Fotó: Veres Nándor
Bár mostanra már 57-re nőtt azon települések száma, ahol különböző okok miatt megszűnt a polgármester mandátuma, a bukaresti kormány a jelek szerint továbbra sem tervezi kiírni az időközi választásokat – még annak ellenére sem, hogy már alapfokú bírósági ítélet is született arról, miszerint a választásokat ki kell írni.
2023. április 03., 18:492023. április 03., 18:49
2023. április 03., 18:532023. április 03., 18:53
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) az Adevărul napilap érdeklődésére közölte, tavaly két ízben is javaslatot tett a kormánynak az időközi választások kiírására, ám a Nicolae Ciucă vezette kabinet azt mindkét alkalommal figyelmen kívül hagyta.
Mint közölték, majd egyszerre írják ki az időközi választásokat valamennyi érintett településen, e döntést azonban egyrészt a választási eljárás bonyolultsága, másrészt a költségei is befolyásolják. Az idő viszont egyre fogy, mivel a rendes önkormányzati választások előtti évben már nem lehet időközi választást kiírni – a választások jövő szeptemberben esedékesek.
Mint arról beszámoltunk, Ludovic Orban volt liberális párti miniszterelnök, aki ma a Jobboldal Ereje nevű ellenzéki pártot vezeti, beperelte a kormányt, a bukaresti táblabíróság pedig alapfokon kimondta: a kabinetnek ki kell tűznie a választások időpontját. A kormány ennek kapcsán csak annyit közölt: a jogerős ítélet megszületése után majd kifejti álláspontját.
Ezzel gyakorlatilag megerősítette azon értesüléseket, miszerint megfellebbezi az alapfokú ítéletet.
Az értesülések szerint a halogatás mögött az áll, hogy a kormányfői tisztséget jelenleg birtokló Nemzeti Liberális Párt (PNL) számításai szerint a mandátumok többségét – 60-65 százalékát – a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerné el. A PSD számításai még derűlátóbbak önmagukra nézve: 70-80 százalékos sikerre számítanak.
Temes és Konstanca megyében négy-négy településen nincs polgármester.
Az időpont kitűzése a kormány feladata, és elvileg a polgármester mandátumának megszűnésétől – vagy az ezt eredményező jogerős bírósági ítélet kimondásától – számított 90 napon belül meg kellene tartani a voksolást.
Azon okok sora, amiért az érintett települések polgármester nélkül maradtak, igencsak változatos. Például a Brassó megyei Zsiberk elöljáróját tavaly az egyik helyi közgyűlési tag halálra verte, Oláhszentgyörgy elöljáróját 2021-ben másodszor ítélték el ittas vezetés miatt, Nyakó József, Érmihályfalva elöljárója esetében pedig a bíróság jogerősen összeférhetetlenséget állapított meg.
A kormány köteles időközi helyhatósági választásokat kiírni azokon a településeken, ahol megüresedett a polgármesteri szék vagy feloszlatták a helyi tanácsot, miután Ludovic Orban megnyerte a kormány ellen indított pert – közölte a Jobboldal Ereje.
Holnap új fejezet kezdődik Románia életében, és az országnak mindannyiótokra szükség lesz – jelentette ki Nicușor Dan, Románia frissen megválasztott államelnöke vasárnap éjjel a hívei előtt Bukarestben.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
Nicușor Dan szerint a román társadalom megmutatta az erejét az elnökválasztás második fordulójában.
Vasárnap a 21 órai urnazárásig több mint 11 millió 600 ezer személy szavazott az államfőválasztás döntő fordulójában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Elutasítja az orosz külügyminisztériumi szóvivő azokat a vádakat, miszerint Moszkva beavatkozott volna a romániai államelnök-választásba.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
szóljon hozzá!