Maradt még elég nagyszebeni ingatlana Iohannisnak, miután végleg elvesztette egyik ottani házát, és kártérítést kell fizetnie

Nem panaszkodhatnak. Iohannisék birtokában jelenleg is hat nagyszebeni ingatlan van •  Fotó: Presidency.ro

Nem panaszkodhatnak. Iohannisék birtokában jelenleg is hat nagyszebeni ingatlan van

Fotó: Presidency.ro

Bár a legfelsőbb bíróság szerdai jogerős ítélete nyomán Klaus Iohannis államfő végleg lemondhat egyik nagyszebeni házáról, azért még számos ház és lakás maradt a tulajdonában a szász városban.

Balogh Levente

2024. szeptember 26., 18:562024. szeptember 26., 18:56

A legfelsőbb bíróság szerdán egy 2016 óta tartó perben mondta ki a jogerős ítéletet, amelyben az elnöki házaspár egyik, jelenleg az Egyesült Államokban, Miamiban élő barátnője, Rodica Baștea próbálta „megmenteni” az érintett ingatlant attól, hogy állami kézbe kerüljön. Baștea egy 2008-as tanúsítvány érvénytelenítését kérte, amely a román államot nyilvánította a Gheorghe Magheru utca 35. szám alatti ingatlan törvényes örökösévé.

A ház 1999 és 2008 között Ioan Baștea, a nő azóta elhunyt férje, Georgeta Lăzurcă, az elnök anyósa és Carmen Iohannis, az elnök felesége tulajdonában volt.

Rodica Baștea eddig a vajdahunyadi törvényszéken és a Fehér megyei táblabíróságon is vesztett, ezek után hagyta helyben a legfelsőbb bíróság a számára kedvezőtlen ítéleteket.

A ház miatti per miatt az adóhatóság (ANAF) ével óta nem jutott hozzá egy másik, az elnöktől elvett ingatlanhoz, illetve az abból származó lakbér összegéhez.

Egy üzlethelyiségről van szó, valamint arról a 260 000 euróról, amelyet az ingatlan államosításáról szóló jogerős ítéletet 2015-ben kimondó bíróság szerint az elnöki házaspár jogtalanul kapott az érintett üzlethelyiség bérbe adásáért.

Iohannisék 1999 és 2016 között birtokolták a szóban forgó helyiséget, amelyet a Raiffeisen Bank bérelt. Az ebből származó 260 000 euróból az államfő három további házat vásárolt – ahogy egy interjúban Iohannis fogalmazott, „házikót”, amelyek bérbe adásából további jövedelemre tett szert.

A brassói táblabíróság azonban 2015-ben úgy döntött, hogy Iohannisék törvénytelenül szerezték meg a szóban forgó ingatlant.

Mindkét épület Eliseu és Maria Ghenea (korábban Baștea) tulajdonában volt. Az épületeket az 1960-as években a kommunista rezsim államosította.

A forradalom után, a 90-es években jelentkezett egy örökös. Ioan Baștea, Maria Ghenea (korábban Baștea) dédunokája 1999-ben bírósági úton elérte, hogy a kommunista állam által a 60-as években elrendelt államosítást semmissé nyilvánítsák.

1999. június 1-jén Iohannisék elmentek Radu Gabriel Bucșă közjegyzőhöz. Klaus Iohannisnak, aki akkor a nagyszebeni tanfelügyelőségen dolgozott, egy meghatalmazás volt a zsebében Ioan Baștea részéről, amely révén a jelenlegi államfő képviselte őt – számolt be a Rise Project oknyomozó portál.

A közjegyző által szentesített öröklés révén Ioan Baștea a Nicolae Bălcescu 29. szám alatti ingatlan tulajdonosa lett, egyben Georgeta Lăzurcăval és lányával, Carmen Iohannisszal, a jelenlegi elnök feleségével együtt a Gheorghe Magheru 35. szám alatti ingatlan tulajdonjoga is rászállt.

Ugyanezen a napon Ioan Baștea mindössze 3200 dollárért eladta a Nicolae Balcescu úti ingatlan felét Klaus és Carmen Iohannisnak.

A román állam azonban nem ismerte el a döntést, pert indított az ingatlanokért, és 2008-ban el is érte, hogy a Magheru utcai ingatlan tulajdonosává nyilvánítsák. Az ezt kimondó dokumentum érvénytelenítése érdekében indította a pert Rodica Baștea.

A Bălcescu út 29. szám alatti ingatlant bíróságon vesztette el a Iohannis család 2015-ben. 2016-ban törölték a tulajdonjogukat az ingatlan-nyilvántartásból.

Az ANAF szerint azonban az állam a folyamatban lévő örökösödési viták miatt nem tudta bejegyeztetni a tulajdonjogát az ingatlanra.

A bíróság azon az alapon mondta ki semmisnek az öröklést, hogy az azt rögzítő közjegyzői okiratot a területi joghatóság megsértése révén állították ki, valamint azért, mert Eliseu Ghenea és Ioan Baștea édesapja, Nicolae Baștea között nem volt közvetlen rokoni leszármazás.

Egyrészt a nagyszebeni közjegyzőnek nem állt jogában egy Brassóban elhunyt személy öröklési ügyeivel foglalkozni, másrészt Nicolae Baștea nem Eliseu Ghenea unokája volt, aki az 1964-es államosításig a Nagyszeben központjában álló ház tulajdonosa volt, hanem feleségéé, Maria Gheneáé (született Baștea).

