Fotó: Románia szenátusa
A hírhedt, 2017-es 13-as sürgősségi kormányrendelethez hasonló törvénymódosítást fogadott el szerdán a román szenátus, amely alsó határt szab annak, mekkora összegig nem tekinthető börtönbüntetéssel sújtandó bűncselekménynek a hivatali visszaélés.
2023. március 29., 13:572023. március 29., 13:57
2023. március 29., 15:172023. március 29., 15:17
A Büntető törvénykönyvhöz benyújtott, a hivatali visszaélés meghatározását pontosító módosító javaslatot a kormány terjesztette be, ebben azonban még csak az szerepelt módosításként a jelenlegi szöveghez képest, hogy belevették: a hivatali visszaélés a hatályos törvények, kormányhatározatok, sürgősségi kormányrendeletekek vagy egyéb, törvényi erejű jogszabályok megsértését jelenti, ami kettőtől hét évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció honatyái azonban ehhez is módosító javaslatot nyújtottak be, amely értelmében
A felsőház ezt szerdán 79 támogató és 25 elutasító vokssal megszavazta.
A szenátus csupán első kamaraként szavazott a módosításról, a végső szót a képviselőház mondja ki.
Stelian Ion, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa, volt igazságügyi miniszter a módosítás elfogadását úgy kommentálta:
A mostani jogszabály esetében egyébként a jogszabályok előzetes kontrolljával megbízott Törvényhozási Tanács javasolta az összeghatár bevezetését, amelyet ma Florin Iordache vezet.
Mint ismeretes, 2017-ben, a Sorin Grindeanu jelenlegi PSD-s közlekedési miniszter, miniszterelnök-helyettes miniszterelnöksége idején elfogadott 13-as kormányrendelet, amelyet a kabinet későn este fogadott el, 200 000 lejben határozta volna meg a károkozás alsó értékét.
Az elfogadást követő bel- és külföldi felháborodás és több százezres utcai tüntetések nyomán aztán a rendeletet visszavonták.
A Román Vasúttársaság (CFR) kedden tájékoztatott, hogy a rendkívüli hőség miatt a közlekedés biztonsága érdekében bizonyos vasúti pályaszakaszokon elrendelték a szerelvények sebességének korlátozását.
Nyílt levelet intézett kedden a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a kormányfőhöz, amelyben előzetes konzultációt követel a bírák és ügyészek jogállását is érintő deficitcsökkentő intézkedésekről.
A négypárti kormánykoalíció jelöltjeit, Mircea Abrudeant és Sorin Grindeanut választották meg a szenátus, illetve a képviselőház házelnökeivé kedden. A két új házelnököt a PNL, illetve a PSD javasolta a kormányalakítással megüresedett tisztségekbe.
A Bolojan-kormány programja szerint változások várhatóak a tanügyben, Daniel David folytatja munkáját a szaktárca élén. A szakszervezetek tiltakoznak a várható tanóraszám-növekedés és a tanári óradíjak csökkentése ellen.
Cirkuszt csinált a magyarellenességéről elhíresült Dan Tanasă a képviselőház jogi szakbizottságának keddi ülésén, amikor az RMDSZ alkotmánybíró-jelöltjét, Asztalos Csabát hallgatták meg.
Marian Enache és Varga Attila megbízatása jár le júliusban, a helyükre a PSD által támogatott Mihai Busuioc, az Állami Számvevőszék elnöke és az RMDSZ által javasolt Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke kerülhet.
Régi-új RMDSZ-es „arc” is helyet kap az új bukaresti kormányban: Cseke Attila fejlesztési miniszterként folytathatja munkáját.
Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
szóljon hozzá!