Ludovic Orban fejen állva próbálta illusztrálni a romániai politikai állapotokat
Fotó: Videófelvétel
Ludovic Orban volt miniszterelnök sajátos módon próbál szavazatokat gyűjteni magának a romániai államfőválasztás november 24-én rendezendő első fordulója előtt.
2024. november 10., 15:542024. november 10., 15:54
2024. november 11., 00:142024. november 11., 00:14
A Jobboldal Ereje (Forța Dreptei) elnevezésű párt elnöki tisztségét betöltő politikus alakulata és a Népi Mozgalom Párt (PMP) közös jelöltjeként indul az államelnök-választáson. A korábban a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) irányító – apja révén félig magyar nemzetiségű, évekkel ezelőtt azonban a Székelyföld etnikai összetételének megváltoztatását szorgalmazó – Orban esélyei azonban elenyészőek, valamennyi közvélemény-kutatás szerint ugyanis a támogatottsága mindössze 2 százalék körül mozog.
Miközben nemrég gitározott és dalra fakadt egy rádióműsorban, a miniszterelnöki posztot 2019-ben és 2020-ban betöltő politikus ezúttal szó szerint fejre állt, hogy felhívja magára a figyelmet. Orban a közösségi oldalára feltöltött, otthonában készült videó tanúsága szerint kézen állva próbálta illusztrálni, hogy Romániában fordítva működnek a dolgok.
Elmondása szerint az ország a feje tetejére állt, „a falu bolondja átvette az irányítást”, a hatalmon lévők pedig a lábukkal kormányoznak a fejük helyett. „Nem, nem estem a fejelmre, csupán bemutatom, hová jutott az ország az elmúlt években a PSD-sek irányítása alatt. Minden fordított nálunk: a falu bolondja élre került, míg a többi vezető ész nélkül, a lábával cselekszik” – fogalmazott a videófelvételen Ludovic Orban.
A volt liberális pártelnök úgy véli, eljött az ideje, hogy a választópolgárok „felébredjenek, és racionálisan szavazzanak”. „Itt az idő, hogy értékes embereket juttassunk Románia élére, mert ahol nincs fej, jaj a lábnak. (Román közmondás, jelentése arra utal, hogy egyesek döntését mások szenvedik el – szerk. megj.) Fejjel szavazunk, nem Ciolacuval” – jelentette ki Ludovic Orban, miután abbahagyta a fejen állást, és lábbal visszaszállt a földre.
A Jobboldali Erők Szövetségének kongresszusa jóváhagyta szombaton a Jobboldal Erejéből, a Népi Mozgalom Pártjából, a Jobboldali Alternatívából és a Maniu-Mihalache Nemzeti Parasztpártból álló szövetség létrehozását.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!