Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/European Commission
A romániai lakosság mindössze 46 százaléka tartja még mindig jó dolognak Románia európai uniós tagságát, szemben 62 százalékos az európai átlaggal – derül ki az Európai Parlament kilencedik Eurobarométer felméréséből. A dokumentum szerint a romániai lakosság EU-ba vetett bizalmában a fordulópontot a koronavírus-világjárvány jelentette, amikor Brüsszel szigorú, a beoltottságtól függő utazási szabályokat vezetett be. Ezzel szemben európai szinten nőtt az EU-ba vetett bizalom.
2023. március 12., 14:162023. március 12., 14:16
A felmérés szerint 2015-ben még jóval magasabb, 68 százalékos volt azoknak a romániai lakosoknak az aránya, akik szerint az uniós tagság jó dolog, szemben az akkori 54 százalékos uniós átlaggal.
Arra a kérdésre, hogy „Mindent összevetve, Ön szerint Romániának előnyös vagy nem előnyös az uniós tagság?”, a megkérdezettek 66 százaléka válaszolta azt, hogy Románia profitált ebből, szemben a 72 százalékos európai átlaggal.
Az Európai Parlamentbe vetett bizalom tekintetében Románia (52 százalék) közelebb maradt az európai átlaghoz (54 százalék).
Az Európai Parlament jelentéséből egyébként arra is fény derül, hogy a romániai lakosság EU-ba vetett bizalma a koronavírus-világjárvány kitörésekor zuhant meg, amikor Brüsszel szigorú, a beoltottságtól függő utazási szabályokat vezetett be.
„Nem a pandémia, hanem a világjárványról szóló diskurzus járult hozzá nagymértékben az EU-ba vetett bizalom csökkenéséhez. A korlátozás-, tudomány- és oltásellenes diskurzus… Egy olyan diskurzus, amely automatikusan az Európai Unió elleni diskurzussá vált, amely megpróbált szabályozni, megoldásokat találni.
A jelenség azonban már 10 évvel ezelőtt is látható volt, és minden bizonnyal része annak a hibrid háborúnak, amelyet Oroszország és más államok az Európai Unió és a demokrácia ellen folytatnak” – értékelte az adatsorokat Cristian Pîrvulescu politológus az RFI rádiónak nyilatkozva.
A horvátok nem olyan félénkek és megalázkodók, ezért vannak most a schengeni övezeten belül – fogalmazott egy Ausztriában élő román szakértő, bírálva a román diplomáciát. Elemzők szerint Bécs zsarolni próbálta az Európai Uniót, és kizárólag belpolitik
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!