Évszázados rekordokat döntenek a folyók Kelet-Európában
Az al-dunai nagyvárosokat, Brãilát, Galacot és Tulceát ostromolja a Duna árhulláma. A legnagyobb veszélyt azonban továbbra is azon a Dolj megyei szakaszon jelezték, ahol már csökkenőben a víz szintje. Az elárasztott Rast község után Bistreþen is három helyen repedt meg a gát. A katonáknak ideig-óráig sikerült homokzsákokkal eltorlaszolni a víz útját, de hét települést veszélyeztető gátszakadás bármikor bekövetkezhet.
Több mint egy heti árvízi védekezés után apad a Duna a romániai szakasz nagyobbik részén, az árhullám azonban csak most éri el az al-dunai nagyvárosokat. A Brãilával szomszédos Chiºcani községben tegnap reggeltől több száz katona magasította a homokzsákokból rakott gátat. Munkájukat alaposan megnehezítette, hogy az átázott töltésre nem lehetett nehézgépekkel felhajtani, így a homokzsákokat szekerekkel kellett a helyszínre szállítani. A szakemberek attól tartottak, hogy ha ez a gát elszakad, a környéken több falut és Brãila egyes negyedeit is elönti a víz. Vasárnap egyébként már azzal is kísérleteztek, hogy egy kivénhedt hajót süllyesszebnek el a leginkább veszélyeztetett partszakasz mellett. A számítások egyxébként nem mindig bizonyulnak pontosaknak. Hétfőn kétségbeesett védekezés folyt egy olyan töltésen, mely a Brãila és Galac közti országútat biztosította. Az út azonban a későbbi gátszakadás után sem került veszélybe.
Harc a centiméterekkel
Az al-dunai szakaszon a tetőzés néhány centiméterrel alacsonyabb szinten történik, mint ahogy azt korábban számították. Ez a szakemberek szerint a felsőbb szakaszokon bekövetkezett gátszakadások és ellenőrzött gátrobbantások következménye. Vasárnap este és hétfőn délután a Duna Borcea-ága mellett robbantottak fel néhány töltést, hogy ez által lakatlan területekre irányítsák a víz egy részét, és csökkentsék a településeket védő töltésekre nehezedő nyomást. Az első robbantás következtében mintegy 100, a második következtében mintegy 300 millió köbméter víz tódult mezőgazdasági területekre. A számítások szerint az irányított gátszakadások négy centiméterrel csökkentették a Duna vízszintjét. A hatóságoknak egyébként az is gondot jelentett, hogy kiürítsék az elárasztásra ítélt területeket. Néhány pásztort az utolsó pillanatban helikopterrel kellett kimenteni.
A centiméterekkel vívott küzdelmet a hétvégén az erős szél is nehezítette. A helyenként tíz kilométeres szélességűre dagadt folyamon a széllökések méteres hullámokat vertek, melyek sok helyütt átcsaptak a töltéseken. A Duna vízhozama egyébként megközelítette minden idők legnagyobb dunai áradásának a szintjét. Amint a hatóságok közölték, a vaskapui vízierőműnél hétfőn 15800 köbméter víz haladt át másodpercenként. Ez mindössze 100 köbméterrel marad el a 111 évvel ezelőtt mért legmagasabb vízhozamtól. Tegnapra egyébként négyszáz köbméterrel csökkent a vízhozam a Vaskapunál.
A víz apad, a veszély nő
Immár csökkenő vízállás mellett vált kritikussá hétfőn a helyzet a Dolj megyei Rast község körzetében. Itt a folyam átszakította a települést védő töltést, és a település valamennyi lakóját ki kellett költöztetni lakásából. Raston ma kétméteres vízben állnak a házak, a Realitatea hírtelevízió tudósítása szerint eddig 115 roppant közülük össze a víz terhe alatt. Egyes családoknak úgy kellett menekülniük, hogy temetetlen halottakat hagytak a házban; a temetőt is méteres víz borítja.
Tegnap hajnalban a Dolj megyei Bistreþ községben, és a hozzá tartozó falvakban kongatták meg a vészharangokat, hogy jelezzék, három helyen is megrepedt a gát. A katonáknak azonban sikerült megakadályozniuk, hogy nagy menynyiségű víz jusson át a gáton. Tegnap este azonban úgy tűnt, a homokzsákokkal megerősített töltést bármikor átszakíthatja a víz. Ha ez bekövetkezik, akkor mintegy hétezer embernek kell menekülnie.
Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök arra szólította fel a Duna mentén lakókat, hogy vegyenek részt a védekezésben, ne hagyják magukra a biztonságukért dolgozó katonákat. Vasile Blaga belügyminiszter közlése szerint tegnap délig az ország 13 megyéjében 4734 embert kellett kiköltöztetni az áradás miatt otthonából.
Rekordot döntött a Tisza
Minden idők legmagasabb vízszintjét mérték a Tisza magyarországi alsó szakaszán, és a folyó mégcsak az elkövetkező napokban tetőzik. A szakemberek számításai szerint napokig is eltarthat, míg csökkenni kezd a vízszint a Tiszán. Az árhullám magassága Szolnoknál kedden elérte a tíz métert, Szegednél a 9,6 méteres vízszint is 20 centiméterrel haladta meg az eddig mért legmagasabb szintet. A Tisza mellett a Hármas-Körös is csúcsot dönt. Ma Gyomaendrődnél, holnap Szarvasnál számítanak minden eddiginél magasabb vízállásra.
szóljon hozzá!