Még Iohannis irányítja a kormányt – Illyés Gergely az RMDSZ szerepvállalásáról, az USR ellenzéki viselkedéséről

Miniszterelnök és helyettesei. Dan Barnával és Kelemen Hunorral egyeztet Florin Cîțu •  Fotó: Gov.ro

Miniszterelnök és helyettesei. Dan Barnával és Kelemen Hunorral egyeztet Florin Cîțu

Fotó: Gov.ro

A kormányt egyelőre sokkal inkább Klaus Iohannis irányítja, mint Florin Cîţu, akinek rátermettsége egy igazi koalíción belüli válsághelyzet kezelésekor fog majd kiderülni – véli Illyés Gergely politológus, akit a hárompárti bukaresti kabinet első közel száz napjáról kérdeztünk. Az elemző szerint a kormány nagyon sok uniós pénz felhasználásáról dönthet, s az eddigi bejelentések alapján stratégiai beruházások valósulhatnak meg a magyarok lakta térségekben is.

Pataky István

2021. március 24., 12:082021. március 24., 12:08

– Melyek voltak a legfontosabb jellemzői a Florin Cîţu vezette bukaresti kormánynak a december végi beiktatás után közel száz nappal? Miben jelentett kellemes meglepetést, esetleg csalódást?

– A Cîţu-kormány legfontosabb feladata a költségvetés elfogadása volt. December végén úgy látott munkához ez a kabinet, hogy nem volt még büdzsé. Akkor február végére ígérték, végül március lett belőle. Ez a lépés érintette a helyi és megyei önkormányzatok költségvetését is, ezáltal az összes beruházásnak az elindulását. A másik fontos kérdés, amelyre ez a kormány fókuszált, az az Európai Unió helyreállítási alapja. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a tavalyi kampányban gyakorlatilag kormányprogramként adta el az erre az alapra épülő terv akkori változatát. Minden, amit a kampány során a PNL és Klaus Iohannis elnök ígért, része volt ennek a tervnek.

Idézet
Azt hangsúlyozták, hogy ebből a harminc milliárd euróból fogják a beígért megvalósításokat finanszírozni. Csakhogy ezt a kész tervet az Európai Bizottság visszadobta, s most egy átdolgozott projekt elfogadására készül a kormány.

Ez azt is jelenti tehát, hogy a választási ígéreteiket néhány hónap alatt átalakították. De azt továbbra is nagyon komolyan gondolja a kormány és az államfő, hogy ezekből az uniós pénzekből fognak mindent megvalósítani az elkövetkező években. 2026-ig ebből a forrásból próbálják megreformálni Romániát. Konkrét pályázatokat, terveket csak az Európai Bizottság április végére tervezett jóváhagyása után lehet elkezdeni, immár a korábban megkövetelt átszabás alapján. E két témán kívül természetesen a járványhelyzet kezelése foglalta le a kormányt.

– Nyilvánvaló a feszültség a koalíció két nagyobbik pártja, a PNL és az USR között, de mindkét formáción belül is vannak ellentétek. Mennyire nyomták rá ezek a belső harcok a bélyegüket a kormány működésére, a politikai stabilitásra?

– Ezek a viták előtérbe kerültek a járványkezelés kapcsán. Általában Vlad Voiculescu egészségügyi miniszterhez kapcsolódnak a feszültségek. Az látszik, hogy

Idézet
egy olyan évben, mint az idei, amikor a három koalíciós pártból kettőben komoly tétekkel bíró tisztújító kongresszus lesz, mindkét formáció a másik rovására igyekszik megszerezni, illetve megtartani a közvélemény szimpátiáját.

Az USR–PLUS továbbra is minden fontos kérdésben igyekszik leválasztani magát a liberálisoktól, egyfajta reformpárt szerepében tetszeleg, amely szakítana a régi politikával. Tehát úgy viselkedik most is, mintha még ellenzékben lenne. A PNL pedig valami hasonlót próbál bemutatni, csak más üzenetekkel. Egyelőre a két párt el tudta simítani az ellentéteket, de bizonyosan lesz komolyabb válsághelyzet is.

– Hogyan birkózott meg a Cîţu-kormány a járványhelyzet kezelésével?

