Fotó: Pixabay.com
Nyilvánosságra hozta az igazságügyi tárca, ki nyert betekintést a múltban a minisztérium alárendeltségébe tartozó egykori titkosszolgálat archívumába.
2017. május 25., 23:312017. május 25., 23:31
2007 és 2013 között összesen 22 alkalommal látogattak el a minisztérium által az állomány felleltározására kinevezett bizottságok az igazságügyi tárca alárendeltségében működő egykori titkosszolgálat, a Független Védelmi és Korrupcióellenes Szolgálat (SIPA) archívumába, a tagok közt az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) korábbi vezetője is ott volt.
Az erre vonatkozó adatokat csütörtökön hozta nyilvánosságra az igazságügyi tárca, miután Tudorel Toader miniszter még a hét elején ígéretet tett a látogatók személyének és a látogatások időpontjának nyilvánosság elé tárására. Toader ugyanakkor közölte: nem csupán 22 alkalommal jártak különböző bizottságok az archívumban, és hamarosan a többi jelentést is nyilvánosságra hozza.
A csütörtökön közzétett lista a 2007 júniusa és 2013 decembere közötti látogatásokat rögzíti, és ismerteti az egyes alkalmakkor az archívumba betekintést nyerő, az igazságügyi tárca által összeállított, általában 5–7 tagú bizottságok tagjainak nevét.
Így kiderül, hogy többek között
Rajtuk kívül az igazságügyi tárca más olyan alkalmazottai szerepelnek a listán, akiknek az archívumban tárolt dossziék felleltározása volt a feladatuk. Georgescu Facebook-bejegyzésben jelezte: sohasem volt titok, hogy a minisztérium alkalmazottjaként miniszteri felkérésre egy ideig tagja volt az archívum felleltározásával megbízott testületnek.
Iulia Scântei nemzeti liberális párti (PNL) szenátor jelezte: egyes dokumentumokat már a minisztériumi bizottság tevékenységének 2007-es megkezdése előtt lefénymásoltak, és felszólította a minisztert, magyarázza el, hogyan jelenhettek meg a sajtóban információk még a nyilvánosságra hozatala előtt arról a titkosított, 2008-as jelentésről, amelyben rögzítik az államtitkok nyilvántartásában tapasztalt hiányosságokat, illetve a lemásolásukban és megsemmisítésükben megnyilvánuló rendellenességeket.
Az igazságügyi tárca ugyanis csütörtökön azt is közölte, nyilvánosságra hozzák a 2008-as jelentést is, emellett a leltározó bizottságok által kiállított jegyzőkönyvek is nyilvánosak lesznek.
A Tudor Chiuariu akkori igazságügy-miniszter által 2007 májusában létrehozott bizottság, amely 2008-ban, Cătălin Predoiu minisztersége idején fejezte be tevékenységét, jelentésében rámutat: a még Monica Macovei miniszter által kinevezett előző bizottság lemásolt és megsemmisített egyes dokumentumokat, másokat pedig átadtak Macoveinek, és nincs garancia arra, hogy azok visszakerültek az archívumba.
Mint arról beszámoltunk, az archívum titkosságának feloldása azt követően merült fel, hogy az Evenimentul Zilei állítása szerint a szolgálat archívumának egy részét lemásolták, illetve ellopták, és megtörténhet, hogy zsarolásra használták őket.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
szóljon hozzá!