Bár a 2007-es európai uniós csatlakozás óta csökkent a romániai polgárok EU-ba vetett bizalma, az még ma is 52 százalékos, szemben a 36 százalékos uniós átlaggal – jelentette be pénteken Angela Cristea, az Európai Bizottság romániai képviseletének vezetője a tavaly őszi Eurobarométer eredményeit ismertetve.
2017. március 05., 17:012017. március 05., 17:01
2017. március 05., 17:262017. március 05., 17:26
A csatlakozás idején még 65 százalékos arányban bíztak az EU-ban a romániai polgárok. A romániai válaszadók az EU jövőjét illetően is optimistábbak: 67 százalékuk nyilatkozott derűlátóan azzal kapcsolatosan, milyen jövő állhat a szövetség előtt, míg az uniós átlag csupán 50 százalék. A tíz évvel ezelőtti csatlakozás idején a romániai arány 75 százalékos volt.
Nem kell többsebességes EU
Románia egyértelműen elutasítja a többsebességes Európai Unió gondolatát – szögezte le pénteken Leonard Orban európai ügyekért felelős államfői tanácsos, megismételve Klaus Johannis államfő két nappal korábbi nyilatkozatát.
Orban a HotNews hírportálnak nyilatkozva kijelentette: Románia támogatja az EU megerősítését, ennek ugyanakkor az összes bennmaradó tagállam részvételével kell megtörténnie. Rámutatott: a többsebességes, vagy koncentrikus körökből álló EU nem jó Románia számára, és aláaknázza az EU-t.
Érdekes jelenség, hogy a hazai intézményekkel szembeni bizalom indexe ellentétesen alakult Romániában az uniós tendenciához képest. Míg például tíz év alatt a parlamentbe vetett bizalom Romániában 19-ről 22 százalékosra nőtt, az uniós átlag 43 százalékról 32-re csökkent. A kormánnyal is hasonló a helyzet: 19-ről 29 százalékosra nőtt a belé vetett bizalom Romániában, miközben az uniós átlag 41-ről 31 százalékra csökkent.
A romániaiak 55 százaléka támogatja az EU-n belüli gazdasági és pénzügyi integrációt, 77 pedig a szabad helyváltoztatást, vagyis azt, hogy bármely másik uniós ország területén lakhassanak és dolgozzanak az uniós állampolgárok. 38 százalék szerint az emberi jogok, 32 százalék szerint a demokrácia, 27 százalék szerint a béke az az érték, amely a leginkább jelképezi a EU-t.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
szóljon hozzá!