Szülői beleegyezéssel tesztelhetik a gyereket az iskolában, megfigyelés alapján szűrnek a pedagógusok

•  Fotó: Kiss Gábor/MTI

Fotó: Kiss Gábor/MTI

Fel kell függeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást abban az elemi osztályban vagy óvodai csoportban, ahol egy személynél – diáknál, pedagógusnál igazolják a koronavírus jelenlétét – tartalmazza egyebek mellett a február 8-ai iskolakezdést szabályozó minisztériumközi rendelet. A fertőzésre utaló tüneteket mutató tanulókat elkülönítik az osztály többi részétől, szülői beleegyezéssel pedig gyorstesztnek vethetik alá.

Hírösszefoglaló

2021. február 05., 09:172021. február 05., 09:17

2021. február 05., 12:182021. február 05., 12:18

A tanintézetek saját szabályokat állíthatnak fel a hétfői tanévkezdéskor az iskolába visszatérő gyerekek testhőmérsékletének mérésével kapcsolatban – derül ki a román oktatási és az egészségügyi miniszter közös rendeletéből. A dokumentum javaslatként fogalmazza meg, hogy a lehetőségek függvényében a torlódások elkerülése érdekében több bejáratot jelöljenek ki a tanintézeteknél.

Ahol erre nincs mód, fontos a megfelelő távolság betartása.

Ugyanakkor javasolják, hogy a tanulók érkezési ideje alatt tartsák nyitva a kapukat, ajtókat a felületek megérintésének elkerülése érdekében. Kézfertőtlenítés után a tanulóknak egyenesen az osztályterembe kell menniük – írja elő a rendelet. A szülők vagy más kísérők nem léphetnek be a tanintézetbe, leszámítva a rendkívüli eseteket, amelyekben szükség van a vezetőség jóváhagyására.

A február 8-ai iskolakezdést szabályozó rendelet előírja, hogy fel kell függeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást abban az elemi osztályban vagy óvodai csoportban, ahol egy személynél igazolják a SARS-CoV-2 vírust. A dokumentum értelmében a fizikai jelenléttel zajló oktatást 14 napra kell felfüggeszteni az adott osztályközösségben. Amennyiben az illető osztályteremben két osztály is jár felváltva, csak annak az osztálynak kell áttérnie az online oktatásra, amelynek közösségében a fertőzés megjelent, a másik osztály folytathatja tevékenységét, miután a termet kifertőtlenítették.

Ha az igazolt eset az általános, líceumi vagy szakiskolai osztályban jelenik meg, el kell végezni a járványügyi ankétot és tesztelni kell a fertőzött kontaktjait.

A vezetőség a közegészségügyi igazgatósággal való konzultálás után eldönti, hogy karanténba helyezik a kontaktokat vagy felfüggesztik az oktatást. Ha két igazolt eset jelenik meg, az osztálynak 14 napra át kell térnie az online oktatásra. Ugyanakkor a közegészségügyi igazgatóság elvégzi a járványügyi vizsgálatot és az iskola vezetőségével közösen eldönti, hogy szükséges-e karanténba helyezni további személyeket (más osztályokba járó tanulókat, tanárokat, kiegészítő személyzetet).

Az intézmény személyzete köteles jelenteni a vezetőségnek, ha elkapja a vírust, a vezetőség pedig értesíti az egészségügyi igazgatóságot, amely elvégzi a kontaktkutatást és az oktatási intézménnyel közösen eldönti, hogy szükséges-e felfüggeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást az intézmény szintjén. A felfüggesztésről szóló határozatot a megyei vészhelyzeti bizottság adja ki az oktatási intézmény vezetőségének a javaslatára, a közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával.

A védőmaszk használata kötelező az oktatási intézmény minden alkalmazottjának, tanárnak, diáknak és valamennyi alkalmazottnak folyamatosan viselnie kell az osztályban, a tanári szobában, a folyosókon, az órák és a szünetek alatt, az épületben és az iskola udvarán egyaránt.

A rendelet szerint a védőmaszk kötelező az elemi osztályoktól az egyetemekig az oktatás valamennyi szintjén, de nem kötelező az óvodásoknak. 

A rendelet azt is előírja, hogy az egészségügyi személyzet, vagy ennek hiányában az oktatási egység által kijelölt személy kiképezi a pedagógusokat és a kisegítő személyzetet a tanulók egészségügyi állapotának megfigyelésére és e rendelet előírásainak végrehajtására. Az illetékes személyzet ugyanakkor tájékoztatást nyújt a koronavírus-fertőzés általános jellemzőiről, valamint a higiéniai szabályokról, a kézmosási technikákról, a COVID-19 tüneteinek felismeréséről, a maszkok helyes viseléséről, a szükséges fizikai távolságtartás szabályairól. „A tanároknak kötelességük értesíteni az iskola egészségügyi személyzetét vagy a vezetőség által kijelölt személyt, ha az órák alatt a tanulóknál tünetek jelentkeznek (köhögés, fejfájás, torokfájás, légzési nehézség, hányás), ha együtt jár lázzal, ha nem, hogy az érintett diákokat minél hamarabb el lehessen különíteni a többiektől” – írja elő a dokumentum.

