Fotó: Haáz Vince
Nehezményezi a román külügyminisztérium, hogy Orbán Viktor Tusnádfürdőn mondott beszédében nyilvánosság elé tárta azt a visszafogottságra intő felhívást, amelyet a tárca a magyar miniszterelnök látogatását megelőzően diplomáciai csatornákon keresztül juttatott el hozzá.
2023. július 25., 00:572023. július 25., 00:57
2023. július 25., 01:042023. július 25., 01:04
Mindez a bukaresti tárca hétfő este kibocsátott közleményéből derül ki, amelyben tudatják, hogy aznap bekérették az ügyben Magyarország bukaresti nagykövetét. Zákonyi Botondot arra emlékeztették, hogy a román fél következetesen azt kérte a Romániába magánlátogatásra érkező magyar tisztségviselőktől: tanúsítsanak visszafogottságot nyilvános kijelentéseikben, beleértve a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor idei rendezvényeit is.
„Az ebből az alkalomból tett, nem helyénvaló nyilvános kijelentések nincsenek összhangban a román fél által következetesen szorgalmazott célkitűzéssel, hogy a felek az építő jellegű, pragmatikus, jószomszédi viszonyt, a két állam együttműködését ösztönözzék” – idézte az MTI a román külügyminisztérium közleményét.
Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a két ország közötti együttműködés a kölcsönös tiszteleten alapuljon, hiszen az mindkét országnak és mindkét nemzetnek csak a javára válik – írta Szijjártó Péter, miután bekérették Magyarország bukaresti nagykövetét.
A kommüniké gyakorlatilag megerősíti az Orbán Viktor által szombaton Tusnádfürdőn elmondottakat, miszerint a román külügy előzetesen cenzúrázni próbálta a beszédét. A miniszterelnök a Tusványos Petőfi-színpadán tartott előadása elején elmondta, ebben az évben „segédanyagot” kapott a bukaresti külügyi tárcától, és a demarsban (diplomáciai lépés, eljárás – szerk. megj.) a „segítségére siettek”, megírták, miről nem szabad beszélnie, miről beszélhet, de hogyan, illetve mit kell mellőznie tusnádfürdői beszéde során.
Azt, hogy bekérették Magyarország bukaresti nagykövetét a román külügyminisztériumba, hétfőn délelőtt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hozta nyilvánosságra. „A román helyettes államtitkár által közöltek gyakorlatilag a korábbi demarsban megfogalmazott pontokat ismételték meg, ezúttal már a beszéd utánra aktualizálva” – írta közösségi oldalán Szijjártó Péter. „Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a két ország közötti együttműködés a kölcsönös tiszteleten alapuljon, hiszen az mindkét országnak és mindkét nemzetnek csak a javára válik. Mi a magunk részéről továbbra is erre fogunk törekedni, mindig őszintén, a tisztelet nyelvén fogunk beszélni terveinkről, céljainkról és a fennálló helyzet értékeléséről” – fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter.
„Ebben megállapodhatunk, erről nem beszélünk, de üdvözlöm a magyar és székely zászlókkal érkezett barátainkat” – állapította meg a kormányfő. Kiderült, a kollektív kisebbségi jogokról való értekezésről is megpróbálta eltanácsolni a román diplomácia a magyar miniszterelnököt, aki ehhez annyit fűzött hozzá: erről sem beszél, csak megállapítja, hogy ezek léteznek, és megilletik az Erdélyben élő magyarokat. „Azt is írták, ne beszéljünk nem létező romániai közigazgatási területi egységekről. Elgondolkodtam, mire gondolhattak. Azt hiszem, Erdélyre és Székelyföldre, de mi sohasem állítottuk, hogy ezek román területi egységek lennének” – szögezte le Orbán Viktor.
A kormányfő ismertetése szerint a román diplomácia tudatta: van, amiről beszélhet, de ne tüntesse fel rossz színben, ilyenek például a nyugati értékek. „Ma a nyugati értékeket a migráció, az LMBTQ meg a háború jelenti. Kedves román barátaink, ezeket nem kell rossz színben feltünteni, rossz színben tűnnek fel maguktól is” – hangzott Orbán Viktor ezzel kapcsolatos kommentárja. Végül a bukaresti külügyminisztérium szerint a magyar kormányfőnek szintén mellőznie kellene a „migrációval kapcsolatos revizionista megközelítésű xenofób felhangokat”. „Ez most már kommunista időutazás. Hofi poénjai jutnak eszembe, miszerint ki tudja egyszuszra kimondani: imperialista, revizionista, burzsoá, klerikális, soviniszta, fasiszta. Szinte beleborzong az ember” – jegyezte meg Orbán Viktor. A miniszterelnök a román külügy eljárásához hozzáfűzte még, hogy amennyiben Románia elnöke Magyarországra menne előadást tartani, akkor az ottani hatóságok nem fogják neki megszabni, miről mit mondhat.
Cenzúrázni próbálta a román külügyminisztérium Orbán Viktornak a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján elhangzó beszédét, mindezt maga a miniszterelnök tárta fel hagyományos eladása során.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás