Neheztel. Claudiu Târziu AUR-vezetőnek nem tetszik, hogy Călin Georgescu nem a román terminológia szerint beszélt a moldovaiakról
Fotó: Videófelvétel
Belviszályhoz vezetett a román szélsőjobboldalon, hogy az érvénytelenített tavalyi elnökválasztás első fordulóját megnyerő, a magyarellenes Vasgárda szellemiségét népszerűsítő jelölt, Călin Georgescu „moldovai népről” beszélt egy moldovai újságírónak adott interjúban.
2025. március 07., 14:222025. március 07., 14:22
Az eset kiverte a biztosítékot a legnagyobb támogatottsággal rendelkező szélsőjobboldali párt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) országos vezetőtanácsának elnökénél, Claudiu Târziunál.
– jelentette ki szerda este Târziu.
„Ha a román elnökjelölt döntése, hogy a Moldovai Köztársaság egy rendkívül ellentmondásos személyiségével közös műsort készít, lehet személyes döntés, a Georgescu úr által tett egyes kijelentések és politikai nézetek azzal a hozadékkal járnak, hogy teljesen összezavarják a közvéleményt.
– fogalmazott Târziu a Facebookon.
Hozzátette, hogy egy ilyen nagy horderejű és magas szintű beszédben nagyon pontosan kell megfogalmazni az üzenet jelentését.
„A második kérdés, amely sürgős tisztázást igényel, a nemzeti egység eszméjével kapcsolatos. A Georgescu által kifejtett tézis, miszerint nem most van itt az ideje a Moldovai Köztársaság Romániával való egyesüléséről szóló vitának, egy homályos és nehezen megbecsülhető perspektívába visz minket:
– tette hozzá a politikus.
Târziu szerint egy ilyen erős üzenet, amelyet az elnökválasztási versenyben a legjobb esélyekkel rendelkező jelölt választási vagy diplomáciai megfontolásból megfogalmaz, „valószínűleg csalódást fog okozni a legerősebb hazafias érzelmekkel rendelkező választóknak”.
„A választási kampány előtti utolsó száz méteren vagyunk, és a románoknak pontosan meg kell érteniük, hogy a szavazataikat kérő jelölteknek milyen terveik vannak. Tekintettel arra a hatalmas szimpátiahullámra, amelyet Călin Georgescu élvez, valamint a jelöltsége körül kialakult nemzeti mozgalomra, kötelessége tisztázni álláspontját a fent említett kérdésekben, és eloszlatni minden gyanút, amely a Natalia Morari műsorában tett kijelentései miatt felmerülhet” – zárta a politikus.
Ő is úgy véli, hogy Georgescu Moszkva narratíváját ismételte meg a moldovai népről szóló kijelentésével.
„Meglepődve figyeltem azt az interjút, amelyet Călin Georgescu adott Natalia Morari chișinău i újságírónőnek. Eletintek a ténytől, hogy Natalia Morari a Moldovai Köztársaságon belüli moszkvai kommunikáció egyik eszköze, vagy azt, hogy szerepel az Ukrajnában betiltott személyek Mirotvorec-listáján (ukrán szélsőjobboldaliak által az ország „ellenségeiről” készült halállista, amelyen magyarok is szerepelnek – szerk. megj.), vagy azt, hogy egy olyan személy felesége, aki a moldovai igazságszolgáltatás elől bujkál, és aki az Oroszországi Föderációból származó 22 milliárd dollár tisztára mosásának a végrehajtója volt.
– fogalmazott Anatol Șalaru a Facebook-oldalán közzétett üzenetében a Moldovai Köztársaságra használt román megnevezést alkalmazva.
„Annak érdekében, hogy a román néptől különböző, úgynevezett »moldovai nép« létezzen, a szovjetek több százezer besszarábiait deportáltak, több tízezer besszarábiai románt éheztettek halálra, és bestiálisan meggyilkolták Besszarábia teljes két világháború közötti elitjét. Ráadásul
Marija Zaharova is hetente legalább egyszer beszél a román néptől eltérő moldovai nép létezéséről” – fogalmazott a volt moldovai miniszter az orosz külügyi szóvivőt emlegetve.
Mint ismeretes,
mivel a moldovaiakat románnak tekintik – holott ott a román nyelv helyi dialektusát beszélőkön kívül gagauzok, ukránok és oroszok is élnek.
Ugyanakkor ezt mindkét ország polgárainak többsége elveti.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Az Európai Unióban 2023-ban ismét emelkedett a fogvatartottak száma, elérve a félmilliós létszámot. Magyarország a 2. helyen áll a fogvatartottak arányát tekintve, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentése terén.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
szóljon hozzá!