A koronavírus-fertőzésre utaló tüneteket – láz, köhögés, nehézlégzés, hasmenés, hányás, izomfájdalom – mutató tanulókat el kell különíteni a csoport/osztály többi részétől. Az ilyen esetekre előírt eljárás szerint azonnal értesíteni kell a gyerek szüleit/törvényes képviselőit, valamint – esetenként – az iskola egészségügyi személyzetét, és a gyereket el kell különíteni a többiektől. Az érintett tanulónak védőmaszkot kell viselnie, és felügyelet alatt kell maradnia, amíg érte jönnek. A szülő/törvényes képviselő érkezése előtt nem szabad a gyereket háziorvoshoz vagy kórházba szállítani, de ha súlyos tünetei vannak, hívni kell a 112-es egységes segélyhívószámot.

A karanténidőszak lejárta után az óvodás/iskolás/egyetemi hallgató visszatérhet a tanintézetbe a házi- vagy kezelőorvos által kiállított igazolással, amelyen szerepel a diagnózis, illetve az, hogy az érintett nem jelent epidemiológiai kockázatot.

Kitér a minisztériumközi rendelet arra is, hogy a pedagógusok az oktatás teljes ideje alatt folyamatosan szemrevételezéses szűrést végeznek, és ha bármilyen koronavírus-fertőzéses tünetet észlelnek, alkalmazzák az elkülönítési eljárást. A dokumentum szerint amennyiben a szülő vagy törvényes gyám előzetesen aláírt nyilatkozatban belegyezését adta, hogy gyerekétől, akinek tünetei vannak, orrváladék vehető, akkor a tanuló egészségi állapota első körben antigén gyorsteszttel ellenőrizhető az iskola orvosi rendelőjében.

Amennyiben a szülő vagy a törvényes gyám nem adta előzetes beleegyezését a vizsgálathoz konkrét tünetek esetén, illetve abban az esetben, ha az iskolában nincs orvosi rendelő, akkor fel kell venni a kapcsolatot a háziorvossal, aki eldönti, hogy mi a teendő. A dokumentum ugyancsak az antigén gyorstesztet ajánlja a pedagógusoknak és más alkalmazottaknak is, amennyiben órák vagy más tevékenységek alatt jelentkeznek tüneteik, illetve ha környezetükben fertőzéses esetet fedeztek fel, akkor is, ha semmilyen tünetük sincs.

Az iskolák újranyitása előtt minden oktatási intézménynek meg kell tennie bizonyos előkészületeket a koronavírus-járvány megelőzésére, a vezetőségnek pedig ki kell neveznie egy felelőst az alkalmazottak közül, aki koordinálja a megelőzésre tett erőfeszítéseket, és folyamatosan tartja a kapcsolatot az egészségügyi személyzettel, a tanfelügyelőség képviselőivel, a megyei közegészségügyi igazgatósággal és a helyi önkormányzatokkal – írja elő az oktatási is az egészségügyi miniszter közös, a február 8-ai iskolakezdést szabályozó rendelete.

A szabályzat előírásai értelmében minden közoktatási intézményben lennie kell egy helyiségnek, ahol a koronavírus-gyanús személyeket ideiglenesen el lehet különíteni; az osztálytermeket úgy kell berendezni, hogy a tanulók között legalább egy méteres távolságot biztosítsanak (ha ezt nem lehet megvalósítani, a lehető legnagyobb távolságot kell biztosítani a tanulók között);

a szünetekben, az udvaron is lehetővé kell tenni a gyerekek közötti fizikai távolságtartást; biztosítani kell a szükséges mennyiségű fertőtlenítő és higiéniai szert;

folyamatosan raktáron kell tartani elegendő védőfelszerelést a tanulók és a személyzet számára; tájékoztatni kell a személyzetet az intézkedésekről.

A dokumentum értelmében ugyanakkor az oktatási intézmények, specifikumtól függően, bevezethetnek kiegészítő szabályokat is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

Halálos robbanás történt az A7-es autópálya munkatelepén

Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.

Halálos robbanás történt az A7-es autópálya munkatelepén
2024. november 02., szombat

Nőtt a családon belüli erőszak körébe tartozó bűncselekmények száma a múlt évhez képest

Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.

Nőtt a családon belüli erőszak körébe tartozó bűncselekmények száma a múlt évhez képest
2024. november 01., péntek

Előzetesben a bérgyilkost felfogadó ügyvédnő

Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.

Előzetesben a bérgyilkost felfogadó ügyvédnő
2024. november 01., péntek

Egyetemeket korszerűsít, bentlakásokat épít a tanügyminisztérium

A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.

Egyetemeket korszerűsít, bentlakásokat épít a tanügyminisztérium
2024. november 01., péntek

Véget ér a vakáció, de már nincs is olyan sok a következő szünetig

Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.

Véget ér a vakáció, de már nincs is olyan sok a következő szünetig
2024. november 01., péntek

Már elindultak a postások a novemberi nyugdíjakkal

A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.

Már elindultak a postások a novemberi nyugdíjakkal
2024. november 01., péntek

Ezentúl az állam fizeti a külföldön elhunytak hazaszállítását, de csak bizonyos összegig

Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.

Ezentúl az állam fizeti a külföldön elhunytak hazaszállítását, de csak bizonyos összegig
2024. november 01., péntek

Közel 14 millió lejt fizettek eddig a gyanú szerint Iohannisnak szánt állami luxusvilla felújítására

Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.

Közel 14 millió lejt fizettek eddig a gyanú szerint Iohannisnak szánt állami luxusvilla felújítására
2024. november 01., péntek

Ukrajna ellen ítélt egy román bíróság, nem foglalják le a Romániában levő orosz vagyonelemeket

Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.

Ukrajna ellen ítélt egy román bíróság, nem foglalják le a Romániában levő orosz vagyonelemeket
2024. november 01., péntek

Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy román férfi

Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.

Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy román férfi