Fotó: Pixabay.com
Módosításokkal elfogadta hétfőn az igazságügyi törvényekkel foglalkozó parlamenti különbizottság az ügyészek és bírák jogállásáról szóló tervezetet.
2022. október 03., 15:002022. október 03., 15:00
2022. október 03., 15:012022. október 03., 15:01
A 16 támogató és 6 elutasító szavazattal elfogadott jelentést a képviselőház tárgyalja első házként – írja az Agerpres.
A különbizottság elvetette azt a módosító javaslatot, amely szerint az államfő bírót is kinevezhet legfőbb ügyésznek. A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora, Robert Cazanciuc az ülésen emlékeztette a testület tagjait arra, hogy korábban egy közleményben a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlege is a módosítás ellen foglalt állást.
Így végül a tervezetben megmaradt a kormány által javasolt változat, amely szerint
A bizottság elfogadta azt a módosító javaslatot, miszerint a bíróságok ítélőtanácsaiban konzultatív jelleggel részt vehetnek bírójelöltek is. Ez esetben ők is aláírják a perben hozott ítéletet és az ítélet kivonatát, a bírósági határozat pedig tartalmazza a véleményüket.
A testület megszavazta azt az indítványt is, miszerint „a vezetői tisztséget betöltő személlyel szemben alkalmazott fegyelmi szankció – a figyelmeztetés kivételével – a tisztségből való felmentést vonja maga után”.
A testület korábban elfogadta a CSM működéséről és az igazságszolgáltatás megszervezéséről szóló tervezetet, amelyeket a képviselőház plénuma is megszavazott már.
Gabriela Scutea legfőbb ügyész szerint a bírák és ügyészek jogállásáról szóló törvénytervezet egészének alkotmányosságát megkérdőjelezi az a szerdán elfogadott módosítás, miszerint az államfő bírót is kinevezhet legfőbb ügyésznek.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!