Fotó: Pinti Attila
Módosítja a kormány csütörtöki ülésén a közlekedésbiztonságról szóló sürgősségi rendeletet – jelentette be a kormányülés elején a miniszterelnök. A kábítószer hatása alatt álló vagy ittas sofőrök 72 óra múlva visszakapják ezentúl vezetői engedélyüket, ha addig nem kapják kézhez a hatóságok a vérmintán végzett hivatalos laborvizsgálatnak a tiltott szerek használatát megerősítő eredményét.
2024. július 11., 12:202024. július 11., 12:20
2024. július 11., 17:052024. július 11., 17:05
Marcel Ciolacu elmondta, az egyik legfőbb módosítás szerint
A kormányfő közölte, kérte a belügyminisztertől, hogy vegyék figyelembe a civil társadalom észrevételeit, mert „ez így természetes”.
„Nem az embereket kell büntetni, ha az államnak nincs kapacitása észszerű határidőn belül megoldani a tesztelést. A kábítószer hatása alatti járművezetés okozta tragédiák megelőzése érdekében hozott intézkedések nagyon fontosak, de nem sérthetik a polgárok alapvető jogait” – fogalmazott Ciolacu.
Hozzátette,
A mintavételt, a levett minták tárolását és szállítását is szabályozni fogják, az ezzel kapcsolatos szabályok a csütörtökön elfogadásra kerülő sürgősségi rendelet életbe lépésétől számított öt napon belül elkészülnek. „Remélem, hogy Cătălin Predoiu miniszter megtanulta a leckét, és többé nem fogja a lovak elé a kocsit” – nyomatékosította Ciolacu.
Ha a pozitív eredményt produkáló drogteszt elvégzésétől számított 72 órán belül nem kapják kézhez a hatóságok a vérmintán végzett laborvizsgálat eredményét, a sofőr visszakapja a bevont jogosítványát – ígéri Bogdan Despescu belügyi államtitkár.
A június végén kibocsátott, majd most módosított rendelkezés egyike azon jogszabályoknak, amelyekkel a román hatóságok az ittas vagy kábítószer hatása alatt álló járművezetés egyre több súlyos balesetet eredményező jelenségét próbálják visszaszorítani. A rendelet szerint a rendőr köteles alkoholszondát alkalmazni azokkal a sofőrökkel szemben, akiknek a járművében alkohol tárolására alkalmas palackokat vagy kábítószer-fogyasztásra utaló nyomokat észlel.
A rendelkezés ellen tiltakozók szerint azonban a „tömeges drogteszteléssel” a kormány az ártatlanokat is bünteti, mivel a rendőrségnél használatos, tudatmódosító szerek kimutatására használt gyorstesztek szerintük roppant megbízhatatlanok, szinte minden második esetben „hamis pozitív” eredményt adnak, így ezek alapján – az igazságügyi orvostani intézet (IML) vérmintán végzett laborvizsgálata eredményének közléséig – olyanoknak is hónapokig felfüggeszthetik a vezetői engedélyét, akik valójában nem fogyasztottak kábítószert.
A kormány csütörtöki ülésén úgy módosította a rendeletet, hogy a – gyorsteszt eredménye szerint – kábítószer hatása alatt álló vagy ittas sofőrök 72 óra múlva visszakapják vezetői engedélyüket, ha addig nem kapják kézhez a hatóságok a vérmintán végzett hivatalos laborvizsgálatnak a tiltott szerek használatát megerősítő eredményét. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha a járművezetőnek a drogteszt elutasítása miatt vonták be a jogosítványát.
Tavaly 4525 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben 1545 ember vesztette életét, 3535 pedig súlyos sérülést szenvedett. Tavaly a közlekedési rendőrség által a hazai közutakon észlelt csaknem 54 ezer bűncselekmény közül a leggyakoribb – 8368 esettel – az ittas vezetés volt. Ezt követte a vezetői engedély nélküli járművezetés 4702 esettel és a bódult állapotban (kábítószerek vagy egyéb tudatmódosító anyagok hatása alatt) történő járművezetés 3699 esettel.
A bukaresti kormány 2024. június 29-én elfogadott sürgősségi kormányrendelete ellen tiltakozik az egyik legismertebb román civil szervezet, a Declic. Aktivistáik százezer aláírást akarnak összegyűjteni a kormányrendelet felfüggesztésére.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
szóljon hozzá!