– A lezárások mértéke enyhébb, mint sok más európai országban. Az intenzív osztályok terhelése ugyanakkor egyre nagyobb. Egyértelmű, hogy csak a sikeres oltási kampány tudja a helyzetet megváltoztatni. Ha egy pozitívumot kellene kiemeljek, akkor az oltási platformot, a jelentkezésekre létrehozott elektronikus szoftvert választanám, amely felhasználóbarát. Az a botrány viszont, amit az egészségügyi miniszter a zárt oltóközpontok listájának nyilvánosságra hozatalával kirobbantott, meglehetősen rossz fényt vet a vakcinálási folyamatra. Az, hogy a nemzetvédelmi dolgozók és családtagjaik soron kívül megkaphatják az oltást, rossz emlékeket idéz a társadalomban.

Idézet
A helyzet ebben a tekintetben az, mint a rendszerváltás előtt, amikor voltak egyenlők és egyenlőbbek; voltak, akik soron kívül hozzájutottak mindenféle jóhoz, mások pedig éheztek. Most újra azt látjuk, hogy vannak, akikre külön szabályok vonatkoznak.

Az USR–PLUS számára ugyanakkor nyerő politikai lapot jelentett az ügy ismertetése, hiszen a háttérben lévő valós szándékoktól függetlenül sikerült a PNL-et egy olyan régi, titkolózáson és előjogokon alapuló rendszer védelmezőjeként feltüntetni, amelyet Voiculescuék fel kívánnak számolni.

– Ennek fényében kijelenthető, hogy az USR és a PNL koalíción belüli harcának első száz napjában a kisebbik párt került előnybe?

– Ha a közvélemény előtti megjelenést vesszük alapul, akkor az USR–PLUS a koalíción belüli súlyához képest felülreprezentált volt a médiában. Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter mellett a gazdasági tárcát vezető Claudiu Năsui is sokat szerepelt a sajtóban a korábban említett uniós helyreállítási terv apropóján. A PNL esetében viszont érzékelhetők voltak a súrlódások Florin Cîţu miniszterelnök és Ludovic Orban pártvezető, a képviselőház elnöke között. Látjuk a liberálisok megyei szervezeteinek állásfoglalásaiból is, hogy a párton belüli pozícióharcok nagyon erőteljesek.

– Milyen miniszterelnök Florin Cîţu?

– A költségvetésnél jól tudott kommunikálni, de ez érthető, hiszen az ő szakterületéről van szó. Egy miniszterelnöknek a kormány irányításán kívül a koalíció összetartása az egyik legfőbb feladata, így egy igazi válsághelyzetben fog majd kiderülni, képes-e erre.

Idézet
Cîţu még nem kezdett el önálló politikai pólust építeni, elkerüli a súrlódásokat Klaus Iohannisszal, teljes egészében elfogadja az államfő utasításait.

Ne feledjük el, hogy Iohannis is aktív volt az utóbbi három hónapban. Rendszeresen összehívta a kormány bizonyos tagjait vagy a koalíciós pártok vezetőit, amikor konfliktushelyzet körvonalazódott. Egyelőre sokkal inkább Iohannis irányítja a kormányt, mint Cîţu.

– Magyar szempontból mit hozott az RMDSZ-t is magában foglaló Cîţu-kormány első három hónapja?

– Az RMDSZ része a döntéshozatalnak. Az már látszik, hogy bárhogyan is működik ez a kormány a továbbiakban, rengeteg pénz felhasználásáról tud dönteni. Nemcsak az európai helyreállítási alapból, hanem a strukturális alapokból is sok pénz érkezik. Nyilván a kormány felelőssége, hogy miként tud projekteket állítani a pénzek mellé.

Idézet
Az, hogy az RMDSZ része a döntéshozatalnak, azt is jelenti, hogy a magyarlakta térségek profitálhatnak ezekből a forrásokból. A magyar önkormányzatok ilyen szempontból komoly segítséget kaphatnak.

