Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Az otthoni vagy hibrid munkavégzés esetén megkönnyíti a hivatalos iratok rendezését a munkatörvénykönyv ettől a héttől hatályos módosítása. A Krónikának nyilatkozó szakértő szerint egyetlen akadály lehet, hogy Romániában az elektronikus aláírás még „gyerekcipőben jár”, de biztosan születik megoldás.
2021. július 30., 19:082021. július 30., 19:08
Ettől a héttől változott a munkatörvénykönyv, pontosan szabályozzák, hogy a munkaügyi felügyelőségek ellenőrzéskor elektronikus formában is kötelesek elfogadni a munkaszerződéseket. A törvénymódosításra azért volt szükség, mert korábban ugyan bevezették annak a lehetőségét, hogy a felek – vagyis a munkaadó és a munkavállaló – elektronikusan is aláírhatják a munkaszerződést, de nem pontosították, hogy ellenőrzésekor miként kell azt bemutatni.
Fennállt a lehetősége, hogy a munkaügyi felügyelőség azt papíron kéri, tehát felesleges lett volna az egyszerűsítés. Ettől a héttől viszont
Ez a lehetőség vonatkozik a kiegészítő okiratokra, a munkavégzést szabályozó különböző bejegyzésekre is.
Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője a Krónika megkeresésére hangsúlyozta, a munkatörvénykönyv vasárnaptól hatályos módosítása értelmében előre bekérhetik elektronikus formában a munkaszerződéseket, és elfogadják az elektronikusan aláírt dokumentumokat.
– fogalmazta meg a főfelügyelő, aki szerint az volt a nagy előrelépés és az újszerű megközelítés, hogy elfogadták az elektronikus aláírást a munkaszerződéseken.
Rámutatott: ez a lehetőség segíti az otthoni munkavégzést, illetve a hibrid munkát, amikor csak időközönként járnak be az alkalmazottak a munkahelyükre. Tehát meg lehet kötni a munkaszerződést úgy is, hogy a két fél nem találkozik személyesen.
„Előfordul olyan távmunka vagy otthoni munka, amikor a munkaadó és a munkavállaló az ország két különböző részén van, eddig ezekben az esetekben úgy működött a munkaszerződés, az ahhoz kapcsolódó kiegészítő iratok aláírása, hogy a munkaadó elküldte papíron, az alkalmazott aláírta, majd visszaküldte. Ez a folyamat leegyszerűsödött, mivel mind a két fél elektronikusan aláírhat, ez rugalmasabb ügyintézést jelent” – magyarázta Ördög Lajos.
Hozzátette, az ellenőrzés technikai részletei még ezután körvonalazódnak, de ezt megoldják. Egyetlen akadály lehet, hogy Romániában az elektronikus aláírás még „gyerekcipőben jár”, bár a vállalkozók egy része megvásárolta, az alkalmazottak többségének nincs.
– fejtette ki a munkaügyi illetékes.
Kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy szűk környezetében, tehát Kovászna megyében még nem tapasztalt jelentős változást a munka világa terén, ám a munkaadóknál tetten érhető a törekvés, hogy úgy tervezik meg a munkafolyamatokat, hogy bármi történik, azok egy részét lehessen otthonról is elvégezni, vagy kiszervezni.
„Vannak munkaadók, akik felismerték az otthoni vagy a távmunkában rejlő lehetőségeket, hogy nem kell minden esetben »fogni az alkalmazott kezét«, a lényeg, hogy a feladatait elvégezze. Kovászna megyében azért nincs még nagymértékű változás, mert a térségben kevés az olyan jellegű munka, ami otthonról is elvégezhető, például a készruhagyártás ebben a formában nem megoldható. Ugyanakkor vannak olyan munkák a magán- és az állami szektorban is, ahol erre van lehetőség” – mutatott rá Ördög Lajos.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!