Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Az otthoni vagy hibrid munkavégzés esetén megkönnyíti a hivatalos iratok rendezését a munkatörvénykönyv ettől a héttől hatályos módosítása. A Krónikának nyilatkozó szakértő szerint egyetlen akadály lehet, hogy Romániában az elektronikus aláírás még „gyerekcipőben jár”, de biztosan születik megoldás.
2021. július 30., 19:082021. július 30., 19:08
Ettől a héttől változott a munkatörvénykönyv, pontosan szabályozzák, hogy a munkaügyi felügyelőségek ellenőrzéskor elektronikus formában is kötelesek elfogadni a munkaszerződéseket. A törvénymódosításra azért volt szükség, mert korábban ugyan bevezették annak a lehetőségét, hogy a felek – vagyis a munkaadó és a munkavállaló – elektronikusan is aláírhatják a munkaszerződést, de nem pontosították, hogy ellenőrzésekor miként kell azt bemutatni.
Fennállt a lehetősége, hogy a munkaügyi felügyelőség azt papíron kéri, tehát felesleges lett volna az egyszerűsítés. Ettől a héttől viszont
Ez a lehetőség vonatkozik a kiegészítő okiratokra, a munkavégzést szabályozó különböző bejegyzésekre is.
Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője a Krónika megkeresésére hangsúlyozta, a munkatörvénykönyv vasárnaptól hatályos módosítása értelmében előre bekérhetik elektronikus formában a munkaszerződéseket, és elfogadják az elektronikusan aláírt dokumentumokat.
– fogalmazta meg a főfelügyelő, aki szerint az volt a nagy előrelépés és az újszerű megközelítés, hogy elfogadták az elektronikus aláírást a munkaszerződéseken.
Rámutatott: ez a lehetőség segíti az otthoni munkavégzést, illetve a hibrid munkát, amikor csak időközönként járnak be az alkalmazottak a munkahelyükre. Tehát meg lehet kötni a munkaszerződést úgy is, hogy a két fél nem találkozik személyesen.
„Előfordul olyan távmunka vagy otthoni munka, amikor a munkaadó és a munkavállaló az ország két különböző részén van, eddig ezekben az esetekben úgy működött a munkaszerződés, az ahhoz kapcsolódó kiegészítő iratok aláírása, hogy a munkaadó elküldte papíron, az alkalmazott aláírta, majd visszaküldte. Ez a folyamat leegyszerűsödött, mivel mind a két fél elektronikusan aláírhat, ez rugalmasabb ügyintézést jelent” – magyarázta Ördög Lajos.
Hozzátette, az ellenőrzés technikai részletei még ezután körvonalazódnak, de ezt megoldják. Egyetlen akadály lehet, hogy Romániában az elektronikus aláírás még „gyerekcipőben jár”, bár a vállalkozók egy része megvásárolta, az alkalmazottak többségének nincs.
– fejtette ki a munkaügyi illetékes.
Kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy szűk környezetében, tehát Kovászna megyében még nem tapasztalt jelentős változást a munka világa terén, ám a munkaadóknál tetten érhető a törekvés, hogy úgy tervezik meg a munkafolyamatokat, hogy bármi történik, azok egy részét lehessen otthonról is elvégezni, vagy kiszervezni.
„Vannak munkaadók, akik felismerték az otthoni vagy a távmunkában rejlő lehetőségeket, hogy nem kell minden esetben »fogni az alkalmazott kezét«, a lényeg, hogy a feladatait elvégezze. Kovászna megyében azért nincs még nagymértékű változás, mert a térségben kevés az olyan jellegű munka, ami otthonról is elvégezhető, például a készruhagyártás ebben a formában nem megoldható. Ugyanakkor vannak olyan munkák a magán- és az állami szektorban is, ahol erre van lehetőség” – mutatott rá Ördög Lajos.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!