Fotó: Román vízügyi hatóság
A Duna vízhozama valószínűleg szeptember vége felé fog tetőzni, a hatóságok pedig készültségben vannak és figyelemmel kísérik a helyzetet, miután a hidrológusok árvízveszélyre figyelmeztettek a folyam romániai szakaszán – jelentette ki csütörtökön a környezetvédelmi miniszter.
2024. szeptember 19., 20:582024. szeptember 19., 20:58
2024. szeptember 19., 21:112024. szeptember 19., 21:11
„Kétségkívül készültségben vagyunk. Kollégáim szinte naponta üléseznek ebben az ügyben. A Duna vízhozama valószínűleg e hónap végén, 28-án vagy 29-én fog tetőzni, a csapadéktól, illetve attól függően, hogy mi történik a folyam felső folyásán” – nyilatkozta Mircea Fechet. A miniszter emlékeztetett a 2006-os történelmi rekordra, amikor a Duna vízhozama Románia határánál, Báziásnál 15 800 köbméter volt másodpercenként, és hangsúlyozta, hogy a jelenleg előrejelzett szekundumonkénti 9500-9800 köbméteres vízhozam nem kellene hogy gondot okozzon.
Fechet szerint a helyzetet folyamatos megfigyelés alatt tartja a környezetvédelmi tárca a vízügyi igazgatóság, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) és az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) szakembereivel közösen. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a meteorológusok által kiadott elsőfokú (sárga) riasztás nem jelent feltétlenül veszélyhelyzetet.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) szerdán közölte, hogy a Duna vízhozama az országhatárnál, Báziásnál jelentősen megnő a következő napokban, elérve akár a 8000 köbmétert másodpercenként, ami jóval meghaladja a szeptemberi sokéves átlagot. A hidrológusok szerint a Duna vízhozamának szeptemberi sokéves átlaga 3800 köbméter másodpercenként, ehhez képest a következő napokban folyamatosan nőni fog a folyam vízhozama, és szeptember 24-én reggel 7 órakor akár a 8000 köbmétert is eléri másodpercenként Vaskapu alatt.
Az intézet szerint eközben az ország folyóvizeinek átlaghozama általában csökkeni fog a következő időszakban. Kivételt képeznek ez alól a Románia keleti részének nagy folyói, amelyek középső és alsó folyásain ezen a héten még nő a vízhozam. A déli és délkeleti országrész folyóvizein a vízhozam stagnálni fog.
Ezzel egy időben Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke csütörtök este felhívást intézett a központi, valamint a Duna menti megyék hatóságaihoz, hogy készüljenek fel megfelelően a folyam megáradására. „A további árvíz-tragédiák elkerülése érdekében felszólítom a Duna menti megyék helyi hatóságait, valamint a központi közigazgatást, hogy készüljenek fel a közelgő áradásra. A szakemberek már jelezték, hogy mikorra várható a folyam itteni megáradása és a vízhozam tetőzése, miután Budapesten a Duna kilépett a medréből. Kötelező módon garantálni kell az emberek biztonságát és korlátozni az anyagi károkat” – írta Facebook-bejegyzésében a szenátus elnöki posztját betöltő politikus.
A liberális elnök megjegyezte, hogy beszélt ebben az ügyben Mircea Fechet környezetvédelmi miniszterrel, aki ki fog menni ellenőrzésre azokra a területekre, ahol a 2006-os és 2013-as árvíz károkat okozott, és emellett felszólította a helyi hatóságokat a gátak és töltések újbóli ellenőrzésére. „Sebastian Burduja energiaügyi miniszter pedig gondoskodott arról, hogy a Vaskapu I. vízerőmű készen álljon az ár átvezetésére, hogy csökkentse a Duna vízhozamát. Figyelmeztetném azonban az illetékes hatóságokat, hogy ne hagyatkozzanak kizárólag ezeknek a létesítményeknek a kapacitásaira, legyenek azok vízerőművek vagy gátak. Ismétlem: az emberek és vagyonuk védelme érdekében feltétlenül szükséges a korai beavatkozás” – hangsúlyozta Nicolae Ciucă.
A Duna egyre magasabb vízállása miatt módosult a forgalmi rend és a közösségi közlekedés is a fővárosban, ami erősen érinti a helyiek mindennapjait. Orbán Viktor csütörtökön, az árvíz elleni védekezés hetedik napján elmondta, növelni kellett az árvízvédelmi készültség alá vont területek hosszát. A miniszterelnök beszámolt arról is, hogy lassú apadásra kell számítani a folyamon, de továbbra sem várható csapadék a folyó ausztriai szakaszán a következő egy hétben. A kormányfő közlése szerint jövő hét közepén hagyhatja el Magyarország területét az árhullám tetőzése, Budapesten pedig szombaton éjjel várható a legmagasabb vízszint.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!