Ázsiai védelem. Dél-koreai önjáró tarackokat vásárol Bukarest
Fotó: Wikipédia
A dél-koreai Hanwha Aerospace nyerte meg a Románia által kiírt versenytárgyalást, amely három zászlóalj-szintű, 155 milliméteres lövegrendszer beszerzését célozza – közölte szerdán a román védelmi minisztérium, miután a tárcát vezető Angel Tîlvăr Bukarestben találkozott Sin Vonsik dél-koreai védelmi miniszterrel.
2024. június 20., 08:012024. június 20., 08:01
A közlemény szerint a beszerzés 54 darab K9 Thunder (Mennydörgés) típusú önjáró lövegre, az ezeket kiszolgáló felszerelésekre és egy kezdeti lőszerkészletre terjed ki.
A bukaresti döntésről elsőként beszámoló dél-koreai Yonhap hírügynökség szerint
A közbeszerzés kiírásakor a román fél a költségeket áfa nélkül 4,1 milliárd lejre becsülte.
Sin Vonsik bukaresti munkalátogatását megelőzően
– emlékeztetett a bukaresti minisztérium az MTI szerint.
Románia NATO-tagként kötelezettséget vállalt arra, hogy a GDP legalább két százalékának megfelelő összeget fordít évente védelmi kiadásokra, de az ukrajnai háború hatására a román nemzetbiztonsági testület úgy döntött, hogy 2023-től kezdődően a katonai költségvetést a GDP 2,5 százalékára – mintegy 8 milliárd euróra – növelik, az összeg 40 százalékát pedig haderőfejlesztésre kell fordítani.
A román közszolgálati televízió hírcsatornája azonban március végén egy friss NATO-kimutatásra hivatkozva azt közölte, hogy
és nemhogy túlteljesítette volna a NATO-dokumentumokban szereplő 2 százalékos célt, de még az Egyesült Államokon kívüli tagországok 1,8 százalékos átlagát sem érte el.
Dél-Korea egyébként már megfogott egy jelentős hadiipari szerződést Európában: Lengyelország összesen 14,5 milliárd dollár értékben rendelt a távol-keleti országtól 1000 darab K2 Black Panther harckocsit, 700 K9 önjáró tarackot és 48 FA-50 harci repülőgépet.
Mennydörgés: a dél-koreaiak elsődleges tüzérségi harcjárműve
A K9 Thunder (Mennydörgés) dél-koreai gyártmányú önjáró löveg, jelenleg a dél-koreai hadsereg elsődleges tüzérségi harcjárműve, melyet a K55 leváltására fejlesztett ki a Samsung Techwin cég.
A K9 Thunder kifejlesztése 1989-ben vette kezdetét. A fegyver első prototípusa 1996-ban készült el, majd miután ez sikeres teszteken esett át, 1998-ban megkezdődött a K9 sorozatgyártása, az első szériát egy évvel később állították szolgálatba.
A K9 teljes mértékben lehegesztett acél szerkezettel rendelkezik, mely jelentős védelmet ad a löveg legénységének mind az ellenséges lövedékek, mind az aknák ellen. A löveg elsődleges fegyvere egy 155 mm-es, 52 kaliberhosszú ágyú, melynek hatótávolsága 40 km. A K9 löveg elődjénél, a K55-nél nagyobb tűzerejű (képes három lövedéket kilőni 15 másodperc alatt), jobb manőverező képességű és az erősebb motor lévén sebessége is nagyobb. Kiszolgáló járműve az azonos platformra épült automata lőszer-utántöltő, a K10.
Az alkotmánybíróság a nemzetbiztonsággal játszik – hívta fel a figyelmet csütörtöki Facebook-bejegyzésében Elena Lasconi. George Simion szerint a testület „bábuvá vált a politikai színtéren”.
Meg kell ismételni a romániai államfőválasztás első fordulóját a hatályos jogszabályok értelmében abban az esetben, ha a szavazatoknak az alkotmánybíróság által elrendelt újraszámlálása következtében megváltozik a jelöltek sorrendje.
„Meglepőnek” és „precedens nélkülinek” nevezte csütörtökön Ionuţ Moşteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott voksok újraszámolásáról hozott döntését.
Egy emberként kell fellépnünk december elsején, és egy hangon kell megálljt parancsolnunk a magyarellenességnek – mondta Novák Levente szenátorjelölt.
Az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kéri az alkotmánybíróság a Központi Választási Irodától (BEC) – derült ki csütörtökön a taláros testület ülése után.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) az ügyészséghez és a rendőrséghez fordul, hogy ellenőrizzék, hogyan finanszírozta Călin Georgescu választási kampányát, mivel az AEP-nek nulla lejes választási költséget jelentett.
Klaus Iohannis államfő úgy hívta össze a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését a választások ügyében, mintha a romániaiak szavazatai veszélyeztetnék a nemzetbiztonságot – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséét Szövetség (AUR) elnöke.
Călin Georgescu független, szélsőjobboldali elnökjelölt, aki óriási meglepetésre megnyerte az elnökválasztás első fordulóját, arra szólította fel a tüntetőket és második fordulós ellenfelét, Elena Lasconit, hogy az esetleges incidensek elkerülése végett
A TikTok romániai működésének felfüggesztését kéri Pavel Popescu, a Román Távközlési Hatóság (ANCOM) alelnöke, amíg az állami intézmények le nem zárják az elnökválasztási kampány esetleges manipulációjával kapcsolatos vizsgálatot.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke szerint a vasárnap esedékes parlamenti választások után a jelenlegi politikai helyzetet alapján már nem lesz lehetséges egy két pártból álló koalíció, sőt akár négy párt is kormányra kerülhet.
szóljon hozzá!