Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Elfogadta szerdán este a bukaresti képviselőház plénuma a veszélyhelyzetet szabályozó törvénytervezetet, amelynek előírásai azonban csak a jövő héten léphetnek hatályba, az emiatt kialakuló joghézag miatt ezért a hétvégén elvileg semmilyen korlátozó intézkedés nem lesz érvényben. Sajtóértesülések szerint a román kormány rendeletet készül elfogadni a korlátozások pénteki gyakorlatba ültetéséről.
2020. május 13., 20:312020. május 13., 20:31
2020. május 13., 21:092020. május 13., 21:09
A döntéshozó kamaraként eljáró alsóházban 267 honatya támogatta voksával a jogszabályt, 26-an ellene szavaztak, öten tartózkodtak. A törvény az alkotmány előírásainak megfelelően a Hivatalos Közlönyben való közzétételétől számított három napon belül, vagyis várhatóan leghamarabb hétfőn lép hatályba. Florin Romannak, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőjének javaslatára bekerült a törvénytervezetbe az az alkotmányba ütköző előírás, hogy a jogszabály a Hivatalos Közlönyben való
megjelenése pillanatában lép hatályba. Ezt a módosítást azonban a plénum végül leszavazta.
Mint ismeretes, a bukaresti alkotmánybíróság szerdán kimondta, hogy nem sérti a román alaptörvényt az a 2004-ben hozott sürgősségi kormányrendelet, amelynek alapján a hatóságok – a szükségállapot csütörtöki lejárta után – meg akarják hirdetni a veszélyhelyzetet a koronavírus-járvány elleni védekezésben. A taláros tesület ítélete egyértelművé tette, hogy – amennyiben az államfő nem hosszabbítja meg a rendkívüli állapotot – péntektől a hatóságoknak legalább három napig semmilyen jogalapjuk nem lesz arra, hogy korlátozzák a kijárást és gyülekezést a fertőzésveszély csökkentése érdekében.
Az RMDSZ javaslatára a készenléti állapot ideje alatt kinyithatnak azok a városi bevásárlóközpontok, amelyek 15 ezer négyzetméternél kisebb területen működnek, és a beltereikben 500 négyzetméternél kisebb kereskedelmi egységek működnek. A parlamentben elfogadott egyik módosító javaslat lehetővé teszi továbbá a teraszok működését is, ugyanakkor fenntartja a települések közötti közlekedésre vonatkozó tiltást. Klaus Iohannis államfő keddi nyilatkozata szerint a rendkívüli állapot után csak részlegesen oldanák fel a kijárási korlátozásokat az országban. A település elhagyását továbbra is csak indokolt esetekben, az utazás halaszthatatlan voltát indokló, előre megírt nyilatkozatokkal engedélyezik. Kötelezővé válik a védőmaszk viselése minden zárt térben és kötelező lesz a legalább másfél méteres távolságtartás.
A szerdai parlamenti vita feszült hangulatban zajlott, a jogi bizottságban a szociáldemokrata párti (PSD) többség például nem járult hozzá, hogy Violeta Alexandru munkaügyi és Monica Anisie oktatási miniszter, illetve Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár bekapcsolódjon az online zajló ülésbe, azt ugyanakkor megengedték, hogy a tervezetet kidolgozó Cătălin Predoiu igazságügy-miniszter hozzászóljon. A kormánytagok és a kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai elsősorban azt próbálták elérni, hogy a képviselőház iktassa ki azokat az enyhítéseket, amelyeket előző nap a szenátus ellenzéki többsége fogadott el módosító indítványként. Ehhez képest a jogi bizottság beiktatott egy olyan módosítást, hogy a veszélyhelyzet idején a korlátozások megértéséért kiróható bírságok maximális öszszege 2500 lej lehet.
A törvény leszögezi, hogy a veszélyhelyzetet a kormány rendelheti el a belügyminiszter javaslatára, legtöbb 30 napos időtartamra, amelyet további 30 nappal meghosszabbíthatnak. A veszélyhelyzet elrendelhető az ország egész területére vagy csak bizonyos településekre. A képviselőház jogi bizottsága által elfogadott egyik módosítás értelmében amennyiben a veszélyhelyzetet az ország területének legalább felére rendelik el, ezt a parlamentnek is jóvá kell hagynia öt napon belül. Amennyiben a törvényhozás elutasítja a veszélyhelyzet jóváhagyását, az azonnali hatállyal megszűnik.
Összefogásra szólított fel három államfőjelöltet Ilie Bolojan, a Bihar megyei tanács nemzeti liberális párti (PNL) elnöke, akit három elnökjelölt is lehetséges miniszterelnökként nevezett meg.
Medve támadt egy férfira vasárnap Argeş megye északnyugati részén; a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre a hatóságok.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
Miután a héten vasúti síneken legelő juhnyájba rohant bele egy vonat, szombat este egy európai rangú úton gázolt el egy kecskenyájat egy személygépkocsi. A sofőr és utasa sértetlenül megúszta a balesetet, de az állatok közül kilenc elpusztult.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
1 hozzászólás