Életének 89. évében vasárnap elhunyt Victor Atanasie Stănculescu volt védelmi miniszter, az 1989-es romániai forradalom egyik központi szereplője. A temesvári népfelkelést vérbe fojtó egykori tábornokot egy Ilfov megyei öregotthonban érte a halál.
2016. június 20., 12:552016. június 20., 12:55
2016. június 20., 14:332016. június 20., 14:33
Stănculescu helyettes védelmi miniszteri tisztséget töltött be a rendszerváltás idején, a temesvári tüntetések kirobbanásakor pedig felettese, Vasile Milea tárcavezető őt utasította a felkelés leverésére. A „temesvári hóhérként” elhíresült tábornok olyannyira komolyan vette a küldetését, hogy Nicolae Ceauşescu pártfőtitkár is roppant elégedett volt vele: parancsára a hadsereg a tömegbe lövetett a mártírvárosban, ahol hetvenkét forradalmár meghalt, 253-at pedig megsebesítettek.
Anekdota számba megy Stănculescu gipszes története: kérésére december 21-én a bukaresti katonai kórház egyik orvosa (a tábornok barátja) begipszelte az egyik lábát, bevallása szerint ugyanis így akarta kivonni magát a forradalom leveréséből.
Ceauşescu hívására mégis megjelent az RKP központi bizottságánál, Milea december 22-i öngyilkossága nyomán pedig a diktátor kinevezte védelmi miniszterenek. Miután a felkelés az egész országra átterjedt, a diktátor házaspár pedig elmenekült a fővárosból, Stănculescu átállt a forradalom oldalára, parancsára pedig a hadsereg a kaszárnyákba vonult. A Nemzeti Megmentési Front (FSN) vezető tanácsának tagjaként részt vett a Ceauşescuék halálos ítéletét kimondó rögtönítélő katonai bíróságban, Gelu Voican-Voiculescuval közösen vezényelték le a diktátorpár kivégzését.
Ion Iliescu FSN-elnök december 28-án háromcsillagos altábornaggyá léptette elő, néhány hónapig betöltötte a gazdasági miniszteri, 1991 májusáig pedig a védelmi miniszteri posztot. Egy kormányzati vizsgálóbizottság a temesvári forradalom leveréséért már 1990-ben bűnvádi eljárást kezdeményezett Stănculescu ellen, erre azonban csak hét évvel későb került sor.
Mihai Chițac volt belügyminiszterrel együtt először 2000-ben ítélték el 15 év börtönbüntetésre emberölésért, de egy évvel később az akkori legfőbb ügyész semmisségi keresetet nyújtott be, ezért a temesvári felkelés perét újra kellett kezdeni. Másodszor az első fokú ítélet 2007-ben született meg, amely szintén 15 év szabadságvesztést rótt ki a vádlottakra, majd a legfelsőbb bíróság egy évvel később helyben hagyta jogerősen az első fokú ítéletet, mindkettőjüket katonai rangjuktól is megfosztották.
Stănculescu 2014 májusában, büntetése harmadának letöltése után került feltételesen szabadlábra. Ion Iliescu volt államfő tegnap meleg hangú részvéttáviratban búcsúztatta a volt minisztert, akinek szerinte oroszlánrésze volt abban, hogy Románia kilépett a totalitárius rendszerből és a demokrácia útjára lépett. „A tevékenysége során tapasztalt ellentmondások ellenére 1989-ben, helyettes védelmi miniszterként hozzájárult a román forradalom sikeréhez és a román állam új intézményeinek kiépüléséhez. Mindig értékeltem fő jellemvonásait: katonai formátumát, komolyságát és szakértelmét” – jellemezte a temesvári forradalmat vérbe fojtó volt hadseregtábornokot Iliescu.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
Nem állja meg a helyét a vád, miszerint manipuláció történt volna a megismételt romániai elnökválasztás második fordulója során – jelentette ki a vesztes jelölt, George Simion.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.