Fotó: Pinti Attila
A bukaresti kormány 2024. június 29-én elfogadott sürgősségi kormányrendelete ellen tiltakozik az egyik legismertebb román civil szervezet, a Declic. Aktivistáik százezer aláírást akarnak összegyűjteni a kormányrendelet felfüggesztésére. Az új jogszabály szabad szabad kezet ad a rendőrségnek a jogosítvány azonnali felfüggesztésére, amennyiben a gépkocsivezető a sok hibalehetőséget tartogató drogteszt helyett vérvételre alapozó kórházi tesztet igényel.
2024. július 05., 11:212024. július 05., 11:21
2024. július 05., 11:262024. július 05., 11:26
A Declic szakembere, Vlad Zaha kriminológus, kábítószer-szakértő szerint a román rendőrség által beszerzett drogteszt-készülékek rossz minőségűek, emiatt számos gyógyszer fogyasztása esetén hibás eredményt mutatnak: mintha a sofőr kábítószert fogyasztott volna.
ahol az egészségügyi intézmény műszerei pontos látleletet mutatnak. Az új kormányrendelet szerint a pozitív drogteszt nyomán azonnal bevonják a jogosítványt, illetve azokkal a sofőrökkel szemben is hasonlóan járnak el, akik megtagadják a drogtesztet, és ragaszkodnak a kórházi vérvételhez.
,,A langyos irodáikban üldögélő kormánytagok egy percig sem gondoltak arra, hogy a gépkocsivezetésből megélő vagy ingázó vétlen sofőrök tízezreit hozzák lehetetlen helyzetbe azzal, hogy tévedésből bevonják a jogosítványukat, illetve a hibás drogtesztek miatt sok gépkocsivezetőt büntetőeljárással hurcolnak meg” – áll a Declic szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében.
A Drugtest szondákkal járművezetőkön végzett és pozitív eredményt mutató tesztek 15-20 százalékát érvénytelenítették a biológiai minták laboratóriumi elemzése után – közölte szerdán a Román Rendőrség.
Az elektronikus aláírásgyűjtésbe kezdett civil szervezet szerint a kormányrendelet olyan plusz hatáskörökkel ruházza fel a rendőrséget, amire a törvény nem hatalmazza fel.
Az Országos Törvényszéki Orvostani Intézet (IML) máris jelezte, hogy a rendőrségnek erre a célra nincs felszerelt laboratóriumi hálózata, sem szakszemélyzete, törvényileg ugyanis az IML az egyetlen erre felhatalmazott állami intézmény, amit a kormány egy sürgősségi rendelettel változtatott meg.
A kormányrendelet szerint azok a sofőrök, akik megtagadják a rendőrség drogtesztjét, 990 lejes pénzbírságot kapnak, és azonnal bevonják a jogosítványukat. Amennyiben az orvostani intézet tesztje negatív, a jogosítványt visszakapják, de ez akár több napba is beletelhet.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!