Népszerű a képzés. A romániai orvosi egyetemeken folyamatosan nő a külföldi hallgatók száma
Miközben a romániai orvosok egy része továbbra is inkább külföldön keresi a boldogulást, Románia mágnesként vonzza a külföldi orvostanhallgatókat – derül ki a The Economist friss elemzéséből.
2024. július 21., 09:512024. július 21., 09:51
A Profit.ro által ismertetett kimutatás szerint Romániában évente elképesztően sok orvos végez. 2021-ben
A bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem kedden bejelentette, hogy az idei felvételi vizsgára 4204-en jelentkeztek, ami új rekordot jelent. Az orvosi kar 737 helyére összesen 2743 jelölt jelentkezett.
Hasonló jelenség tapasztalható a marosvásárhelyi orvosi egyetemen is.
Közben az új diplomások között a külföldi hallgatók kezdik meghaladni a helyiek számát. Az OECD adatai azt mutatják, hogy míg 2011 és 2019 között 17 százalékkal nőtt a romániai orvosi képzésre rendelkezésre álló helyek száma, addig az idegen nyelvű orvosi képzéseken 75 százalékkal nőtt a helyek száma.
A külföldieket az is bátorítja, hogy Romániában nem annyira szigorúak a felvételi követelmények: van, ahol csak érettségi bizonyítványt kérnek, és már a felvételi vizsgákat is eltörölték. A diplomák uniós szintű elismerése nyomán ráadásul a hallgatók az oklevél megszerzése után akár otthon is gyakorolhatják szakmájukat.
Romániában az éves tandíj 3000 és 8500 euró között mozog, míg az Egyesült Királyságban a diákoknak évi 9250 fontot (11 000 euró) kell fizetniük.
Közben a külföldi hallgatóktól származó többletbevétel segíti a romániai orvosi egyetemeket a tudományos személyzet létszámának növelésében és megtartásában, valamint a létesítmények korszerűsítésébe való beruházásban.
A statisztikák szerint a román orvosok mintegy harmada vándorol ki a gazdagabb országokba. Ennek fő okai természetesen az alacsony fizetések és a rosszul felszerelt kórházak.
Mindazonáltal megjegyzendő, hogy a kivándorlás lassulásnak indult, ami nagyrészt a jobb béreknek és az új befektetéseknek köszönhető. Ráadásul a külföldi diákok között is akad olyan, aki úgy dönt, hogy Romániában marad.
Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy az általa vezetett kabinet egyik év eleji prioritása a múlt év végén sikeresen szakvizsgázó rezidens orvosok helyzetének rendezése.
Azonban a helyzet ennek ellenére sem rózsás: a Román Orvosi Kamara idén áprilisban közzétett felmérése szerint
A rezidensek a kivándorlás fő okaként a kórházi betegellátáshoz szükséges berendezések és kezelések hiányát nevezték meg.
Az orvosok 40 százaléka valószínűsíti, hogy el fogja hagyni az országot, míg 17,2 százalékuk határozottan kijelentette, hogy ki akar vándorolni.
A válaszadók 24 százaléka a szakma gyakorlásának, illetve 23 százalék pedig a továbbképzés lehetőségét tartja kiemelten fontosnak.
A szakorvosokat a vidéki kórházakban sújtja leginkább a gyógyszer- és eszközhiány, országszerte sok kórház áll a csőd szélén.
Kissé csökkent az orvosok elvándorlásának mértéke – jelentette ki szerdán Alexandru Rafila. Az egészségügyi miniszter reményét fejezte ki, hogy 2030-ra megoldódnak a humánerőforrás-problémák az egészségügyben.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!