Tehát rokon volt, de nem közvetlen rokon.

Iohannis ingatlanügyletei már 2014-es első megválasztása óta időről időre terítékre kerülnek, és nem egyszer felmerült a vád, hogy törvénytelen úton jutott hozzá az ingatlanokhoz. Mint ismeretes, az államfő megválasztásáig Nagyszeben polgármestere volt. Amikor a sajtó is feszegetni kezdte, miből tellett egy tanárházaspárnak hat házra, Iohannis azt mondta, hogy

örökölte vagy „előnyös” áron vásárolta első lakásait, majd az azokra kapott lakbért és korrepetálásból gyűjtött pénzét újabb ingatlanokba fektette.

A Rise Project oknyomozó újságírócsoport 2015-ben azt állította Iohannisról, hogy vagyonnyilatkozataiban eltitkolta jövedelme jelentős részét. A vádakra reagálva az elnöki hivatal akkor annyit válaszolt: Klaus Iohannis minden, ingatlanok bérbeadásából származó jövedelmét bevallotta a 2004 óta rendszeresen közzétett vagyonnyilatkozataiban, és adókötelezettségeinek is hiánytalanul eleget tett.

Amúgy Iohanniséknak továbbra sem kell attól tartaniuk, hogy az utcán vagy menhelyen kell aludniuk, miután idén decemberben ki kell költözniük az államfői rezidenciából.

Iohannis legfrissebb, idén benyújtott vagyonbevallásában továbbra is hat nagyszebeni ingatlan szerepel, mindegyiküket közösen birtokolják feleségével, Carmennel.

Elsőként egy 1997-ben vásárolt, 84,60 négyzetméteres lakást, majd egy ennél jóval nagyobb, 2001-ben vásárolt, 253 négyzetméterest tüntetett fel a vagyonnyilatkozatban. Ezek mellett van egy harmadik, 67 négyzetméteres lakásuk is, amelyet Carmen Iohannis örökölt 2020-ban.

A lakásokon kívül három lakóház szerepel még a nyilatkozatban: egy 1992-ben vásárolt, illetve részben ajándékba kapott 377 négyzetméteres, valamint egy 76 és egy 64 négyzetméteres alapterületű – mindkettőt 2007-ben vásárolta.

Vagyis nem hogy nem kerülnek utcára, de még az ingatlanokból befolyó lakbér is gazdagítja őket: a 2023-as évre ez az összeg Klaus és Carmen Iohannis esetében egyaránt 39 985 lej volt.

Igaz, ha az adóhatóság bejelentkezik annak a 260 000 – illetve a késedelmi kamatokkal együtt mintegy 300 000 – eurónak a behajtására, amelyet az elnöki házaspár a bíróság szerint jogtalanul kapott, az már okozhat némi fejfájást nekik.

Erre azonban még egy ideig várni kell, az adóhatóság Szeben megyei fiókja ugyanis bíróságon kérte Rodica Baștea öröklési bizonyítványának a semmissé nyilvánítását, így az eljárás végéig nem hajthatják be az összeget Iohannison.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

A TikTok mossa kezeit a romániai elnökválasztást érintő jelentésében

A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.

A TikTok mossa kezeit a romániai elnökválasztást érintő jelentésében
2025. április 02., szerda

A kormányból való kilépést fontolgatja a PSD, ha nem Antonescu nyeri az elnökválasztást

Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.

A kormányból való kilépést fontolgatja a PSD, ha nem Antonescu nyeri az elnökválasztást
2025. április 02., szerda

Cseke Attila is nagyot húz a nadrágszíjon: több mint félezer állás megszűnik

A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.

Cseke Attila is nagyot húz a nadrágszíjon: több mint félezer állás megszűnik
2025. április 02., szerda

Csaknem félezer tartalékos román katona zsoldoskodott Kongóban

Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.

Csaknem félezer tartalékos román katona zsoldoskodott Kongóban
2025. április 02., szerda

Predoiu az Iliescuék elleni vádemelésről: értékelendő, még ha megkésett is

Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.

Predoiu az Iliescuék elleni vádemelésről: értékelendő, még ha megkésett is
2025. április 02., szerda

Nicușor Dan hajlandó a visszalépésről egyeztetni, hogy ne szuverenista jelöltek között dőljön el az elnöki tisztség sorsa

Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.

Nicușor Dan hajlandó a visszalépésről egyeztetni, hogy ne szuverenista jelöltek között dőljön el az elnöki tisztség sorsa
2025. április 02., szerda

Védelmi miniszter: nincs szó a Romániában állomásozó amerikai katonák kivonásáról

Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.

Védelmi miniszter: nincs szó a Romániában állomásozó amerikai katonák kivonásáról
2025. április 02., szerda

Ismét vádat emeltek Iliescu és társai ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében

Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.

Ismét vádat emeltek Iliescu és társai ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében
2025. április 01., kedd

Álprofilok, hamis információk: útmutató az elnökválasztást övező félretájékoztatások labirintusában

Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).

Álprofilok, hamis információk: útmutató az elnökválasztást övező félretájékoztatások labirintusában
2025. április 01., kedd

Aggasztó méreteket ölt a munkanélküliség a fiatalok körében

Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.

Aggasztó méreteket ölt a munkanélküliség a fiatalok körében