Grindeanu kifogásolta, hogy a honatyák többsége láthatóan szavazott a parlamentben a később megbuktatott kormányról
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Elutasította szerdán a bukaresti alkotmánybíróság Sorin Grindeanu volt kormányfő kérelmét a bizalmatlansági indítványról lezajlott szavazás körülményeinek kivizsgálásával kapcsolatban.
2017. július 12., 14:192017. július 12., 14:19
2017. július 12., 14:202017. július 12., 14:20
Sorin Grindeanu június 29-én intézett levelet az alkotmánybíróság elnökéhez, Valer Dorneanuhoz, kérve, vizsgálják ki az általa vezetett kabinet ellen benyújtott bizalmatlansági indítvánnyal kapcsolatos szavazás körülményeit.
A román alkotmánybíróság befogadhatatlanként elutasította Sorin Grindeanu óvását. A taláros testület egyhangúlag hozott döntést illetékessége elhárításáról, indoklást azonban később tesz közzé.
Grindeanu azt írta: nem kéri a bizalmatlansági indítvánnyal kapcsolatos június 21-ei voksolás eredményének megsemmisítését. Viszont arra kérte az alkotmánybíróság elnökét, vizsgálja meg, milyen körülmények között voksoltak a törvényhozók az indítványról, és a jövőben kötelezze a parlamentet, hogy tartsa tiszteletben a titkos szavazásra vonatkozó alkotmányos előírásokat.
Hozzátette: javasolná, hogy a képviselőház és szenátus közös tevékenységeire vonatkozó szabályzatot egészítsék ki azzal a kikötéssel, miszerint amennyiben a szavazás nem az előírások betartásával történik, ismételjék meg azt.
Az Agerpres hírügynökség által idézett Grindeanu szerint az a mód, ahogyan a bizalmatlansági indítványról döntő, június 21-ei parlamenti szavazás lezajlott, alkotmányos jellegű jogi konfliktust idézett elő az állami hatóságok között, mivel a szavazás eredménye közvetlenül érintette a kormányt.
Július 5-én a szenátus és a képviselőház állandó bizottságai azt kérték az alkotmánybíróságtól, hogy utasítsák el a volt kormányfő kérelmét, ugyanis ennek megírásakor Sorin Grindeanu már nem volt miniszterelnök, hiszen a Hivatalos Közlönyben is megjelent már addig a bizalmatlansági indítvány eredménye. A voksolás titkosságával kapcsolatban a két ház bizottsága felhívta a figyelmet, hogy a szabályzatnak megfelelően zajlott a bizalmatlansági indítvány szavazása.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
szóljon hozzá!