Fotó: Hannibal Hanschke/EPA/Agerpres
Megosztja a romániai társadalmat az izraeli-palesztin konfliktus egy friss felmérés szerint, amelyből többek között kiderül: a válaszadók fele-fele arányban támogatják Izrael tervezett gázai hadműveletét.
2023. október 19., 17:322023. október 19., 17:32
2023. október 19., 19:212023. október 19., 19:21
Az Avangarde közvélemény-kutató intézet által a Digi24 hírtelevízió felkérésére készített felmérés során először azt a kérdést tették fel, jogában áll-e Izraelnek megtámadni a Gázai övezetet. A válaszadók 38 százaléka igennel válaszolt, 36 százalék viszont úgy vélekedett, hogy a zsidó államnak nincs joga beavatkozni a palesztin területen; 26 százalék nem foglalt állást.
Ennek kapcsán a válaszadók 41 százaléka a zsidó államnak ad igazat, míg 10 százalék a palesztinoknak, ugyanakkor 49 százalék nem akart vagy nem tudott válaszolni.
A konfliktus rendezésének módjára vonatkozó kérdés kapcsán a többség (43 százalék) úgy véli, hogy a feleknek tárgyalóasztalhoz kellene ülniük. A megkérdezettek 18 százaléka szerint a nagyhatalmak hatásköre a rendezés kérdése, míg 14 százalékuk úgy véli, a közel-keleti egymásnak feszülésnek az vetne véget, ha Izrael teljesen elfoglalná a palesztin területeket. A válaszadók 4 százaléka szerint Izraelnek le kellene mondania területi igényeiről.
A válaszadók 41 százaléka Izraelnek, 10 százaléka Palesztinának ad igazat, a megkérdezettek 49 százaléka azonban nem foglalt állást
Fotó: Digi24
Az Avangarde által készített közvélemény-kutatás során arra is rákérdeztek, hogy miként vélekedik a román lakosság a Hamász palesztin szervezetről. A válaszadók 71 százaléka terrorista szervezetnek nevezte az október 7-én izraeli területeken vérontást rendező Hamászt, míg 7 százalék azt a megadott válaszlehetőséget jelölte meg, hogy a Hamász a palesztinok jogaiért küzdő legitim szervezet.
A felmérést október 16-18 között végezték a Digi24 hírcsatorna felkérésére, 700 interjúalany megkérdezésével.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!