Fotó: Beliczay László
Hamarabb, már szeptember 5-én elkezdődhet ősszel a 2022-2023-as iskolai év, amely jövőre június 16-án érne véget Sorin Cîmpeanu román oktatási miniszter bejelentése szerint.
2022. február 09., 21:322022. február 09., 21:32
2022. február 09., 22:372022. február 09., 22:37
A bukaresti szaktárca vezetője szerda este a román közszolgálati televíziónak nyilatkozva azzal indokolta a tanév szerkezetének tervezett módosítását, hogy Romániában az egyik legrövidebb a tanév az európai országok közül. A miniszter által vázolt módosjtások egyike, hogy ősztől már nem két félévre, hanem három évharmadra osztanák a tanévet.
„A diákok érdeke az, hogy tanuljanak. Jóformán nálunk a legrövidebb a tanév, a tanórák hossza, éppen ezért már javaslatot tettem arra, hogy ősszel szeptember 5-én kezdődjék a tanév, és 2023. június 16-án fejeződjék be. Ezáltal megközelítenénk az európai átlagot, már nem mi lennénk az utolsó helyek egyikén” – jelentette ki az oktatási miniszter a TVR adásában.
A tárcavezető ismertetése szerint várhatóan ősszel kerül sor az Iskola másként hetére, ugyanakkor ezen kívül egyhetes tanítási szünetet is beiktatnának október végén az elemi, az általános és a középiskolás diákok számára egyaránt. És itt nem érne véget a vakációk sora, mivel februárban újabb hét tanítási szünetet rendelnének el. Ennek kapcsán a miniszter megjegyezte: a februári vakáció „gazdasági érdekeket” is szolgálna, utalva arra, hogy – mint ahogy a Krónika már beszámolt róla – sok szülő, síoktató, továbbá sípályák üzemeltetői kezdeményezik a sívakáció visszaállítását.
Körülbelül egy hónappal az április 7 és 18 közé tervezett húsvéti vakáció után, májusban újabb egyhetes tanítási szünet, ún. „zöldvakáció” következhet, amely a miniszter szerint alkalmas volna arra, hogy a diákok a környezetről szerezzenek ismereteket.
A középiskolai oktatás terén Románia a kőkorszakban van – jelentette ki kedden Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen. Kifejtette, hogy a középiskolai oktatáson sürgősen változtatni kell.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztóak, és mivel a május 26-ig mért csapadékmennyiség eléri a 103 litert négyzetméterenként szemben a sokéves átlagnak számító 66,5 literes átlaggal és a következő napokban is heves esőzések várhatók.
Május utolsó hetében marad a hűvös időjárás, de június elején elkezd felfelé kúszni a hőmérők higanyszála, a nyár első hónapjában pedig már az átlagosnál melegebb lesz a hőmérséklet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat friss előrejelzéséből.
Államfői külsőségeket idéző környezetben rögzített beszédet tett közzé az elnökválasztáson alulmaradt George Simion hétfőn este, miután a nap folyamán a választást megnyerő Nicușor Dan letette a hivatali esküt.
Románia számára rendkívül fontos a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás – jelentette ki kedden a Román Akadémia székhelyén Daniel David oktatási miniszter.
Kiterjesztette a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu elleni büntetőeljárást a legfőbb ügyészség, miután az szélsőjobboldali személyiségektől idézett egy televíziós műsorban.
Károly király levelet küldött Nicușor Dan új román államfőnek, amelyben azt üzeni neki, hogy az ő vezetése alatt a két ország közötti kapcsolat nem csak virágozni fog, de közös törekvéseikben is egységesek maradnak.
Több mint 7700 fogyasztó maradt áram nélkül keddre virradóan a rossz idő miatt – közölte az energiaügyi miniszter a közösségi médiában.
Bár korábban arról volt szó, hogy már kedden elkezdődhetnek az egyeztetések Nicușor Dan új államfő és az „Európa-barátnak” nevezett pártok között a lehetséges koalícióról, az egyeztetések csak szerdán kezdődnek.
Hogyan él most egy magyar egyetemista Erdélyben? Meddig tart ki a szülőktől kapott támogatás, az ösztöndíj vagy az a szerény fizetés, amit egy egyetemista megkereshet? Milyen jövőt lát maga előtt egy erdélyi magyar fiatal – ha egyáltalán lát?
szóljon hozzá!