Fotó: Beliczay László
Hamarabb, már szeptember 5-én elkezdődhet ősszel a 2022-2023-as iskolai év, amely jövőre június 16-án érne véget Sorin Cîmpeanu román oktatási miniszter bejelentése szerint.
2022. február 09., 21:322022. február 09., 21:32
2022. február 09., 22:372022. február 09., 22:37
A bukaresti szaktárca vezetője szerda este a román közszolgálati televíziónak nyilatkozva azzal indokolta a tanév szerkezetének tervezett módosítását, hogy Romániában az egyik legrövidebb a tanév az európai országok közül. A miniszter által vázolt módosjtások egyike, hogy ősztől már nem két félévre, hanem három évharmadra osztanák a tanévet.
„A diákok érdeke az, hogy tanuljanak. Jóformán nálunk a legrövidebb a tanév, a tanórák hossza, éppen ezért már javaslatot tettem arra, hogy ősszel szeptember 5-én kezdődjék a tanév, és 2023. június 16-án fejeződjék be. Ezáltal megközelítenénk az európai átlagot, már nem mi lennénk az utolsó helyek egyikén” – jelentette ki az oktatási miniszter a TVR adásában.
A tárcavezető ismertetése szerint várhatóan ősszel kerül sor az Iskola másként hetére, ugyanakkor ezen kívül egyhetes tanítási szünetet is beiktatnának október végén az elemi, az általános és a középiskolás diákok számára egyaránt. És itt nem érne véget a vakációk sora, mivel februárban újabb hét tanítási szünetet rendelnének el. Ennek kapcsán a miniszter megjegyezte: a februári vakáció „gazdasági érdekeket” is szolgálna, utalva arra, hogy – mint ahogy a Krónika már beszámolt róla – sok szülő, síoktató, továbbá sípályák üzemeltetői kezdeményezik a sívakáció visszaállítását.
Körülbelül egy hónappal az április 7 és 18 közé tervezett húsvéti vakáció után, májusban újabb egyhetes tanítási szünet, ún. „zöldvakáció” következhet, amely a miniszter szerint alkalmas volna arra, hogy a diákok a környezetről szerezzenek ismereteket.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a párt által javasolt deficitcsökkentő intézkedéseket ismertette az államfővel a Cotroceni-palotában tartott keddi informális konzultáción – számolt be a sajtónak a találkozó után Dominic Fritz.
Egy technokrata miniszterelnök vezette kormány nem megoldás, mert politikai támogatás hiányában megbukna – jelentette ki szerdai parlamenti sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Vádat emelt a legfőbb ügyészség Dan Vîlceanu volt parlamenti képviselő ellen hivatalos személy elleni erőszak, hivatali túlkapás és garázdaság gyanúja miatt, miután tavaly májusban a politikus bántalmazta a parlamentben Florin Romant.
Újabb, az ország nagy részét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki heves esőzések és szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
Az ország jelenlegi gazdasági helyzetéről tárgyalt Nicușor Dan államfővel a szerda reggeli informális konzultáción a PSD küldöttsége a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező politikai alkulat ideiglenes elnöke, Sorin Grindeanu bejelentése szerint.
A román közlekedésrendészek által tudatmódosító szerek kimutatásra használt készülékek pozitív eredményeinek csaknem felére rácáfol később az igazságügyi orvostani intézet vizsgálata – jelentette a Digi24.ro hírportál.
Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.
Egy esetleges koalíciós kormány megalakításának esélyeiről egyeztetett kedden Ilie Bolojan, a szenátus elnöke, aki ügyvivő államfői megbízatása után várhatóan ismét átveszi a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöki tisztségét.
A középiskolai oktatás terén Románia a kőkorszakban van – jelentette ki kedden Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen. Kifejtette, hogy a középiskolai oktatáson sürgősen változtatni kell.
szóljon hozzá!