Fotó: Veres Nándor
Bár mostanra már 57-re nőtt azon települések száma, ahol különböző okok miatt megszűnt a polgármester mandátuma, a bukaresti kormány a jelek szerint továbbra sem tervezi kiírni az időközi választásokat – még annak ellenére sem, hogy már alapfokú bírósági ítélet is született arról, miszerint a választásokat ki kell írni.
2023. április 03., 18:492023. április 03., 18:49
2023. április 03., 18:532023. április 03., 18:53
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) az Adevărul napilap érdeklődésére közölte, tavaly két ízben is javaslatot tett a kormánynak az időközi választások kiírására, ám a Nicolae Ciucă vezette kabinet azt mindkét alkalommal figyelmen kívül hagyta.
Mint közölték, majd egyszerre írják ki az időközi választásokat valamennyi érintett településen, e döntést azonban egyrészt a választási eljárás bonyolultsága, másrészt a költségei is befolyásolják. Az idő viszont egyre fogy, mivel a rendes önkormányzati választások előtti évben már nem lehet időközi választást kiírni – a választások jövő szeptemberben esedékesek.
Mint arról beszámoltunk, Ludovic Orban volt liberális párti miniszterelnök, aki ma a Jobboldal Ereje nevű ellenzéki pártot vezeti, beperelte a kormányt, a bukaresti táblabíróság pedig alapfokon kimondta: a kabinetnek ki kell tűznie a választások időpontját. A kormány ennek kapcsán csak annyit közölt: a jogerős ítélet megszületése után majd kifejti álláspontját.
Ezzel gyakorlatilag megerősítette azon értesüléseket, miszerint megfellebbezi az alapfokú ítéletet.
Az értesülések szerint a halogatás mögött az áll, hogy a kormányfői tisztséget jelenleg birtokló Nemzeti Liberális Párt (PNL) számításai szerint a mandátumok többségét – 60-65 százalékát – a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerné el. A PSD számításai még derűlátóbbak önmagukra nézve: 70-80 százalékos sikerre számítanak.
Temes és Konstanca megyében négy-négy településen nincs polgármester.
Az időpont kitűzése a kormány feladata, és elvileg a polgármester mandátumának megszűnésétől – vagy az ezt eredményező jogerős bírósági ítélet kimondásától – számított 90 napon belül meg kellene tartani a voksolást.
Azon okok sora, amiért az érintett települések polgármester nélkül maradtak, igencsak változatos. Például a Brassó megyei Zsiberk elöljáróját tavaly az egyik helyi közgyűlési tag halálra verte, Oláhszentgyörgy elöljáróját 2021-ben másodszor ítélték el ittas vezetés miatt, Nyakó József, Érmihályfalva elöljárója esetében pedig a bíróság jogerősen összeférhetetlenséget állapított meg.
A kormány köteles időközi helyhatósági választásokat kiírni azokon a településeken, ahol megüresedett a polgármesteri szék vagy feloszlatták a helyi tanácsot, miután Ludovic Orban megnyerte a kormány ellen indított pert – közölte a Jobboldal Ereje.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
szóljon hozzá!