Fotó: Wikipédia
Miközben a távol-keleti, Japánt és Szingapúrt érintő hivatalos látogatásáról hazatérő Klaus Iohannis államfő számára kibérelt luxusrepülőgép vasárnap este landolt a nagyszebeni repülőtéren, arra is fény derült, hogy az egykori hivatalos román kormánygép ma is üzemel – csak éppen katonai feladatokat „lát el”.
2023. március 13., 11:222023. március 13., 11:22
2023. március 13., 11:252023. március 13., 11:25
A Boardingpass.ro repülés szakportál szerint a Iohannist szállító Boeing 737-900ER vasárnap reggel szállt fel Szingapúrból, és miután Omán fővárosában, Muscatban leszállt üzemanyagért, Nagyszebenben landolt.
Mint ismeretes, Iohannis korábban az egykori szász város polgármestere volt.
Mint arról beszámoltunk, szerdán került nyilvánosságra, hogy Iohannis számára egy 19 személy szállítására alkalmas luxusrepülőt béreltek a luxemburgi Global Jet cégtől, amely bukaresti felszállását követően nem Japán felé indult, hanem előbb Nagyszebenben szállt le.
A gép legkevesebb 350 000 euróért bérelhető.
Nem hozható nyilvánosságra, mennyiért bérli az államfői hivatal az elnököt hivatalos utakra szállító repülőgépeket, a hivatalos kormánygép hiánya pedig gazdasági és imázsbeli hátrányt is okoz az országnak.
Az államfői hivatal arra hivatkozva, hogy minősített információról van szó, nem adott tájékoztatást arról, mennyiért bérelte a gépet, azt azonban leszögezte: régóta esedékes egy hivatalos kormánygép beszerzése, annak hiánya ugyanis a gazdaságilag is káros, és az ország külföldi imázsát is rontja.
Eközben fény derült arra, mi lett a sorsa az egykori román kormánygépnek, amelyet még a nacionálkommunista diktátor, Nicolae Ceaușescu uralma idején vásároltak, majd a 2010-es évek elején eladták.
A Boeing 707-es 1974 első felében érkezett Romániába, majd a bejegyzését követően a Tarom flottájába sorolták be. Később, 1976-ban az YR-ABB lajstromjelű gépet VIP-konfigurációra alakították át, és egy másik, YR-ABD lajstromjelű Boeing 707-essel együtt az elnöki flottába integrálták.
Ezt követően, 36 év szolgálat után „nyugdíjazták”. 2010 után az elnöki adminisztráció a Taromtól bérelt Airbus repülőgépet használta külső repülésekre. Az elnöki gépként ismert Boeing 707-3K1C Carpathia típusú repülőgépet 2012-ben adták el a román hatóságok, és 2014 óta amerikai és NATO katonai küldetéseken közlekedik. A gépet, amelyet 2010-ig Nicolae Ceaușescu volt diktátor és Traian Băsescu használt, 2 millió euróért adták el az amerikai Omega Air cégnek.
A szolgálati gép 2012-ben érkezett az Egyesült Államokba, ahol 2020-ig parkolt, majd újra repült.
Románia azon kevés ország közé tartozik Európában, emylnek nincs hivatalos repülőgépe. Bulgária, Csehország, Szlovákia és Magyarország egy-egy Airbussal, Lengyelország pedig egy Boeinggal rendelkezik.
Luxusrepülőgéppel utazott Japánba Klaus Iohannis államfő – tette közzé a Boardingpass.ro repülési szakportál.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!