Románia még mindig egy központosított állam, így a bukaresti döntéshozatalban való részvétel kiemelten fontos. A mostani tervezési időszakban, amikor eldőlhet, milyen projektek kapnak finanszírozást 2026-ig, számít, hogy megfelelő helyen megfelelő emberek legyenek. A közlések szintjén az látszik, hogy a magyarok által lakott térségeket érintő stratégiai beruházások megvalósulhatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 19., kedd

Eljárást folytat a DNA Ciucă könyvének 2 millió euró közpénzből való népszerűsítése ügyében

Adrian Câciu felszólította Nicolae Ciucát, hogy 48 órán belül mutassa be azokat a dokumentumokat, amelyek alapján több mint 2 millió eurót költött közpénzből a könyve megjelentésére és népszerűsítésére.

Eljárást folytat a DNA Ciucă könyvének 2 millió euró közpénzből való népszerűsítése ügyében
2024. november 19., kedd

Telefonon egyeztetett Ciolacu Trumppal

Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden telefonon egyeztetett Donald Trumppal, az Egyesült Államok megválasztott elnökével, akinek elmondta, hogy szeretné, ha Amerika az Európai Unión kívül Románia legfontosabb kereskedelmi partnerévé válna.

Telefonon egyeztetett Ciolacu Trumppal
Telefonon egyeztetett Ciolacu Trumppal
2024. november 19., kedd

Telefonon egyeztetett Ciolacu Trumppal

2024. november 19., kedd

Több bizonyítékot kizártak a bírák a Tate fivérek ügyének vádiratából

Több bizonyítékot is kizárt a bukaresti ítélőtábla a többek között bűnszervezet létrehozásával, emberkereskedelemmel és nemi erőszakkal vádolt Tate fivérek elleni vádiratból.

Több bizonyítékot kizártak a bírák a Tate fivérek ügyének vádiratából
2024. november 19., kedd

Jelenlegi és volt miniszterelnök, exminiszterek, alig ismert arcok: kik indulnak az idei elnökválasztáson?

Tizenhárom jelölt, köztük hivatalban lévő és egykori miniszterelnök, esélytelen volt miniszterek szállnak harcba az idei romániai elnökválasztáson, amelynek első fordulóját vasárnap, a másodikat pedig december 8-án rendezik.

Jelenlegi és volt miniszterelnök, exminiszterek, alig ismert arcok: kik indulnak az idei elnökválasztáson?
2024. november 19., kedd

Élőben követhető, merre bóklászik a vonatunk

Új vonat-helymeghatározó szolgáltatást vezetett be a vasúti reformért felelős romániai hatóság. Az integrált jegyvásárlási platformon élőben követhető, merre jár, mennyit késik egy-egy vonat – már ha éppen működik a rendszer.

Élőben követhető, merre bóklászik a vonatunk
2024. november 19., kedd

Valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit

Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.

Valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit
2024. november 19., kedd

Több mint ezer kárvallottja lehet a Nordis-ügynek

A Nordis-ügy kárvallottjainak képviselőivel találkozott kedden Nicolae Ciucă szenátusi elnök, valamint Gabriel Andronache és Cristian Niculescu-Ţâgârlaş liberális párti törvényhozók – adta hírül az Agerpres hírügynökség.

Több mint ezer kárvallottja lehet a Nordis-ügynek
2024. november 19., kedd

Schengen: január elsejétől csatlakozik Románia teljes jogú tagként a miniszterelnök szerint

Schengen témájában próbálnak egymásra tromfolni az elnökjelöltek napokkal a választás előtt: Marcel Ciolacu miniszterelnök magabiztosan kijelentette, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag lesz.

Schengen: január elsejétől csatlakozik Románia teljes jogú tagként a miniszterelnök szerint
2024. november 19., kedd

Nagy hiányzókkal zajlott az elnökjelöltek televíziós vitája

Távol maradtak a kormánypártok képviselői – Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök és Nicolae Ciucă liberális házelnök – a romániai államelnökválasztási kampány egyetlen közvetlen televíziós vitájától.

Nagy hiányzókkal zajlott az elnökjelöltek televíziós vitája
2024. november 19., kedd

Marcel Ciolacu: soha nem utaztam a Nordis által bérelt gépen, nem mondok le

Marcel Ciolacu miniszterelnök határozottan cáfolja azokat a sajtóban hétfőn megjelent vádakat, amelyek szerint többször is egy ügyfeleit megkárosító ingatlancég által bérelt gépen utazott volna.

Marcel Ciolacu: soha nem utaztam a Nordis által bérelt gépen, nem mondok le