Fotó: Radu Tuta/Agerpres
Huszonnégy órára őrizetbe vette a Prahova megyei törvényszéki ügyészség kedden a decemberben leégett Ferma Dacilor nevű panzió tulajdonosát; a vendéglátóipari egységben nyolc ember lelte halálát a tragédia következtében.
2024. január 02., 17:092024. január 02., 17:09
2024. január 02., 20:112024. január 02., 20:11
Hatósági tájékoztatás szerint Cornel Dinicuhoz, a Ferma Dacilor panzió önmagát a létesítmény tulajdonosaként feltüntető vállalkozóhoz hasonlóan őrizetbe vették a leégett vendéglátó hely két valódi tulajdonosát is. Adrian Vitomir Ristinről és Marian-Viorel Olteanuról van szó, akik a Ferma Dacilor Production Kft társtulajdonosai. Dinicunak papíron semmi köze a Tohani faluban működtetett panzióhoz, a valóságban azonban ő irányította azt. Ellenük katasztrófát okozó gondatlanságból elkövetett rongálás és emberölés bűntette gyanújával folyik eljárás.
Ezáltal a nyomozó hatóság cáfolni látszik azokat a – többek között Dinicu által megfogalmazott – vélekedéseket, miszerint a panziónál keletkezett tüzet szándékos gyújtogatás okozta. Dinicunak egyébként a 11 éves fia is odaveszett a tűzvészben. Az ügyészség egyúttal okirat-hamisítás és hivatali hatalommal való visszaélés gyanújával bűnvádi eljárást indított Gura Vadului község (közigazgatásilag ide tartozik Tohani falu) volt és jelenlegi polgármestere ellen. A nyomozók kihallgatták kedden a volt és jelenlegi elöljárót, illetve a hivatal urbanisztikai osztályának egyik munkatársnőjét is.
A Prahova megyei Ferma Dacilor panziónál történt tűzvészben nyomozó ügyészek kiterjesztették az in rem – vagyis nem konkrét személy elleni – büntetőeljárást hamisításra és hivatali visszaélésre vonatkozóan, és több házkutatást is tartottak.
A vendégekkel teli tohani-i panzióban 26-an tartózkodtak, amikor december 26-án, kedden hajnalban kigyulladt, az épületben előző este összejövetelt rendeztek. A kétszintes, fából készült épületben gyorsan elharapóztak a lángok, a földszinten lakók időben kimenekültek, de az emeleti vendégek – öt felnőtt és három gyerek – életét nem sikerült megmenteni. Hét áldozat szénné égett holttestét a romok között találták meg, a nyolcadik földi maradványait még nem találták meg.
Az ügyészség kedden megerősítette, hogy a panzió a törvények áthágása közepette működött 2016 és 2023 decembere között, az éttermet, konyhát, valamint földszinti és padlástéri szállástereket magában foglaló főépület például építkezési engedéllyel sem rendelkezett, nem beszélve más, kötelező engedélyekről. A létesítménynek tűzvédelmi engedélye sem volt – közölte az ügyészség.
Mint ismert, Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának vezetője (DSU) múlt pénteki sajtótájékoztatóján feltárta, hogy a vendégházban nem volt füstérzékelő, és a Prahova megyei ISU 2019-es ellenőrzésekor be kellett volna zárni, ennek ellenére csak figyelmeztetést kapott a tulajdonos. Ráadásul a katasztrófavédelem megyei vezetői szemet hunytak a megye panzióinál tapasztalt szabályszegések felett, és beosztottjaikat is erre utasították.
„A felsorolt törvénytelenségek együttesen megteremtették a feltételeket a tűz kitöréséhez és terjedéséhez 2023. december 26-án, 5 óra 45 perc körül, ami az épület megsemmisüléséhez és hét ember halálához vezetett, a tűz valószínűsíthető oka pedig az elektromos áram hőhatása volt” – közölte kedden a Prahova megyei nyomozó hatóság. Az ügyészség közölte, hogy elrendelte a büntetőeljárás elindítását egy jogi és három természetes személy (a cég adminisztrátorai) ellen katasztrófát okozó gondatlanságból elkövetett rongálás és emberölés bűntette miatt. Mindhármukat 24 órás őrizetbe helyezték.
Az ügyészek szerint a három személy olyan igazolásokat bocsátott ki az épület felépítéséről/bővítéséről, amelyek nem feleltek meg a valóságnak, és elmulasztották a törvényes előírások teljesülésének ellenőrzését. Ezzel megkárosították a törvénytelenül működő szálláshely szolgáltatásait igénybe vevő személyek törvényes jogait, beleértve a testi épséghez és az élethez való alapvető jogaikat.
Leváltották a Prahova megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) megelőző ellenőrzésekkel foglalkozó osztályának vezetőjét a Ferma Dacilor panziónál történt tűzeset miatt – közölte szerdán a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (DSU).
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!