Fotó: Veres Nándor
Bár mostanra már 57-re nőtt azon települések száma, ahol különböző okok miatt megszűnt a polgármester mandátuma, a bukaresti kormány a jelek szerint továbbra sem tervezi kiírni az időközi választásokat – még annak ellenére sem, hogy már alapfokú bírósági ítélet is született arról, miszerint a választásokat ki kell írni.
2023. április 03., 18:492023. április 03., 18:49
2023. április 03., 18:532023. április 03., 18:53
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) az Adevărul napilap érdeklődésére közölte, tavaly két ízben is javaslatot tett a kormánynak az időközi választások kiírására, ám a Nicolae Ciucă vezette kabinet azt mindkét alkalommal figyelmen kívül hagyta.
Mint közölték, majd egyszerre írják ki az időközi választásokat valamennyi érintett településen, e döntést azonban egyrészt a választási eljárás bonyolultsága, másrészt a költségei is befolyásolják. Az idő viszont egyre fogy, mivel a rendes önkormányzati választások előtti évben már nem lehet időközi választást kiírni – a választások jövő szeptemberben esedékesek.
Mint arról beszámoltunk, Ludovic Orban volt liberális párti miniszterelnök, aki ma a Jobboldal Ereje nevű ellenzéki pártot vezeti, beperelte a kormányt, a bukaresti táblabíróság pedig alapfokon kimondta: a kabinetnek ki kell tűznie a választások időpontját. A kormány ennek kapcsán csak annyit közölt: a jogerős ítélet megszületése után majd kifejti álláspontját.
Ezzel gyakorlatilag megerősítette azon értesüléseket, miszerint megfellebbezi az alapfokú ítéletet.
Az értesülések szerint a halogatás mögött az áll, hogy a kormányfői tisztséget jelenleg birtokló Nemzeti Liberális Párt (PNL) számításai szerint a mandátumok többségét – 60-65 százalékát – a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerné el. A PSD számításai még derűlátóbbak önmagukra nézve: 70-80 százalékos sikerre számítanak.
Temes és Konstanca megyében négy-négy településen nincs polgármester.
Az időpont kitűzése a kormány feladata, és elvileg a polgármester mandátumának megszűnésétől – vagy az ezt eredményező jogerős bírósági ítélet kimondásától – számított 90 napon belül meg kellene tartani a voksolást.
Azon okok sora, amiért az érintett települések polgármester nélkül maradtak, igencsak változatos. Például a Brassó megyei Zsiberk elöljáróját tavaly az egyik helyi közgyűlési tag halálra verte, Oláhszentgyörgy elöljáróját 2021-ben másodszor ítélték el ittas vezetés miatt, Nyakó József, Érmihályfalva elöljárója esetében pedig a bíróság jogerősen összeférhetetlenséget állapított meg.
A kormány köteles időközi helyhatósági választásokat kiírni azokon a településeken, ahol megüresedett a polgármesteri szék vagy feloszlatták a helyi tanácsot, miután Ludovic Orban megnyerte a kormány ellen indított pert – közölte a Jobboldal Ereje.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!