Fotó: Gecse Noémi
Visszaküldte a parlamentnek újbóli felülvizsgálatra a centenáriumi törvényt Klaus Johannis államfő – közölte az elnöki hivatal.
2017. október 24., 17:002017. október 24., 17:00
A Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi elnöknek küldött indoklásban az államfő rámutat, hogy A román nemzetet egyesítő háború (1916–1918) és nagy egyesülés centenáriumának törvénye azt a célt szolgálja, hogy állami kitüntetéseket hozzanak létre, valamint hogy megfelelő keretet teremtsenek az egyesülés századik évfordulójára és a háború hősi halottai emlékére szervezett rendezvények számára.
Egy ilyen törvény többszörösen pozitív hatású lehet a román társadalom számára, írja Johannis, ehhez azonban a törvénynek világosnak kell lennie. „A kétértelműség eloszlatása érdekében a törvény egyes kitételeit újra át kell gondolnia a parlamentnek” – érvelt az Agerpres szerint az államfő.
Hiányosságokat talált a törvényben az államfő a centenárium alkalmából alapítandó két állami kitüntetéssel kapcsolatban is, ugyanis a jogszabály nem tér ki arra, milyen szempontok alapján javasolják ezen elismerésekre a jelölteket, és milyen körülmények között vonhatja vissza ezeket az állam.
Ugyanakkor azt is kifogásolja az elnök, hogy a törvény értelmében a kormány válogatja majd ki a finanszírozásra érdemesített rendezvényeket, megszabva a finanszírozás összegét is, anélkül, hogy a jogszabály szövegében megtalálhatók lennének a kiválogatás kritériumai.
Mindezek miatt parlamenti felülvizsgálatra van szükség A román nemzetet egyesítő háború (1916– 1918) és nagy egyesülés centenáriumának törvénye tekintetében, szem előtt tartva a centenáriumi ügyosztály átszervezését és a centenáriumi miniszteri bizottság létrehozásáról szóló új rendelkezéseket is – érvelt Johannis.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
szóljon hozzá!