Népszerű a képzés. A romániai orvosi egyetemeken folyamatosan nő a külföldi hallgatók száma
Miközben a romániai orvosok egy része továbbra is inkább külföldön keresi a boldogulást, Románia mágnesként vonzza a külföldi orvostanhallgatókat – derül ki a The Economist friss elemzéséből.
2024. július 21., 09:512024. július 21., 09:51
A Profit.ro által ismertetett kimutatás szerint Romániában évente elképesztően sok orvos végez. 2021-ben
A bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem kedden bejelentette, hogy az idei felvételi vizsgára 4204-en jelentkeztek, ami új rekordot jelent. Az orvosi kar 737 helyére összesen 2743 jelölt jelentkezett.
Hasonló jelenség tapasztalható a marosvásárhelyi orvosi egyetemen is.
Közben az új diplomások között a külföldi hallgatók kezdik meghaladni a helyiek számát. Az OECD adatai azt mutatják, hogy míg 2011 és 2019 között 17 százalékkal nőtt a romániai orvosi képzésre rendelkezésre álló helyek száma, addig az idegen nyelvű orvosi képzéseken 75 százalékkal nőtt a helyek száma.
A külföldieket az is bátorítja, hogy Romániában nem annyira szigorúak a felvételi követelmények: van, ahol csak érettségi bizonyítványt kérnek, és már a felvételi vizsgákat is eltörölték. A diplomák uniós szintű elismerése nyomán ráadásul a hallgatók az oklevél megszerzése után akár otthon is gyakorolhatják szakmájukat.
Romániában az éves tandíj 3000 és 8500 euró között mozog, míg az Egyesült Királyságban a diákoknak évi 9250 fontot (11 000 euró) kell fizetniük.
Közben a külföldi hallgatóktól származó többletbevétel segíti a romániai orvosi egyetemeket a tudományos személyzet létszámának növelésében és megtartásában, valamint a létesítmények korszerűsítésébe való beruházásban.
A statisztikák szerint a román orvosok mintegy harmada vándorol ki a gazdagabb országokba. Ennek fő okai természetesen az alacsony fizetések és a rosszul felszerelt kórházak.
Mindazonáltal megjegyzendő, hogy a kivándorlás lassulásnak indult, ami nagyrészt a jobb béreknek és az új befektetéseknek köszönhető. Ráadásul a külföldi diákok között is akad olyan, aki úgy dönt, hogy Romániában marad.
Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy az általa vezetett kabinet egyik év eleji prioritása a múlt év végén sikeresen szakvizsgázó rezidens orvosok helyzetének rendezése.
Azonban a helyzet ennek ellenére sem rózsás: a Román Orvosi Kamara idén áprilisban közzétett felmérése szerint
A rezidensek a kivándorlás fő okaként a kórházi betegellátáshoz szükséges berendezések és kezelések hiányát nevezték meg.
Az orvosok 40 százaléka valószínűsíti, hogy el fogja hagyni az országot, míg 17,2 százalékuk határozottan kijelentette, hogy ki akar vándorolni.
A válaszadók 24 százaléka a szakma gyakorlásának, illetve 23 százalék pedig a továbbképzés lehetőségét tartja kiemelten fontosnak.
A szakorvosokat a vidéki kórházakban sújtja leginkább a gyógyszer- és eszközhiány, országszerte sok kórház áll a csőd szélén.
Kissé csökkent az orvosok elvándorlásának mértéke – jelentette ki szerdán Alexandru Rafila. Az egészségügyi miniszter reményét fejezte ki, hogy 2030-ra megoldódnak a humánerőforrás-problémák az egészségügyben.
Le kell lőni a településekre bemerészkedő medvéket – jelentette ki hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A schengeni csatlakozás Románia számára szolidaritást és bizalmat jelentett, amit az európai partnerekkel közösen épített ki Bukarest – jelentette ki hétfőn Bogdan Despescu.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a függetlenként induló Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök között dőlhet el a májusra kiírt, megismételt elnökválasztás – derül ki egy friss felmérésből.
Kénsav szivárog egy tartálykocsiból Comarnicon, az 1-es főúton. A lakosságot Ro-Alert üzenettel figyelmeztették a veszélyre, a környékbeli házakat kiürítették a hatóságok.
George Simion nem alkalmas államfőnek kolerikus kirohanásai, nem helyénvaló megnyilvánulásai és agresszív viselkedése miatt – vélekedik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökéről és államfőjelöltjéről a párt második számú vezetője.
Románia nehéz időszakot él meg. Az egykori huligánok, akik ükapáink sírjain ugráltak, mára az egyik legerősebb politikai erő a román parlamentben. A magyarellenes szélsőjobboldal Funar és Vadim Tudor fénykorában sem volt ilyen erős.
Kritikával vegyes elismerő szavakkal beszélt Crin Antonescu a hétvégén kolozsvári kampányrendezvényén Orbán Viktorról. No de mi a véleménye a magyar kormányfő vezette Fidesznek arról, hogy az RMDSZ is a bukaresti koalíció közös államfőjelöltjét támogatja?
Egy nap alatt több mint 400 bírságot szabtak ki a rendőrök a vasúti átjáróknál történő balesetek megelőzéséért szervezett akciók nyomán. A közúti rendőrök több száz jogosítványt és forgalmit vontak be szombaton.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Tizenkét megye összesen 42 településén okozott károkat a rossz idő pénteken, szombat reggelre már 14 megye 54 települése volt érintett.
szóljon hozzá!