Fotó: Románia parlamentje
Elfogadta a bukaresti képviselőház szerdán az állami fizetés és nyugdíj halmozását tiltó, illetve a munkaviszony fenntartására a nyugdíjkorhatár elérése után is lehetőséget teremtő törvénytervezetet. Számos kategóriát azonban kivontak a jogszabály hatálya alól, például a választott közjogi méltóságokat, a tanárokat, egyházi tisztségviselőket, művészeket, a Román Akadémia tagjait, illetve a parlament ellenőrzése alatt álló, önálló finanszírozású, autonóm közigazgatási hatóságoknál megbízást teljesítő személyeket.
2023. június 28., 16:462023. június 28., 16:46
2023. június 28., 17:512023. június 28., 17:51
A közszférában visszafoglalkoztatott nyugdíjasoknak a jogszabály hatályba lépése után elvileg egy hónapon belül kell választaniuk: munkaviszonyukat tartják-e fenn a nyugdíj folyósításának felfüggesztésével, vagy felmondanak munkahelyükön, és a nyugdíjat választják. A tervezetet 215 támogató és 3 ellenszavazattal, 49 tartózkodás mellett fogadta el az alsóház döntő kamaraként.
Az elfogadott szöveg értelmében a központi és helyi hatóságok és közintézmények, állami vállalatok, illetve többségében köztulajdonban lévő vállalatok alkalmazottai a munkáltató évenkénti beleegyezésével a nyugdíjkorhatár elérése után is folytathatják a munkát ugyanazon munkaszerződés vagy kinevezés alapján.
Az állami intézmények és vállalatok nyugdíjkorhatárt elért alkalmazottainak a törvény hatályba lépésétől számított 30 napon belül írásban kell közölniük, hogy nyugdíjba vonulnak-e vagy folytatják a munkát. A tevékenység folytatásához a munkáltató írásbeli jóváhagyására van szükség, amit évente kötelező megújítani – áll az Agerpres hírügynökség által ismertetett tervezetben. Az állami nyugdíjrendszer nyugdíjasainak, a katonai nyugdíjak, illetve a szolgálati nyugdíjak jogosultjainak a törvény lehetőséget teremt arra, hogy a központi és helyi hatóságok és közintézmények, állami vállalatok, illetve többségében állami vagy helyi köztulajdonban lévő vállalatok alkalmazottjaként folytassák a munkát, de az aktív időszakban nem jogosultak nyugdíjra.
A nyugdíj és az állami fizetés halmozását megtiltó törvény hatálya alól azonban kivételt képeznek a következő kategóriák: a választott közméltóságok, illetve azok, akik mandátumának idejét konkrétan az alkotmány szabja meg; a pedagógusok; a helyi hatóságok által órabérrel alkalmazott, otthoni idősgondozást végző személyek; az örökségi nyugdíjra jogosult gyermekek és a munkavállalási joggal rendelkező, harmadfokú rokkantsági nyugdíjra jogosult személyek; az állami kórházak és intézmények egészségügyi alkalmazottai; a fogyatékkal élők személyes gondozói; a szülészek; az egyházi vagy művészi funkciókat betöltő személyek; a Román Akadémia tagjai.
A parlament ellenőrzése alatt álló, önálló finanszírozású, autonóm közigazgatási hatóságoknál megbízást teljesítő személyek a törvény hatályba lépésétől kezdve mandátumuk kitöltéséig halmozhatják a nyugdíjat a tevékenységből származó keresetükkel a döntéshozó kamaraként eljáró alsóházban megszavazott törvény értelmében.
Mugur Isărescu jegybanki kormányzó például 2021-ben 1 216 064 lejes jövedelemre tett szert (abban az évben átlagosan 101 300 lejre havonta). A teljes összegből 960 752 lejre (havi 80 000) rúgott a BNR-elnöki fizetése, 30 612 lejre a Román Akadémiánál betöltött tagság után járó tiszteletdíj, míg 224 700 lejt tett ki a nyugdíja. Florin Georgescunak, a BNR első alelnökének éves jövedelme 1 087 725 lejt tesz ki, ebből 913 616 lej a jegybanki bére, 148 247 lej pedig a nyugdíja. A kormányfői tisztségről két héttel ezelőtt lemondó Nicolae Ciucă volt hadseregtábornok tavaly 221 616 lej szolgálati nyugdíjban részesült a 185 676 lejes miniszterelnöki fizetésén kívül.
Nem véletlen, hogy Cătălin Drulă, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a parlamenti vita során nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy a jogszabály hatálya alól számos kategóriát kivontak, így például Nicolae Ciucă szenátusi elnök vagy Florin Georgescu jegybanki kormányzóhelyettes továbbra is halmozhatja a bérét a nyugdíjával. „Ciucă úr megnyugodhat: nem kell választania a 18 ezer lejes különnyugdíja és a szenátuselnöki illetménye között, ugyanis a közjogi méltóságok kívül esnek a törvény hatályán. (...) Tegnap újabb módosításról döntöttek, így a BNR kormányzóhelyettesének, Florin Georgescu úrnak sem kell lemondania a 12 ezer lejes nyugdíjáról, és csak a 70 ezer lejes jegybanki kormányzóhelyettesi illetményével maradnia” – hangoztatta Drulă.
Ciolacu közölte, talán nem ő a legmegfelelőbb személy arra, hogy elődje, Nicolae Ciucă védelmére keljen, de a szenátusi elnök korábban a román fegyveres erők vezérkari főnöke volt, és „nem lehet mindent lábbal tiporni”, nem lehet „új rendet felépíteni”, hanem be kell tartani az alkotmányt. „Alapvető tévedést követünk el, ha most lefejezzük a Román Nemzeti Bankot és a parlament alárendeltségében működő összes intézményt, csak mert úgy van kedvünk, hogy egyes emberektől elvegyük bizonyos jogaikat. Azt gondolom, a mi szerepünk a tisztelet biztosítása mindazoknak, akik bizonyos tisztségeket töltöttek be, és az egyensúly megteremtése a romániai társadalomban” – fogalmazott Ciolacu.
Kifejtette, a parlament „nem építhet fel egy új rendet, mert már van egy fennálló rend”, és „tiszteletben kell tartani Románia Alkotmányát”.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
szóljon hozzá!