Cáfol. Vlagyimir Lipajev szerint semmi sem bizonyítja, hogy Oroszország beavatkozott volna a romániai elnökválasztásba
Fotó: Az Oroszországi Föderáció bukaresti nagykövetsége
Oroszország nem avatkozott be a romániai elnökválasztásba – jelentette ki Valgyimir Lipajev bukaresti orosz nagykövet a HotNews hírportálnak nyilatkozva. Oroszország diplomatája kijelentette azt is, hogy nem hisz a román titkosszolgálatoknak.
2025. február 10., 17:552025. február 10., 17:55
A diplomata az interjúban elmondta, Oroszország semmilyen módon nem befolyásolta a romániai elnökválasztást, és ez szerinte „minden józan ember számára nyilvánvaló”.
Nincs nyoma az orosz beavatkozásnak, és őszintén szólva meglepődtünk, hogy az itteni médiában miért játszották ki ilyen erősen az orosz kártyát. Ha van bármilyen alapja az ilyen feltételezéseknek a romániai választási folyamatok orosz befolyásolásáról, kérem, szívesen meghallgatom és válaszolok. De véleményem szerint nincs bizonyíték arra, hogy Oroszországnak köze lenne a romániai választásokhoz. Csak olyan vitákat látunk, amelyek inkább belföldi fogyasztásra szolgálnak. Ezek egy romániai belharc elemei, és ennek semmi köze Oroszországhoz” – hangoztatta az orosz diplomata.
Annak kapcsán, hogy Klaus Iohannis államfő orosz beavatkozásról beszélt, a nagykövet megjegyezte:
„Ismertetett valamilyen érvet az orosz részvételre vonatkozó elmélet alátámasztására? Mert bármit mondhat. De beszéljünk konkrét tényekről. Mire gondolt Iohannis elnök, amikor ezt mondta? Tudomásom szerint azt mondta, hogy nincsenek konkrét tények, amelyek alátámasztanák ezt a tézist. Lehet, hogy tévedek” – mondta Lipajev.
Annak kapcsán, hogy az alkotmánybíróság hírszerzési jelentésekre hivatkozva érvénytelenítette az elnökválasztást, kifejtette: nem bízik a román hírszerzésben. „Mondja meg, miért kellene hinnem egy román szolgálat által írt jelentésnek? Azt írhatnak, amit csak akarnak! De hogy az általuk leírtak hogyan korrelálnak konkrét tényekkel, azt mondja meg nekem!” – fogalmazott a nagykövet.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy
A nagykövet ugyanakkor úgy vélekedett: miközben az orosz beavatkozásra nincs bizonyíték, az Egyesült Államok részéről egyértelmű beavatkozásnak tekinthető a korábbi amerikai vezetés idején a washingtoni külügyminisztérium által kiadott közlemény, amely arra figyelmeztetett, hogy a román külpolitikai orientáció megváltozását megsínylenék a Románia és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok.
Lipajev szerint teljesen mindegy, hogy ki győz – és ez Călin Georgescura is érvényes –, Románia politikai irányvonala nem fog változni.
És Románia ezt az irányvonalat fogja követni, függetlenül attól, hogy ki lesz az elnök” – mutatott rá a diplomata. „A mi szempontunkból nincs különbség Románia politikája és az EU politikája között. Ha ez Románia választása, egy független, autonóm választás, rendben. Mi elfogadjuk” – tette hozzá.
Călin Georgescu kijelentései és elméletei kapcsán, amelyek egybeesnek az oroszországiakkal és Vlagyimir Putyin álláspontjával – többek között az Ukrajna kitalált voltára és a területi felosztására vonatkozó megjegyzésekről van szó – úgy vélekedett, hogy Georgescu a romániai közhangulatot fogalmazta meg.
– mutatott rá a bukaresti orosz nagykövet.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság azért érvénytelenítette a tavalyi elnökválasztás eredményét, mert a hírszerző szervek azt állították: a választási folyamatba egy külföldi állami szereplő avatkozott be, és az első fordulót megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu online manipuláció következtében győzhetett.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
szóljon hozzá!