Fotó: Haáz Vince
Hétfőn került sor a 2024-es érettségi első írásbeli vizsgájára román nyelv és irodalom tantárgyból. A vizsga reggel kilenc órakor kezdődött, és a diákoknak három óra állt rendelkezésükre, hogy megoldják a kapott feladatokat.
2024. július 01., 13:202024. július 01., 13:20
2024. július 01., 13:572024. július 01., 13:57
A javítási útmutatót a bukaresti oktatási minisztérium délután három órakor teszi közzé a subiecte.edu.ro weboldalon. A sajtóban már 20 perccel a vizsga kezdete után megjelentek a tételek. Egy Gorj megyei vizsgaközpontban lefényképezett tételekről számolt be a Hotnews portál.
A vizsga első részében a már jól ismert séma alapján a diákoknak öt feladatot kellett megoldaniuk egy úgynevezett először látott szövegrészlet alapján, ami Gabriel Dimisianu O vizită la Tudor Arghezi (Látogatás Tudor Arghezinál) című alkotásának néhány sora volt. A második résznél a tanulóknak be kellett mutatniuk a szerzői utasítások szerepét George Ciprian Omul cu mârțoaga (Az ember a gebével) című színdarabjának egy részlete alapján.
Az érettségi vizsga legterjedelmesebb, utolsó feladatánál a reál profilú diákoknak egy minimum 400 szavas esszét kellett írniuk, amelyben bemutathatták, elemezhették például Ioan Slavici Moara cu noroc (Jószerencse malma) című novelláját (vagy egy másik novellát).
– írja az observatornews.ro portál.
A 2024-es érettségi kedden folytatódik a második írásbeli vizsgával, amely a profil kötelező tantárgya (matematika vagy történelem), majd csütörtökön kerül sor a profilválasztás szerinti vizsgára, pénteken pedig az anyanyelv és irodalom vizsga lesz.
Az idei érettségi első eredményeit július 8-án teszik közzé. Ugyanezen a napon, 12 és 18 óra között, a kapott jeggyel elégedetlen diákok benyújthatják a fellebbezéseiket. A végleges eredményeket július 12-én hirdetik ki.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!