Németország több mint egymillió euróval támogatja a romániai német pedagógusokat

Németország idén is több mint egymillió euróval támogatja a romániai német tannyelvű anyanyelvű oktatásban dolgozó szakképzett pedagógusokat – közölte pénteken a bukaresti német nagykövetség.

MTI

2021. június 04., 15:562021. június 04., 15:56

A 1 millió 215 ezer eurós támogatási szerződést pénteken írta alá Bukarestben Cord Meier-Klodt nagykövet és Klaus-Harald Sifft, a programot lebonyolító, a barcarozsnyói (Râșnov/Rosenau) székhelyű Saxonis (Szászföld) alapítvány ügyvezető igazgatója.

A pedagógushiány csökkentését célzó, a németül beszélő fiatalokat a tanári pálya vállalására ösztönző projekt keretében a romániai német tannyelvű közoktatásban részt vevő mintegy 730 tanár és 200 óvónő pályázhat tanszertámogatásra, továbbképzési programokra.

A német állam által felajánlott összegből a német anyanyelvű (a németet nem idegen nyelvként oktató) iskolák számára tankönyveket író szerzői közösségeknek is juttatnak támogatást.

„Rendkívül fontos, hogy Romániában jól képzett, lelkes és elhivatott tanárok oktassanak a német iskolákban. Erőfeszítésüket méltányolni kell: itt kerül képbe a Saxonia alapítvány. Anyagi támogatásunk révén több mint 900 tanárt és óvónőt tudunk megtartani a pályán” – mutatott rá a bukaresti német nagykövet.

Idézet
A projekt célja, hogy ellensúlyozzuk a magánszféra szívó hatását. A tanári pálya elhivatottságot igényel, de anyagi megbecsülés híján a legnagyobb elhivatottsággal sem lehet ellenállni annak, hogy az üzleti világban sokkal jobban fizető állások vannak.

Az eltelt hat évben, amióta ez a pénzügyi segítség a rendelkezésünkre áll, sikerült szinten tartani a romániai német kisebbség óvodáiban és iskoláiban oktató óvónők és tanárok számát” – idézte a bukaresti német nagykövetség közleménye a Saxonia alapítvány ügyvezető igazgatóját.

A csaknem három évtizede működő Saxonia alapítvány honlapján elérhető adatok szerint a német szövetségi kormány illetve a német belügyminisztérium 1992 óta gazdaságfejlesztési támogatást is nyújt a – Szászföldet is magában foglaló erdélyi térségben – Szeben, Brassó, Kovászna, Maros, Fehér, Hunyad, Kolozs és Beszterce-Naszód megyében bejegyzett kis- és középvállalkozásoknak, illetve mezőgazdasági egyesületeknek.

Az alapítvány jelenleg a Fehér, Maros, Hargita, Kovászna, Szeben, Brassó, Hunyad és Beszterce-Naszód megyékben bejegyzett egyéni- és családi vállalkozásoknak, és szabadfoglalkozásúaknak nyújt kedvezményes hitelt, legfeljebb 35 ezer eurós keretösszegű eszközbeszerzésre.

A kiírás szerint a német állam ezzel a romániai német kisebbséget támogatja, de pályázaton történő részvételnél nem feltétel a német kisebbséghez tartozás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 17., vasárnap

Hamarosan hivatalosan jelenteni lehet, ha indokolatlanul magánrendelőbe küldenek az állami kórházból

Szeptember elsejétől az egészségügyi minisztérium honlapján elérhető online űrlapon tehetnek bejelentést azok a betegek, akiket indokolatlanul küldtek át az állami kórházakból magánrendelőkbe – jelentette be Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Hamarosan hivatalosan jelenteni lehet, ha indokolatlanul magánrendelőbe küldenek az állami kórházból
2025. augusztus 17., vasárnap

Nicușor Dan: Ukrajnának magának kell döntenie sorsáról

Oroszországnak világosan el kell köteleznie magát a béke útján, és le kell állítani a civilek és a civil infrastruktúra elleni támadásokat – hangsúlyozta szombat este Nicușor Dan román elnök az alaszkai csúcstalálkozóra reagálva.

Nicușor Dan: Ukrajnának magának kell döntenie sorsáról
2025. augusztus 16., szombat

A járóbeteg-szakrendelők fejlesztését ígéri az egészségügyi miniszter

Összesen 120 millió euró európai forrás áll rendelkezésre az Egészségügyi Operatív Program keretében a járóbeteg-szakrendelők fejlesztésére, hogy a páciensek gyorsan hozzáférhessenek a diagnózishoz és kezeléshez – jelentette be Alexandru Rogobete.

A járóbeteg-szakrendelők fejlesztését ígéri az egészségügyi miniszter
2025. augusztus 16., szombat

Több gyereket hagytak a szülészeteken, mint tavaly

Az idei első negyedévben országszerte összesen 68 gyereket hagytak sorsukra a szülészeteken és más egészségügyi intézményekben; ez a szám 13-mal nagyobb az egy évvel korábban jegyzettnél – közölte az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA).

Több gyereket hagytak a szülészeteken, mint tavaly
2025. augusztus 16., szombat

Életét vesztette egy 70 éves brit turista a Bucsecs-fennsíkon

Meghalt szombaton egy 70 éves brit turista a Bucsecs-fennsíkon.

Életét vesztette egy 70 éves brit turista a Bucsecs-fennsíkon
2025. augusztus 16., szombat

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2025 júliusában 11 710 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 25-tel többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2025. augusztus 15., péntek

Nicușor Dan nem túl bizakodó az orosz–amerikai csúcstalálkozó esélyeivel kapcsolatban

Nicușor Dan „viszonylag pesszimista” az ukrajnai háborúról szóló orosz-amerikai csúcstalálkozó kimenetelével kapcsolatban.

Nicușor Dan nem túl bizakodó az orosz–amerikai csúcstalálkozó esélyeivel kapcsolatban
2025. augusztus 15., péntek

Saját pártjából is bírálják Bolojant; egyes polgármesterek azzal fenyegetőznek, hogy utcára vonulnak

Nem csak a szociáldemokraták „lázadoznak”, több nemzeti liberális párti (PSD) polgármester is felháborodásának adott hangzott a párt belső csoportjaiban Ilie Bolojan miniszterelnök tervei miatt.

Saját pártjából is bírálják Bolojant; egyes polgármesterek azzal fenyegetőznek, hogy utcára vonulnak
2025. augusztus 15., péntek

Még nem késő elutazni nyaralni – Mutatjuk, milyen időjárásra számíthat szeptember közepéig

2025. augusztus 18. és szeptember 15. között az átlagos hőmérséklet megközelíti az időszakra jellemző normál értékeket az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken közzétett előrejelzése szerint.

Még nem késő elutazni nyaralni – Mutatjuk, milyen időjárásra számíthat szeptember közepéig
2025. augusztus 15., péntek

Még hogy nincs pénz! A haderőfejlesztést nem érintik a megszorítások

A haderőfejlesztésre szánt forrásokat nem érintik a megszorítások – jelentette ki pénteken egy konstancai sajtóeseményen a román védelmi miniszter.

Még hogy nincs pénz! A haderőfejlesztést nem érintik a megszorítások