platformon.
Románia üdvözli a rijádi béketárgyalások eredményeit, fekete-tengeri országként kiemelt figyelemmel követi a tűzszünetre, ennek ellenőrzésére, a hajózás biztonságára vonatkozó egyeztetéseket és kész részt venni a fekete-tengeri tűzszünet felügyeletében.
Vádat emelt a legfőbb ügyészség az aradi robbantásos merényletben meggyilkolt üzletember lánya, Laura Bîlcea ellen. Ioan Crișant 2001 májusában „végezték ki” maffiamódszerekkel, a vádhatóság szerint a robbantás elkövetőit az áldozat lánya bérelte fel.
Az ipari építményekre kivetett oszlopadót magáncégek esetében a nettó érték 1 százalékában, az állami létesítmények esetében értékük 0,5 százalékában szabták meg.
Románia 27 településén háztetőket rongált meg, fákat és villanypóznákat döntött ki a viharos szél pénteken – közölte az országos katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Erdélyben készülnek Románia saját gyártású harci drónjai – jelentette be a bukaresti gazdasági minisztérium.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, Emil Hurezeanu külügyminiszterrel „nincs semmi problémája”, de a külügyminisztérium intézményével kapcsolatban vannak fenntartásai.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pénteken kijelentette, hogy „a magyarok nem Románia ellenségei”, Victor Ponta elnökjelölt pedig „mellébeszél”, amikor azt mondja, hogy soha nem támogatná egy RMDSZ-es pénzügyminiszter kinevezését.
szóljon hozzá!